Zdrowie dziecka Zdrowie i Uroda

Wiosenne NIEprzyjemności – alergie.

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To świetna pora na spacery i korzystanie z pierwszych ciepłych promieni słońca. Niestety ten okres nie wszystkim z nas kojarzy się pozytywnie. Dla alergików wiosna to czas, kiedy zaczynają kwitnąć rośliny, a wiosenne porządki przyprawiają o katar, kaszel i ból głowy. I tak jak wiosna jest przyjemną porą roku, tak jej ciemną stroną są właśnie alergie.

Wiosną szczególnym zagrożeniem dla alergików są pyłki roślin. Niektóre z nich są wiatropylne i lekkie, dlatego łatwo roznoszą się przez wiatr. Drzewa zaczynają pylenie już wczesną wiosną. Na przełomie lutego i marca kwitną leszczyny i olchy, z kolei w kwietniu topole i brzozy. Pyłki brzozy są jedną z częstszych przyczyn reakcji alergicznych, gdyż ich stężenie w powietrzu jest szczególnie wysokie.

Innym powodem schorzeń alergicznych, zwłaszcza w przypadku alergii dróg oddechowych, są pyłki traw (w tym zbóż), które pylą z różnym nasileniem od drugiej połowy maja aż do połowy września. Typowymi objawami są alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Sezon pylenia traw jest bardzo długi, a ich stężenie w powietrzu duże ze względu na ogromne rozprzestrzenienie traw.

Jak przetrwać wiosenne pylenie?

Najlepszym sposobem ograniczania negatywnych skutków uczulenia jest unikanie kontaktu z alergenem. Jeśli jednak są nim np. pyłki drzew lub traw, trudno tego dokonać. Szczelne zamknięcie wszystkich okien i niewychodzenie z domu powoduje, że stajemy się „zakładnikiem” alergii. Istnieją jednak inne, skuteczne sposoby walki z objawami choroby. Uporczywy katar, kaszel, podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa, ciągłe uczucie zmęczenia, pokrzywka czy zapalenie spojówek może pojawić się w reakcji na alergeny obecne w powietrzu na wiosnę. Można przetrwać ten trudny dla alergików okres, ograniczając przebywanie na świeżym powietrzu w okresie największego stężenia pyłków. Ma to miejsce w godzinach wczesno porannych – od 5. do 8.  – oraz popołudniowych – od 17. do 19. Wyjątkiem są dni deszczowe, które ograniczają stężenie alergenów w powietrzu. Alergikom zaleca się spacerowanie w czasie deszczu lub tuż po nim.

Zamykanie okien i stosowanie gęstych, zatrzymujących pyłki firanek, nie pozwoli na przedostawanie się do naszego domu czynników alergizujących. Oczywiście, powinien on być wietrzony, ale najlepiej robić to w godzinach nocnych. Alergikom nie poleca się wyjazdów do lasu czy na łąkę, gdzie stężenie pyłków jest najwyższe. Za to korzystnie na stan ich zdrowia wpłynie przebywanie nad morzem lub w górach.

Po każdorazowym przyjściu z dworu alergik powinien myć dokładnie twarz i ręce, codziennie się kąpać i myć włosy. Swoją garderobę powinien prać często i suszyć ją w domu, a nie na świeżym powietrzu.

Warto stosować również środki przeciwalergiczne, są one dostępne także bez recepty i rzeczywiście pozwalają na szybkie leczenie objawów alergii. Optymalne są leki łatwe w aplikacji, działające natychmiast i przez długi czas. Takie farmaceutyki powinny mieć silne działanie antyhistaminowe. Nowej generacji leki zawierają w swoim składzie lewocetyryzynę, będącą silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów H1.  Działanie lewocetyryzyny według naukowców jest najsilniejsze w ciągu 12 pierwszych godzin od podania i utrzymuje się przez 24 godziny. Do tego jej zastosowanie w lekach antyalergicznych jest bezpieczne, co wykazano na drodze badań klinicznych. W niektórych badaniach wykazano, że substancja ta znacząco łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i uczucie zatkanego nosa.

Alergia wziewna u dzieci!

Rodzaje alergenów

Alergeny wziewne można podzielić na:

  • zewnątrzpochodne (również określane jako sezonowe) czyli te, z którymi dziecko styka się na dworze – pyłki roślin (np. traw, drzew, niektóre gatunki pleśni),
  • wewnątrzpochodne (również określane jako całoroczne) czyli te, z którymi dziecko styka się w domu – alergeny kurzu domowego, zwierząt (np. karaluchów, psa, kota, świnki morskiej, myszy, królika), pleśni oraz lateks.

