LifeStyle

Seks po ciąży – o czym musisz wiedzieć?

Czy seks po ciąży i porodzie będzie taki sam? Kiedy można wznowić współżycie po porodzie? Jak ciążą i poród wpłyną na jakość życia intymnego? Te pytania nurtują wiele świeżo upieczonych mam. Dziś, spróbujemy odpowiedzieć na te inne wątpliwości związane z seksem po porodzie.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: auremar

Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Przebieg każdej ciąży może być nieco inny, dlatego też nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy można uprawiać seks po porodzie. Niezależnie od tego, czy poród odbył się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, przed wznowieniem współżycia powinniśmy odczekać co najmniej 6 tygodni. 42 dni po porodzie to okres tak zwanego połogu. W tym czasie ciało kobiety goi się, a gospodarka hormonalna stopniowo powraca do stanu sprzed ciąży. 

Oczywiście nie oznacza to, że pierwszy seks po ciąży ma zawsze miejsce po tych 6 tygodniach. Świeżo upieczeni rodzice są często zmęczeni i przytłoczeni nową sytuacją. Niższe libido u obojga partnerów jest więc czymś całkowicie naturalnym. Wpływ na to, kiedy można uprawiać seks po porodzie ma również sam jego przebieg. Przy cięciu cesarskim lub różnego rodzaju komplikacjach okres połogu i czas potrzebny na pełne wygojenie organizmu może być dłuższy. Nawet w czasie poprawnie przebiegającego porodu naturalnego może dojść na przykład do pęknięcia krocza. Taka rana często wymaga szycia, co wpływa na wydłużenie okresu gojenia. W takich przypadkach, w kwestii wznowienia współżycia, najlepiej zasięgnąć porady lekarza ginekologa. 

Brak ochoty na seks po porodzie – czy to normalne?

Wyżej wspominaliśmy o czynnikach fizycznych, które mają wpływ na to, kiedy możliwy jest seks po porodzie. Bardzo duże znaczenie mają jednak również czynniki psychologiczne, które mogą wpływać na brak ochoty na seks po ciąży. Jeśli kobieta po ciąży nie ma ochoty na seks może to wynikać na przykład z:

  • Poczucia nieatrakcyjności spowodowanego zmianami, jakie w ciele kobiety spowodowała ciąża i poród.
  • Ciągłego zmęczenia i lęku o zdrowie nowo narodzonego dziecka. 
  • Zaburzeń gospodarki hormonalnej. Szczególnie duży wpływ na libido ma niski poziom estrogenów. Występuje on zarówno u kobiet rodzących naturalnie, jak i przez cesarskie cięcie.
  • W przypadku zagrożonej ciąży z komplikacjami lub wyjątkowo bolesnego i trudnego porodu, czynnikiem obniżającym libido może być również lęk przed ponownym zajściem w ciążę.

Seks po porodzie naturalnym

Poród siłami natury, mimo że o wiele mniej inwazyjny niż cesarskie cięcie, także wywołuje w ciele kobiety sporo zmian. Przede wszystkim może spowodować rozciągnięcie ścian pochwy i osłabienie mięśni dna miednicy. To z kolei powoduje znaczne zmniejszenie doznań u obojga partnerów. W wielu przypadkach może to mieć również wpływ na problemy związane z nietrzymaniem moczu.

Z tym problemem można sobie jednak stosunkowo łatwo poradzić, choć będzie to wymagało od nas pewnej systematyczności. Ściany pochwy możemy doprowadzić do stanu sprzed ciąży za sprawą regularnych ćwiczeń mięśni Kegla. Najwygodniejszym i najbardziej efektywnym sposobem na trening mięśni dna miednicy jest zastosowanie tak zwanych kulek gejszy. Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla to gadżet erotyczny, który pozwala stosunkowo szybko wzmocnić tę partię mięśni. Na stronie https://n69.pl możecie znaleźć zarówno kulki do ćwiczeń dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowane modele jak, chociażby kulki gejszy progresywne czy biofeedbackowe.

Pośpiech w sprawach seksu po porodzie jest zdecydowanie niewskazany. Kobieta musi być gotowa na współżycie zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dla wielu par rozwiązaniem jest szukanie innych form bliskości. Napięcie seksualne może być rozładowane na przykład poprzez pieszczoty w formie pettingu. Pamiętajmy, że doznania czysto fizyczne to tylko część całego spektrum kontaktów pomiędzy partnerami. Bardzo ważne jest również podtrzymanie emocjonalnej bliskości. Starajmy się więc znaleźć dla siebie codziennie, chociaż kilka minut. Pielęgnacja wspólnej więzi sprawi, że powrót do udanego życia seksualnego będzie czymś łatwym i całkowicie naturalnym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *