Choć rok szkolny już się zaczął, pierwsze dni września to zazwyczaj czas poświęcony na organizację. W dzisiejszym artykule pomożemy Ci opanować nieco chaos i sprawimy, że wyprawka szkolna Twojego dziecka będzie kompletna. Co powinno znaleźć się w plecaku pierwszoklasisty, a co będzie potrzebne w starszych klasach? Nie trać czasu na zbędne poszukiwania – mamy dla Ciebie gotową listę niezbędnych rzeczy!
Wyprawka szkolna dla uczniów klas 1-3
Ze względu na specyfikę edukacji na tym etapie, wyprawka dla ucznia klas 1-3 różni się nieco od tej dla starszych dzieci. Znajdą się w niej nie tylko podstawowe materiały piśmiennicze, ale także wiele artykułów plastycznych. Każdy nauczyciel może mieć nieco inną wizję wyprawki, ale poniższa lista obejmuje podstawowe elementy dla każdego ucznia:
- plecak z usztywnionymi plecami;
- piórnik — a w nim ołówki, temperówka, gumka do ścierania, linijka, kredki ołówkowe i nożyczki z zaokrąglonymi końcami;
- klej w sztyfcie (przydatny zapas, ponieważ często się gubi);
- zeszyty w 3 linie i w kratkę (ich format zależy od zaleceń nauczyciela);
- plastelina, pastele olejne, farby plakatowe, pędzle i pojemnik na wodę;
- teczka z gumką na prace plastyczne;
- blok techniczny i rysunkowy (formaty A3 i A4), papier kolorowy, bibuła i krepina;
- długopis wymazywalny (dla uczniów klas 2 i 3);
- zestaw okładek na podręczniki.
Te rzeczy w zupełności wystarczą na początek.
Wyprawka szkolna dla uczniów klas 4-8
W przypadku starszych uczniów lista potrzebnych rzeczy nie jest już tak jasno określona, a rodzice często muszą kompletować wyprawkę, bazując na wcześniejszych doświadczeniach. Poniżej przedstawiamy elementy, które warto mieć na uwadze:
– plecak z przynajmniej dwiema komorami;
– piórnik — zawierający długopisy, korektor w taśmie, ołówki, temperówkę, gumkę, długopisy kolorowe i zakreślacze;
– zeszyty w kratkę i jedną linię (najlepiej 60-kartkowe), oraz zeszyt do nut;
– zestaw geometryczny i cyrkiel;
– okładki na podręczniki;
– podstawowe akcesoria plastyczne, które warto mieć w domu (farby, pędzle, bloki techniczne, plastelinę, kolorowe kartki, bibułę) na lekcje plastyki (klasy 4-7).
Śniadaniówki i bidony – wygoda i zdrowie na co dzień
Wyprawka szkolna to nie tylko artykuły papiernicze. Ważnym elementem szkolnej codzienności jest odpowiednie przechowywanie posiłków i napojów. Wybór śniadaniówki powinien zależeć od tego, ile czasu dziecko spędza w szkole oraz czy korzysta ze szkolnych obiadów. Śniadaniówka powinna być odpowiednio pojemna, szczelna i łatwa do otwierania przez dziecko. Z kolei bidon to konieczność – mniejszy wystarczy, jeśli w szkole dostępna jest woda pitna, ale dla starszych uczniów lepszym wyborem będzie większy model, o pojemności około litra.
Wybierając lunch box i bidon, zwróć uwagę na ich:
- pojemność;
- szczelność;
- łatwość otwierania/zamykania;
- możliwość mycia w zmywarce.
Strój na gimnastykę i obuwie na zmianę
Niektóre szkoły nadal wymagają białych koszulek i czarnych szortów na lekcje wychowania fizycznego. Warto więc upewnić się co do obowiązujących zasad w danej placówce. Wybierając strój na gimnastykę, najlepiej postawić na przewiewne, naturalne materiały, oraz luźne fasony, które nie krępują ruchów dziecka. W przypadku starszych uczniów odzież sportowa wykonana z lekkich, szybkoschnących materiałów będzie idealnym wyborem.
Na zajęcia odbywające się na boisku, szczególnie w chłodniejsze dni, warto dokupić długie spodnie dresowe oraz bluzę.
Nie zapomnij też codziennym o obuwiu na zmianę! Szkolne buty powinny być wygodne, przewiewne i mieć antypoślizgową (najlepiej jasną niebrudzącą) podeszwę, dzięki czemu będą nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne.
Mimo naszych najlepszych starań zawsze znajdzie się coś, czego nie przewidzimy w szkolnej wyprawce – a to dodatkowy zeszyt, a to zagubiona temperówka. Dlatego radzimy uzbroić się w cierpliwość… a rodzicom pierwszaków polecamy zbierać już kasztany! Mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Bo przecież w szkole, jak w życiu – nigdy nie wiadomo, co jeszcze okaże się niezbędne!