DZIECKO Zdrowie dziecka

Leki przeciwbólowe dla dzieci – jak podawać je bezpiecznie?

Kiedy maluszek cierpi i jest marudny, chcesz jak najszybciej mu pomóc w zwalczeniu bólu i złego samopoczucia. Delikatny organizm dziecka wymaga jednak ostrożnego traktowania, dlatego przed podaniem leku należy obowiązkowo zapoznać się z ulotką, a w razie wątpliwości skonsultować ze specjalistą.

Forma podania leku

Leki przeciwbólowe dla dzieci występują w formie syropów lub czopków. Te pierwsze można dostać w wersjach smakowych, które najmłodsi chętniej przyjmują. Warto wybrać produkt, który zawiera w składzie więcej substancji czynnej. Syropy nie są wskazane, gdy dziecko wymiotuje. Noworodkom lepiej jest podawać leki w formie czopków, jednak może się to nie sprawdzić w przypadku, gdy maluszek cierpi na biegunkę. Zaletą czopków jest to, że do organizmu trafia cała dawka leku bez ryzyka podrażnienia błon śluzowych żołądka. W razie potrzeby czopek można podzielić wzdłuż na części. Dostępne są również leki przeciwbólowe dla dzieci w formie tabletek (od 6. roku życia) oraz kapsułek do żucia (od 7. roku życia).

Właściwości ibuprofenu i paracetamolu

Paracetamol jest lekiem, który można podać nawet niemowlęciu (mogą go przyjmować także kobiety w ciąży). Paracetamol oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, znosząc gorączkę i uczucie bólu. Ibuprofen oprócz tych samych właściwości, wykazuje także działanie przeciwzapalne, dlatego może być stosowany w przypadku zakażenia dróg oddechowych. Ibuprofen jest przepisywany przez lekarzy w przypadku bólu związanego z ząbkowaniem lub ze wzrostem. Ibuprofenu nie powinno się jednak podawać w przypadku stwierdzonych chorób nerek, ospie wietrznej, półpaścu, chorobie wrzodowej. Lista obostrzeń jest dłuższa, dlatego przed podaniem maluszkowi leku, należy skonsultować się z lekarzem. Nie lekceważ zalecanych dawek do spożycia w przeciągu doby – paracetamol można przyjmować nie częściej niż sześć razy na dobę (z minimum czterogodzinnym odstępem), a ibuprofen trzy razy na dobę (z minimum sześciogodzinnym odstępem).

Naprzemienne podawanie ibuprofenu i paracetamolu

Naprzemienne podawanie wyżej wymienionych środków jest wskazane, gdy wcześniejsza terapia zawiodła i dziecko dalej skarży się na złe samopoczucie i gorączkuje. Metoda ta polega na podaniu maluszkowi dostosowanej do jego wagi dawki paracetamolu, a po upływie czterech godzin ibuprofenu.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Ostatnio córka częściej zażywa leki przeciwbólowe, bo dręczą ją bóle głowy 🙁 Mimo iż ma 9 lat , nadal stosujemy wersję w syropie 🙂

  2. Bardzo przydatny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *