Dom LifeStyle

Wiosenne porządki — odśwież swój dom na wiosnę!

Tak, tak, drodzy miłośnicy kurzu i pajęczyn, nadszedł ten czas. Czas, kiedy słońce niczym bezlitosny detektyw ujawnia wszystkie zaniedbania z zimowych miesięcy. Czas, kiedy każdy promień światła krzyczy: „Umyj okna!”.

Ale nie martw się! Wiosenne porządki nie muszą być straszne. Wystarczy odrobina chęci, plan sprzątania i… dobra muzyka!.

wiosenne porządki

Zorganizuj się! Jak powinien wyglądać plan sprzątania na wiosnę?

Zanim przystąpisz do sprzątania, stwórz plan działania. Zdecyduj, od czego zaczniesz. Przygotuj niezbędne akcesoria: worki na śmieci, ściereczki, detergenty i odkurzacz.  Pamiętaj o zaangażowaniu całej rodziny! Wspólne sprzątanie może niekoniecznie będzie świetną zabawą, ale z pewnością jest okazją do spędzenia czasu razem.

Wiosenne porządki różnią się od tych, które robisz raz na tydzień. Jest to doskonały moment na przejrzenie zawartości, szaf i pozbycie się zbędnych ubrań i rzeczy z domu. Dzięki takiemu oczyszczeniu przestrzeni Twój dom wręcz odetchnie świeżym wiosennym powietrzem.

Nie zrobisz wszystkiego na raz 

Nie sprzątniesz gruntownie całego mieszkania w jeden dzień. Wystarczy, że w kolejne kwietniowe weekendy zajmiesz się innym pomieszczeniem. Dzięki temu unikniesz przemęczenia i braku motywacji. Gdy na koniec dnia zobaczysz efekt swojej pracy, uznasz że było warto.

Pożegnaj się z zimowym kurzem!

Gdy szafki, szuflady i szafy będą lżejsze o niepotrzebne przedmioty. Pora zetrzeć kurz ze wszystkich powierzchni. Pamiętaj o zachowaniu kierunku sprzątania od góry do dołu. Zacznij od lamp. Następnie odsuń od ścian te meble, które jesteś w stanie, i wytrzyj na mokro ściany. Doskonale nadaje się do tego płaski mop. Nie zapomnij o wyczyszczeniu grzejników! Kaloryfery potrafią skrywać w sobie niewyobrażalne pokłady kurzu. Odkurz z zewnątrz meble tapicerowane, inne wytrzyj na mokro. Na koniec odkurz, umyj i podłogi. Potem już tylko przestaw meble na miejsce. A może to doskonała okazja do niewielkiego przemeblowania?

Wpuść do domu światło!

Nie ma dla mnie bardziej efektownego momentu sprzątania mieszkania, niż umycie okien i powieszenie czystych firanek i zasłon. Jeśli mieszkasz blisko ulicy, po zimie Twoje okna są naprawdę bardzo brudne. Jeśli nie masz rolet, tylko tradycyjne firanki i zasłony, zawieś te o delikatniejszym splocie i w jaśniejszych kolorach. Niech nic nie ogranicza dostępu promieni słonecznych do wnętrza mieszkania. Kwietniowe słońce dodaje energii więcej niż w innych miesiącach!

Odśwież swoje wnętrza!

Wiosna to idealny moment na zmiany! Jeśli nie masz jak przestawić mebli, by zmienić wygląd wnętrz, nic nie szkodzi. Wybierz nowe dekoracje z wiosennym motywem. Wymień poduszki na te w żywych kolorach, powieś nowe obrazy/plakaty lub wstaw do wazonu kwiaty. Poszukaj inspiracji w magazynach wnętrzarskich i na stronach sklepów z wyposażenia wnętrz. Jeśli nikt z domowników nie cierpi na alergię, kwiecień jest dobrym momentem na posadzenie kwiatów doniczkowych. Okwieć parapety, niech Twój dom pachnie wiosną!

Jak nie stracić motywacji?

Nie da się ukryć, że sprzątanie to dość przykry obowiązek. Co zrobić, żeby się za nie zabrać pomimo niechęci? Jak zachować zapał i doprowadzić sprzątanie domu do końca?

  • Stwórz plan sprzątania, podziel zadania na mniejsze części;
  • rozdziel obowiązki pomiędzy domowników;
  • trzymaj się planu;
  • nie patrz na to ile przed Tobą tylko koncentruj się na tym co już zrobione (zrób zdjęcie przed i po sprzątnięciu wnętrza szafy, czy całego pomieszczenia);
  • obiecaj sobie drobną przyjemność na koniec sprzątania każdego z pomieszczeń;
  • dodaj sobie energii muzyką! Jeśli nie masz swoich ulubionych energetycznych playlist, skorzystaj z gotowej playlisty na Spotify.

Wiosenne porządki są oczywiście wyzwaniem, ale także okazją do wprowadzenia nowej energii do domu. Pamiętaj, że każdy kolejny etap przybliża Cię do upragnionego efektu. Uporządkowana przestrzeń sprzyja lepszemu samopoczuciu. Zatem stwórz swój własny plan sprzątania i do dzieła! 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *