Od jakiego wieku czytać dzieciom? Jak odnaleźć książki wartościowe? co zrobić, gdy dziecko prosi o czytanie tej samej książki po wielokroć? To tylko wybrane pytania, które pojawiły się podczas sobotnich warsztatów w HEGET nauka rodzenia. Miało być o bajkoterapii, a skończyło się na zabawie z książką i zabawie w opowiadanie, oczywiście przy pełnej współpracy uczestniczek i maluchów. Podczas spotkania pokazane zostały różne książki, które mogą towarzyszyć naszym dzieciom już od samego początku, kiedy to skupiają wzrok na prostych biało-czarnych rysunkach, jak i na każdym kolejnym etapie rozwojowym. Książki i wspólne ich czytanie wspaniale rozwijają dzieci, są dla nich doskonałym wytchnieniem, ale i okazją do wyciszenia, zabawy i …poznania siebie, to dzięki dobrze dobranym książkom dzieci mogą uczyć się rozpoznawać swoje emocje, uczucia czy poznawać strategie radzenia sobie sobie w trudnych sytuacjach. Warsztaty były też okazją, by przejrzeć wiele rożnych książek. Do książek nie tylko z zaciekawieniem zaglądały Mamy, ale i Maluszki, bo dobra książka dla dzieci to doskonała rozrywka lub pretekst do rozmyślań również dla dorosłych. Mamy uczestniczące w warsztatach miały okazję zadać nurtujące je pytania i uzyskać fachową odpowiedź. Dwie godziny minęły bardzo szybko w niezwykle miłej i radosnej atmosferze. Prowadząca warsztaty Kasia Nowacka – Jakubowska najpierw zadbała o zapoznanie się grupy i integrację, a następnie krótko omówiła kilka ciekawych zagadnień dotyczących między innymi co daje wspólne czytanie oraz wpływ głośnego czytania na dziecko w poszczególnych fazach rozwoju życia. Zaproponowanie rezerwowania czasu na wspólne czytanie z dzieckiem i wykonanie na tę okoliczność zawieszek „nie przeszkadzać” spotkało się z dużym zainteresowaniem (do wykorzystania również na czas z partnerem 😉 ) . Wszystkie uczestniczki dostały również po warsztatach na adres e-mail materiały przygotowane przez prowadzącą dotyczące nie tylko tego, o czym były same warsztaty, ale też zestawienie z listą książek pomocnych przy rozwiązywaniu różnych problemów np. agresja, asertywność czy rozwód rodziców.
Warto poświęcić 2 godziny wolnego czasu na uczestnictwo w tego typu warsztatach, gdyż wiedza na nich przekazana jest nieoceniona. Przy okazji można poznać nowych ludzi oraz spędzić przyjemnie i wartościowo czas, do czego Was osobiście gorąco zachęcam. A poniżej kilka ujęć ze wspólnego spotkania.
Super sprawa! Sama chętnie wybrałabym się na takie warsztaty. Jest szansa, że podzielisz się materiałami? 😉
Pozdrawiam!
P.S. Chyba zrobię mojej córze taką książeczkę. Widziałaś może tą: http://www.thatway.pl/ksiazeczka-na-dobranoc.html
Sporo kosztuje, więc raczej własnymi rękami stworzę podobną 🙂 Czy tego typu książeczki oglądały maluchy na warsztatach?
P.S.2 Wybacz że zasypałam Cię pytaniami, ale bardzo mnie zainteresował temat 🙂
Witaj 🙂
Tego typu książeczki nie było, ale były inne do kreatywnej zabawy, również kontrastowe, z dziurkami do przewlekania itp. Faktycznie sporo kosztuje i jeśli jesteś w stanie sama coś takiego stworzyć to nie ma sensu kupować :). Szansa jest zawsze, pisz do mnie na maila kontaktowego, dogadamy się ;).
Rzeczywiście takie warsztaty powinny być organizowane jak najczęściej. Wielu rodziców miewa problem z wyborem odpowiedniej lektury dopasowanej do wieku dziecka.