Przyczyny:

Alergię wziewną powodują niewidoczne gołym okiem, unoszące się w powietrzu cząsteczki, które stykając się z błonami śluzowymi wywołują reakcję alergiczną. Alergię wziewną mogą powodować:

  • pyłki roślin wiatropylnych (drzewa, trawy, chwasty),
  • roztocza kurzu domowego (mikroskopijne pajęczaki, które lubią nieodkurzane dywany, niewietrzoną pościel, nieprane zasłony oraz inne ciepłe i wilgotne miejsca w domu),
  • zarodniki grzybów i pleśni (są w powietrzu jesienią, w domu w czasie mrozów),
  • sierść zwierząt (najczęściej kota, psa, konia),
  • wełna,
  • pierze.

Objawy:

Objawy alergii wziewnej mogą być dość zróżnicowane, co sprawia, że alergia wziewna bywa często mylona z przeziębieniem lub infekcją wymagającą leczenia antybiotykami. Do najczęstszych objawów alergii wziewnej należą:

  • częste, długo trwające i trudne do leczenia infekcje górnych dróg oddechowych,
  • nawracający wodnisty katar,
  • swędzący nos, drapanie w gardle,
  • napadowe kichanie,
  • suchy, męczący kaszel, prowadzący nawet do wymiotów,
  • brak gorączki przy infekcjach,
  • duszności,
  • nerwowy sen, spanie z otwartą buzią, chrapanie,
  • powtarzające się zapalenie spojówek, łzawienia, swędzenie oczu,
  • rzadziej biegunki i wymioty.

Rozwinięta alergia może przybrać postać astmy oskrzelowej.

Alergia wziewna u dzieci a alergia krzyżowa

Alergia wziewna u dzieci może wywoływać alergie krzyżowe – dziecko uczulone np. na pyłki brzozy może reagować uczuleniem na alergeny pokarmowe (np. jabłka).

Leczenie:

Alergolog, po zdiagnozowaniu alergii i określeniu, na jakie alergeny dziecko jest wrażliwe, ustala schemat leczenia – może przepisać leki zapobiegawcze, a także łagodzące objawy (krople do oczu, spreje do nosa, syropy). W przypadku duszności – rozkurczowe w postaci inhalacji oraz przeciwzapalne wziewne sterydy. Wszystkie te lekarstwa dostępne są wyłącznie na receptę i powinny być podawane ściśle według wskazówek lekarza.

Szczepionki podjęzykowe:

Szczepionki podjęzykowe, w formie tabletek czy kropli, są obecnie najnowocześniejszą dostępną metodą leczenia alergii u dzieci od 5. roku życia. Odczulanie podjęzykowe jest metodą odczulania, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie.
A jak Wy radzicie sobie z alergią?

Źródła:

www.fundacjadlazdrowia.pl

www.poradnikzdrowie.pl

www.pinterest.com

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Gosia Rusak says:

    U mnie alergia była bardzo silna, po zrobieniu testu wszystkie punkty się ze sobą połączyły. Następnie wykryto astmę oskrzelową 🙁 Byłam kilkakrotnie odczulana, niestety po porodzie organizm mi się „poprzestawiał” i po badaniach doktorzy zrezygnowali z odczulania. Jakoś trzeba z tym żyć. Niestety leczenie w moim przypadku też było ciężkie, nie zawsze przynosiło zamierzony skutek. Kiedy to na astmę lek mi pomagał to znowuż na serce działał jak bardzo mocna podwójna kawa. Może się wydawać śmieszne, ale kiedyś jak nałogowo uprawiałam sport (biegałam) to lepiej się czułam. W ciąży również super się czułam pod tym względem. Na dzień dzisiejszy biorę leki doraźnie. Ciekawe co przyniesie ta wiosna. Jestem też silnie uczulona na brzozę, ale co ciekawe moja Pani doktor kazała pod kontrolą próbować jabłek różnego rodzaju. Wnioski: nie każdy gatunek na mnie działa alergicznie. Czekałam długo na wiosnę, bo mimo wszystko to moja ulubiona pora roku, wszystko budzi się do życia, wreszcie nadchodzi ciepło i są urodziny moje, Julci, Męża i Mamy. Pozdrawiam z pozytywnym nastawieniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *