Macierzyństwo jest wspaniałym doświadczeniem, wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami, które ujemnie wpływają na samopoczucie kobiety. Już sam okres ciąży jest ogromnym obciążeniem dla organizmu. Patrząc od strony medycyny estetycznej, jest to stan fizjologiczny, w którym dochodzi do licznych zmian hormonalnych i szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej, które doprowadzają między innymi do niekorzystnych zmian skórnych.
Ogromny problem rozstępów
Badania i obserwacje prowadzone przez lekarzy i w gabinetach medycyny estetycznej pokazują, że aż 90 % młodych mam boryka się z problemem rozstępów. Są to blizny będące z jednej strony efektem silnego rozciągnięcia skóry. Drugą przyczyną są zmiany hormonalne powodujące zaburzenie aktywności komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny czyli białek niezbędnych do utrzymania sprężystość skóry. Rozciągnięty do granic możliwości naskórek traci ciągłość, dochodzi do obrzęków i powstania bruzd. W początkowej fazie tzw. zapalnej są one sino zabarwione, z czasem zaś bledną i przybierają nieco kremową barwę.
Kolagen to peptyd, który stanowi 30 procent wszystkich białek w ludzkim ciele. Odpowiedzialny jest za tworzenie tkanki łącznej: najważniejszego elementu skóry, kości, mięśni, chrząstek oraz ścięgien. Zatem kolagen to białko strukturalne, które współtworzy szkielet i struktury ludzkich komórek oraz tkanek. Tutaj znajdziecie więcej na temat tego, co daje nam kolagen i jakie są właściwości tego białka.
Walkę z rozstępami należy zacząć już w okresie ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów kosmetycznych opracowanych specjalnie dla Pań w błogosławionym stanie. Są to zazwyczaj kremy i balsamy, które zmniejszają ryzyko wystąpienia zmian skórnych. Przyszłe mamy powinny także pić około 2 litrów wody dziennie w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Warto także kontrolować i utrzymywać stabilny przyrost wagi. Pomocny bywa także delikatny masaż okolic brzucha i bioder.
Gdy profilaktyka zawiodła..
Jeśli jednak profilaktyka podjęta już w trakcie ciąży zawiodła zaleca się wizytę u lekarza dermatologa lub medycyny estetycznej. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie preparaty zawierające kwas glikolowy. Niejednokrotnie lekarz zaleca pacjentkom odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej np. osoczem bogatopłytkowym. Podstawową metodą terapeutyczną stosowaną przez lekarzy medycyny estetycznej są lasery frakcyjne, stymulujące procesy naprawcze skóry. Aby zwiększyć skuteczność preparatów i zabiegów, proces leczenia rozstępów należy zacząć jak najszybciej, jeszcze w fazie zapalnej. Niestety kuracja powstałych już zmian bywa długotrwała, żmudna i nierzadko nie przynosi spodziewanych efektów. Mamy nie powinny się jednak zniechęcać i należycie zadbać o kondycję swojej skóry.