DIY zrób to sam

Zróbmy to razem – zwierzątka z papieru. Ptaki.

Kiedy pogoda za oknem nie nastraja na spacerowanie, a w domu chodzi za Wami marudzące dziecko mamy dla Was propozycje prac plastycznych, które wspólnie możecie wykonać (2-latek spokojnie sobie poradzi). Jesień to czas odlotu ptaków do ciepłych krajów (macie temat do opowiadań i dyskusji). Przygotowałam dla Was dwie propozycje.

Let’s do it together – Mamo, Tato zróbmy to razem! 

Nikogo nie musimy przekonywać, że czas spędzony z dzieckiem (nie obok dziecka) jest bezcenny. Aby jednak był to czas spędzony w sposób wartościowy wpadłam na pomysł wykorzystania koleżanki Moniki i jej pomysłów na prace plastyczne z dziećmi. Monika prowadzi zajęcia w klubiku, gdzie między innymi ma za zadanie proponować dzieciom kreatywne warsztaty. Tak oto zrodził się pomysł cyklu Let’s do it together – Mamo, Tato zróbmy to razem! gdzie będziemy prezentować Wam pomysły na, proste do wykonania z dostępnych w każdym domu materiałów, zwierzątka i zabawki.

Tajemnicza i ciekawska Sowa

Sowy są bardzo starą grupą ptaków i prawdopodobnie od początku były ptakami nocnymi. Aby móc polować w ciemności, sowy wytworzyły wiele przystosowań. Na pierwszy rzut oka widać u sowy dużą „twarz”, tzw. szlarę, która działa jak nasza małżowina uszna i zbiera dźwięki do uszu sowy. Słuch, obok wzroku jest najważniejszym zmysłem sów, szczególnie tych typowo nocnych. Ponadto, ich lot jest bezszelestny gdyż pióra pokryte są specjalnym, wyciszającym meszkiem. Dzięki temu sowa w kompletnej ciszy, niezakłóconej szumem skrzydeł, może usłyszeć i bezbłędnie określić położenie ofiary, które będzie nieświadoma zbliżającego się zagrożenia. Słuch sów jest doskonały i potrafią one zlokalizować nornika nawet pod grubą warstwą śniegu.

Oczy sów są duże i w siatkówce, światłoczułej warstwie oka, zawierają więcej pręcików (odpowiedzialnych za widzenie w nocy) niż czopków (odpowiedzialnych za widzenie kolorów i widzenie dzienne), odwrotnie jak u człowieka. Dzięki temu sowy dobrze widzą zarówno w nocy jak i w dzień, ale nie widzą kolorów. Ponadto ich oczy są nieruchome i zawsze skierowane do przodu. Sowy kompensują to bardzo ruchomą głową, którą mogą obrócić nawet o 270 stopni. (źródło www.ekologia.pl)

Do zrobienia sowy potrzebne będą: rolka po papierze toaletowym, klej, kawałek kolorowego papieru, wycięte oczy, dziób i skrzydła.

Sowa
by Monika Sternal OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Papier smarujemy klejem  i owijamy nim rolkę, nadmiar papieru możemy zawinąć do środka.

sowa
Proste narzędzia i proste wykonanie
Sowa
Nadmiar papieru zawijamy do środka

Następnie przylepiamy oczy, dziób. Z obu boków przylepiamy skrzydełka. Na koniec musimy uformować uszy – górne krawędzie rolki zginamy do siebie. Nasza sowa jest już gotowa.

Duże oczy
dziub
i skrzydła
Nasza sowa już gotowa!

Jaskółka ptak wolności!

Jaskółki są nazywane ptakami wolności, głównie ze względu na to, że nie mogą żyć w niewoli. Są jednymi z najbardziej lubianych ptaków. I nic dziwnego, bo te sympatyczne, a jednocześnie pożyteczne, ptaki w pełni zasługują na taką opinię. Powszechnie uważa się także, że jaskółki przynoszą szczęście dla domu, w którym założą swoje gniazdo. Nasze jaskółki to ptaki wędrowne – odlatują od nas późnym latem i jesienią, żeby zimę spędzić w przyjemniejszym dla nich klimacie Afryki. Czego im szczerze zazdroszczę :).

Do zrobienia jaskółki potrzebne są: klej, biały pasek papieru, krótszy kolorowy pasek papieru (u mnie już sklejony rulonik),  wycięte skrzydełka i ogon, oczy i dziób.

jaskółka z papieru
Elementy potrzebne do wykonania jaskółki

Pasek biały smarujemy na jednym końcu klejem i sklejamy by powstała łezka, to nasz brzuch.

jaskółka

jaskółka

Do brzuszka przyklejamy głowę, zaś na głowie nalepiamy oczy i dziób.

Głowę smarujemy klejem i przyklejamy

Nasza jaskółka nabiera kształtu

Następnie smarujemy klejem tył i przymocowujemy ogon, a po bokach skrzydełka.

Nasza jaskółka jest już gotowa do lotu.

Jaskółka gotowa do odlotu do ciepłych krajów!

Dobrej zabawy!!!

Wykonawczyni zwierzątek: Monika Sternal, mama dwójki uroczych maluchów – 5 letniego Stasia i dwuletniej Tosi. Zawodowo Nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Emilia says:

  Pięknie, dziewczyny:)
  Czy będą jakieś świąteczne tematy typu ozdoby choinkowe z origami?

 2. Bogna says:

  Świetne pomysły.Sówkę zrobimy z młodszym synkiem-będzie zachwycony!

 3. Beata says:

  Świetny sposób na zabicie nudy w deszczowe dni. A zwierzątka można wykorzystać do zabawy w przedstawienie. Jutro spróbujemy zrobić pingwina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *