DZIECKO Pielęgnacja dziecka

Sposoby na bolesne ząbkowanie – jak ulżyć dziecku?

Ząbkowanie to jeden z najtrudniejszych etapów w okresie wychowywania małego dziecka. Chociaż część dzieci przechodzi przez ten okres całkowicie bezboleśnie, większość jednak doświadczy bolesnego ząbkowania. To szczególnie trudny moment dla rodziców, którzy muszą zmagać się z bezsennością i głośnym wyrażaniem niezadowolenia ze strony malucha. Jak sobie z tym poradzić i sprawić, żeby ząbkowanie przebiegło najłagodniej, jak to tylko możliwe?

Ząbkowanie u niemowląt – trudny okres dla dzieci i rodziców

Moment rozpoczęcia ząbkowania jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od różnych czynników, w tym także genetycznych. Zazwyczaj jednak pierwszych jego objawów możemy spodziewać się w okolicach piątego miesiąca życia dziecka. Nie musimy martwić się, że przegapimy ten moment – symptomy są bowiem zazwyczaj bardzo dobrze widoczne. Maluch zaczyna się ślinić, wkładać do buzi rączki i zabawki, a także ssać palce. Wszystkie te objawy świadczą o swędzeniu dziąseł i o tym, że dziecko stara się za wszelką cenę pozbyć tego uczucia.

Niestety, podczas ząbkowania dziecko staje się o wiele bardziej marudne i płaczliwe. Ma problemy ze snem, może także stracić apetyt. Wszystko to spowodowane jest przez opuchnięte i bolesne dziąsła. W bardzo ciężkich przypadkach mogą pojawiać się stany zapalne i gorączka. W tym okresie rodzice zawsze zastanawiają się jak ulżyć i maluchowi. 

Co jest dobre na ząbkowanie? 

W początkowej fazie ząbkowania dziąsła dziecka są opuchnięte i bolesne, dlatego warto zaopatrzyć się w gryzak. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów gryzaków, które możemy wypełnić wodą i schłodzić w lodówce. Chłód pozwoli maluchowi zredukować ból i opuchliznę. Podczas zakupu koniecznie zwróćmy uwagę na to, żeby wybrany przez nas gryzak był wykonany z nietoksycznych materiałów. 

Bardzo istotne jest także to, że gryzaki działają uspokajająco. To bardzo ważne na etapie ząbkowania, kiedy dziecko jest szczególnie marudne i ma problemy z zaśnięciem. Zabawa nowym i interesującym przedmiotem z pewnością odwróci uwagę malucha od swędzących dziąseł. Miękki i chłodny gryzak nie tylko przyniesie ulgę podczas ząbkowania, ale także będzie stanowił fantastyczną zabawkę. 

Domowe sposoby na bolesne ząbkowanie

Bardzo wielu rodziców zastanawia się, jak ulżyć maluchowi przy ząbkowaniu. Jest to moment bardzo trudny nie tylko dla dziecka, które cierpi na swędzenie i ból dziąseł, ale także dla rodziców, którzy nie mogą spać i muszą zmagać się z wyjątkowo intensywnymi humorami malucha. Poza zapewnieniem dziecku dobrego gryzaka możemy wykorzystać kilka tradycyjnych domowych sposobów, które możemy zastosować w walce z dyskomfortem. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest bardzo prosty w wykonaniu masaż dziąseł. Polega on na włożeniu do ust dziecka czystego palca i delikatnym masażu opuchniętych i obolałych miejsc. Dobrym pomysłem jest także podawanie maluchowi twardych warzyw schłodzonych wcześniej w lodówce. Podawanie posiłków w nieco niższej temperaturze jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, musimy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do przeziębienia się malucha. 

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Chociaż okres ząbkowania trwa zaledwie kilka tygodni, może naprawdę mocno dać się we znaki szczególnie niedoświadczonym rodzicom. Maluch w tym czasie cierpi na różne dolegliwości związane z wyżynaniem się pierwszych zębów. Opuchlizna i swędzenie powodują zmiany w zachowaniu, które przekładają się z kolei na płaczliwość, marudzenie i brak snu w nocy.

Na szczęście zarówno tradycja, jak i współczesny rynek zabawek oferują nam wiele metod na to, jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu. Największym sprzymierzeńcem jest niska temperatura. Dawajmy maluchowi schłodzone gryzaki wykonane z bezpiecznych i miękkich materiałów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też masaż albo chłodne warzywne przekąski. Nawet jeżeli nasze dziecko przechodzi ząbkowanie wyjątkowo ciężko, możemy pocieszać się faktem, że okres ten nie będzie trwał długo, a maluch już wkrótce zacznie spokojnie przesypiać noce.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem Maludas.pl oraz producentem zabawek Small Foot (znajdziesz je tutaj).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *