Słońce wstaje coraz wcześniej, a jego promienie zaczynają przyjemnie grzać. O świcie coraz głośniej słychać śpiew ptaków, dzięki czemu dużo łatwiej nam wstać. Niestety pomimo sprzyjających okoliczności, bardzo często ten czas wiąże się z odczuwaniem silnego zmęczenia, spadkiem energii oraz obniżonym nastrojem. I jeszcze ta zmiana czasu…
Brzmi znajomo? Nie martw się — to częsty problem o tej porze roku. Oto kilka pomysłów na to jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym.
Czym jest syndrom wiosennego zmęczenia?
Wiosenne zmęczenie, znane również jako przesilenie wiosenne, to zjawisko charakteryzujące się odczuwaniem zmęczenia, brakiem energii, osłabieniem koncentracji i spadkiem nastroju. Symptomy te zazwyczaj pojawiają się na przełomie zimy i wiosny i mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.
Chociaż wiosenne zmęczenie nie jest oficjalną jednostką chorobową, wiele osób odczuwa objawy z nim związane.
Należy jednak pamiętać, że symptomy wiosennego zmęczenia mogą być związane z różnymi schorzeniami. Jeśli objawy są uporczywe, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz zleci odpowiednie badania, w tym np. pomiar poziomu witaminy D i żelaza, których niedobór może być przyczyną obserwowanych dolegliwości.
Jakie są przyczyny wiosennego zmęczenia?
Ale dlaczego odczuwamy zmęczenie, skoro przyroda budzi się do życia, a słońce zaczyna nam towarzyszyć od wczesnych godzin porannych? Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm stara się przystosować do nowych warunków. Zimą nasza dieta jest uboższa, ruszamy się mniej oraz częściej chorujemy. To wszystko sprawia, że jesteśmy osłabieni.
W efekcie płynne przejście do „trybu wiosennego” może być utrudnione. Zamiast optymizmu i chęci do działania, pojawia się wiosenne zmęczenie, rozdrażnienie i ospałość. Te objawy najczęściej obserwuje się na przełomie marca i kwietnia.
Jak pokonać wiosenne zmęczenie?
Co zatem może pomóc uporać się z dolegliwościami wynikającymi z przesilenia wiosennego?
- Dieta bogatsza w witaminy i minerały: spożywaj świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby i orzechy. Pamiętaj także o piciu wody;
- regulacja snu: zadbaj o regularne godziny snu;
- aktywność fizyczna: wybierz formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność, i regularnie ćwicz na świeżym powietrzu. Jeśli nie lubisz dużego wysiłku fizycznego, po prostu spaceruj. Spacer to także aktywność fizyczna!
- zapanuj nad stresem: jeśli odczuwasz napięcie spowodowane stresem, poszukaj informacji na temat technik relaksacyjnych. Proste ćwiczenia oddechowe potrafią zdziałać cuda. Zadbaj też o czas dla siebie.
Wpływ zmiany czasu na nasz organizm
Już za kilka dni, w nocy z 30 na 31 marca, nastąpi zmiana czasu na letni. Pamiętasz, jak co roku Twój organizm reagował na tę zmianę? Spadek energii, problemy z zasypianiem i rozdrażnienie? W tym roku możesz spróbować to zmienić.
Wystarczy, że w tygodniu poprzedzającym zmianę czasu, każdego dnia położysz się spać o 10 minut wcześniej niż poprzedniego wieczoru. Natomiast kilka dni przed 31 marca cofniesz poranny budzik o 30 minut. Dzięki temu Twój organizm stopniowo przyzwyczai się do nowego rytmu dnia i unikniesz gwałtownego skoku godzinowego
Po ciemnych zimowych miesiącach niedługo zostanie tylko wspomnienie. Przed nami niewątpliwie najpiękniejsza pora roku. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom łatwiej poradzisz sobie z wiosennym zmęczeniem.
Jakbym czytała o sobie,u mnie brak odpowiedniej ilości snu daje w kości.