Porady

Wychodząc niepełnosprawności naprzeciw, by seniorom żyło się lepiej.

Z wiekiem i chorobą pogarsza się sprawność fizyczna i umysłowa. Coraz trudniej jest także w codziennym życiu. Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie bywa to bardzo odczuwalne. Dlatego warto wyjść niepełnosprawności naprzeciw i spróbować znaleźć proste, a zarazem wygodne rozwiązania. 
sprawność
Jesień życia przynosi nowe wyzwania i nowe bariery (fot. pixabay.com)

Akcesoria pomocnicze dla osób niepełnosprawnych

Przychodzi taki moment, w którym osoba starsza potrzebuje opieki, serdeczności i pomocy, zwłaszcza gdy sprawność nie jest taka jak kiedyś. Choroba bądź starość powoduje, że człowiek zaczyna czuć się bezradny wobec czynności, które dotychczas wykonywał samodzielnie i bez problemu. Trudno wyobrazić sobie, jakie uczucia targają osobą, która w pełni świadomie mierzy się z ograniczeniami fizycznimi, jakie są efektem choroby lub postępującego wieku. Ważne wtedy jest nie tylko wsparcie bliskich, ale również empatia i pomoc. Nawet, a może przede wszystkim wtedy, kiedy o nią nie proszą. Jakość życia osób dotkniętych chorobą, która ogranicza ich sprawność jest bardzo ważna. Najczęściej drobiazgi powodują załamania i niechęć do życia, dlatego warto postawić się w jej sytuacji i znaleźć sposoby na poprawienie jakości życia codziennego.

Naszych seniorów powinniśmy otoczyć szczególną opieką (fot. pixabay.com)

Kiedy łazienka budzi strach. Często, będąc pełnosprawni, nie zdajemy sobie sprawy ile musi się namęczyć osoba niesprawna fizycznie podczas wykonywania codziennej higieny osobistej. Osoba, która dotychczas radziła sobie sama, nagle jest zdana na pomoc innych, co nie jest zbyt komfortowe często dla obu stron. Na tyle, na ile można ułatwić osobie starszej lub/i niepełnosprawnej czynności higieniczne w łazience zdecydowanie powinniśmy to zrobić. Rynek oferuje wiele udogodnień w tym zakresie.

Poręcze i uchwyty łazienkowe są nieocenioną pomocą dla osób niepełnosprawnych i seniorów w miejscach, w których dla zachowania równowagi i bezpieczeństwa potrzebne jest podparcie. Wykonanie z wytrzymałych materiałów zapewni im długą żywotność. Na rynku dostępne są modele ze stali nierdzewnej o gładkiej strukturze oraz ze stali powlekanej tworzywem ABS z dodatkowymi wypustkami antypoślizgowymi. Trzy podstawowe rodzaje to uchwyty łazienkowe uchylne, proste i kątowe. Podobną funkcję spełniają również podpórki toaletowe, które dodatkowo posiadają opcję zmiany rozstawu oraz wysokości.

sprawność
Taboret do wanny (fot. www.awdinterior.com)

Taborety i krzesełka prysznicowe oraz ławeczki wannowe są istotnym wsparciem podczas wykonywania codziennej higieny osobistej. Regulowana wysokość nóżek zapewnia możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb. Funkcję regulacji nóżek posiadają również stopnie toaletowe, które mogą być przydatne np. podczas wchodzenia do wanny. Aluminium i tworzywo sztuczne z którego zostały wykonane zapewniają niewielką wagę oraz dużą wytrzymałość. Takie krzesełko zakupiłam gdyż zauważyłam, że tata, który gości u nas na leczeniu onkologicznym, ma problem z korzystaniem z wanny. Niestety mamy malutką łazienkę i niewielką wannę, która dla nas idealna, dla niego stała się trudną do pokonania przeszkodą. Krzesełko okazało się strzałem w dziesiątkę. Samodzielność i niezależność dla osób starszych czy chorych jest niezwykle istotna. To ona w dużej mierze determinuje ich kondycję psychiczną, dlatego warto pomagać naszym bliskim pokonywać bariery. To nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo, o które musimy zadbać.

Jeśli mamy pod opieką seniorów, których łazienka nie jest przstosowana do ich pogarszającej się z wiekiem sprawności ruchowej, warto pomyśleć nad remontem. Wiele jest propozycji aranżacji łazienki seniora dostosowanej do naszego portfela. Ważnym elementem w aranżacji takiej łazienki jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, wiedzą o tym w szczególności seniorzy i osoby zmagające się z ograniczoną sprawnością ruchową np.: wywołaną leczeniem onkologicznym lub chirurgicznym. W tym przypadku komfort utożsamiany jest przede wszystkim z bezpieczeństwem, samodzielnością i brakiem barier.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *