Dbam o rozwój DZIECKO

6 powodów, dla których warto czytać dzieciom

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób książki wpływają na rozwój dziecka? Z pewnością domyślacie się, że czytanie dzieciom nie tylko zapewnia im rozrywkę, ale również niesie ze sobą szereg korzyści. Jakich? W tym artykule odkrywamy przed Wami 6 kluczowych powodów, dla których warto czytać dzieciom od najmłodszych lat.

czytanie dzieciom

Czytanie poszerza słownictwo i buduje językowe fundamenty

Książki to skarbnice słów! Podczas czytania dziecko poznaje nowe słowa, zwroty i konstrukcje gramatyczne, także takich, których nie spotyka na co dzień. To buduje solidne fundamenty języka, ułatwiając naukę mówienia, a w późniejszym etapie swobodę wypowiedzi. Bogate słownictwo pozwala dziecku precyzyjnie wyrażać swoje myśli i uczucia, co z kolei wpływa na jego pewność siebie i umiejętność komunikowania się z innymi.

czytanie dziecku

Czytanie książek kształtuje umiejętność logicznego myślenia i rozumienia

Podczas słuchania książki dziecko nie tylko biernie przyswaja informacje. Wsłuchując się w treść, maluch aktywnie ją analizuje i wyciąga wnioski. Książki skłaniają dziecko do logicznego myślenia, uczą je rozpoznawać przyczyny i skutki, a także rozwiązywać problemy. To cenne umiejętności!

Czytanie rozwija kreatywność i wyobraźnię

W świecie książek nie ma granic! Podczas czytania dziecko wyobraża sobie bohaterów, miejsca i wydarzenia. Tworzy w głowie obrazy i wizualizuje poznawaną historię. To rozwija kreatywność. Książki inspirują do tworzenia własnych opowieści, rysowania i innych form twórczego wyrazu.

czytanie dziecku

Wspólne czytanie wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicem

Czytanie dziecku to doskonały sposób na spędzenie wspólnie czasu i budowanie więzi. Wspólne lektury dają mnóstwo okazji do rozmów, przytulania i śmiechu. To czas, kiedy dziecko czuje się zauważone i kochane. Gdy rodzic czyta książkę, jest w to zaangażowany w 100%, nie ma tu czasu na zerkanie w telefon jednym okiem.

Książki otwierają drzwi do świata wiedzy i pasji

Książki to brama do fascynującego świata wiedzy. Opowiadają o historii, przyrodzie, kosmosie, sztuce i wielu innych dziedzinach. Czytanie dzieciom rozbudza ciekawość i zachęca do odkrywania świata. Może stać się początkiem pasji, która będzie towarzyszyć mu przez całe życie.

Książki pozwalają poruszać trudne tematy

Książki dla dzieci to nie tylko źródło rozrywki i edukacji. Mogą być również cennym narzędziem do poruszania trudnych tematów, z którymi dziecko może się borykać. Książki z krótkimi inspirującymi opowiadaniami mogą ułatwić dziecku poradzenie sobie z trudnymi emocjami, nowymi wyzwaniami i przeżyciami, takimi jak: strach, gniew, strata kogoś bliskiego, narodziny rodzeństwa czy rozwód rodziców.

Czytanie dziecku książek na trudniejsze, poważniejsze tematy może być początkiem ciekawej dyskusji. Rozmowa po przeczytaniu książki może pomóc dziecku lepiej zrozumieć, wyrazić i opisać swoje emocje i przeżycia. Może również pomóc rodzicowi lepiej zrozumieć swoje dziecko i jego potrzeby.

Dodatkowe wskazówki, jak zachęcić dziecko do czytania:

  • Czytaj dziecku od urodzenia.
  • Niech książki będą w zasięgu ręki dziecka 
  • Czytaj przy dziecku swoje „dorosłe” książki. Przecież jeśli rodzice czytają, to czytanie musi być fajne!
  • Kupujcie / wypożyczajcie książki razem!
  • Czytajcie razem i rozmawiajcie o przeczytanych treściach.
  • Chodźcie razem do biblioteki lub księgarni.
  • Wprowadź zwyczaj czytania przed snem. Codzienne czytanie dziecku przed snem to nie tylko sposób na wyciszenie dziecka, ale również spędzenie czasu razem.

Pamiętaj, że czytanie dzieciom to nie przykry obowiązek, ale wspaniała przygoda. Otwórz przed swoim dzieckiem drzwi do świata książek!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *