Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie leży w naszych rękach. Prawda, że nic odkrywczego? A jednak życie pokazuje, że wciąż nie do końca jesteśmy świadomi pewnych zagrożeń i warto sobie o rzeczach oczywistych od czasu do czasu przypominać. Trochę ponad rok temu na mojej drodze stanął Tomek ze sklepu Osiem Gwiazdek w Poznaniu, a głowę wypełniła wiedza na temat bezpiecznego przewożenia dzieci.
Wydawać by się mogło, że byłam świadoma. Każdy z nas kierowców jest, a przynajmniej powinien być świadom zagrożeń, jakie mogą spotkać nas na drodze i posiadać wiedzę, jak się przed przykrymi skutkami ewentualnego wypadku zabezpieczyć. Niestety, życie pokazuje, że wciąż wiele sobie wybaczamy dlatego podczas wspólnej kawy w salonie Osiem Gwiazdek w Poznaniu narodził się pomysł na spotkanie „na żywo” by porozmawiać o tych nieoczywistych „oczywistościach”, które nazwaliśmy dobrymi nawykami związanmi z bezpieczeństwem przewożenia dzieci.
Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie leży w naszych rękach!
Było to nasz wspólny „pierwszy raz” dlatego z góry przepraszamy za lekką nerwowość, nie mniej jednak mamy nadzieję, że wybrzmiały te najważniejsze kwestie, które jeszcze za chwilę skrótowo podsumuję. Razem z Tomkiem – szefem Teamu Osiem Gwiazdek w Poznaniu zapraszamy na pełny śmiechu, pozytywnej energii oraz przede wszystkim rzeczy ważnych przekaz.
https://www.facebook.com/rodzicielnik/videos/202990577166720/
Z roku na rok nasza świadomość w zakresie bezpieczeństwa przewożenia dzieci wzrasta i jest to bardzo budujące. Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup dobrego fotelika samochodowego, jednak samo posiadanie bezpiecznego fotelika to dopiero początek. Niestety często okazuje się, że owszem kupiliśmy super fotelik, jednak nikt nie pokazał nam jak go właściwie zamontować. Dlatego, to ważne, jeśli nie mamy pewności, czy fotelik, w którym przewozimy najcenniejsze co w życiu mamy, jest właściwie zamontowany udajmy się do najbliżego nam sklepu sieci Osiem Gwiazdek (na końcu adresy) i tam zostaniemy przeszkoleni (BEZPŁATNIE) w zakresie prawidłowego montażu. Kolejną sprawą jest prawidłowe naciąganie pasów. Wspominałam o tym już kiedyś, przypominamy teraz – dociągamy pasy i sprawdzamy, czy możemy je uszczypnąć, jeśli są luzy dociągamy. I ostatni temat sezonowy czyli kurtki. Dzieci zapinamy w foteliku bez kurtki. Niestety, kurtka tworzy niewidoczną przestrzeń pomiędzy ciałem dziecka, a pasami co w razie zdarzenia drogowego może spowodować, że pasy nie utrzymają dziecka w foteliku.
„To nie chodzi tylko o bezpieczny fotelik, ale to my mamy zadbać o to, że dziecko będzie w tym foteliku bezpieczne”– powiedział Tomek, kiedy podjęliśmy temat rzeczy, które przewozimy luzem w aucie. Ciężkie zabawki, butelki wody, kredki, telefony i tablety to wszystko podczas zdarzenia drogowego może spowodować spustoszenie. Każda taka rzecz działa wtedy jak pocisk o wadze, którą trudno nam sobie wyobrazić. Dla przykładu, Szwedzi skonstruowali urządzenie, które pokazuje wagę przedmiotu przy zderzeniu z prędkością np. 50km/h i tak telefon komórkowy waży 6kg, a półtora litrowa butelka wody 50 kg, ta sama butelka przy zderzeniu z prędkością 90 km/h waży nieco ponad 200 kg! Teraz wyobraźmy sobie, że nasze dziecko, mimo że prawidłowo zapięte w foteliku dostaje podczas zdarzenia drogowego butelką wody lub równie ciężką zabawką o wadze 50 kg w głowę lub inną część ciała.
Zapraszamy do odsłuchania naszego spotkania live w całości i pamiętania o tych dobrych nawykach podczas podróżowania zarówno z dziećmi jak i samemu.
Tyłem do kierunku jazdy czyli co się zmieniło od zeszłego roku
Rok temu publikowałam dla Was artykuł (KLIK), w którym opowiadałam jak zaczęła się moja przygoda z fotelikami RWF i ideą bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Wtedy też poznałam Tomka i mieliśmy okazję dowiedzieć się od niego wielu ciekawych rzeczy z wywiadu, którego mi wówczas udzielił (kto nie czytał zapraszam, link powyżej). Dziś wracam do niego z kilkoma pytaniami, które nasunęły mi się podczas czytania tamtego artykułu i naszej ostatniej rozmowy.
Agnieszka Rodzicielnik: Spotykamy się po roku i ciekawi mnie czy zmieniło się coś w obszarze świadomości dotyczącej przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy? Rok temu padło hasło „moda”, a jak to wygląda dziś?
Tomek 8* Poznań: Po roku śmiało można stwierdzić, że w kwestii bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach zmieniło się dużo ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Przede wszystkim w rozmowach o RWF-ach zniknęło słowo „moda” wyparte przez ciągle budującą się świadomość. Coraz więcej rodziców wybiera foteliki, które montowane są tyłem do kierunku jazdy. Tutaj zauważalny jest bardzo duży wzrost w stosunku do zeszłego roku. Trafiają do nas również rodzice nieprzekonani. Oczywscie zostają oni wyposażeni w odpowiednią wiedzę na temat bezpiecznego przewożenia dzieci. Jednak jest inaczej niż rok temu. Wtedy jeszcze to była praca u podstaw. Teraz to już konkretny dobór fotelika do auta.
Agnieszka Rodzicielnik: Czy w ciągu ostatniego roku zmieniło się coś na rynku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy? Jakieś nowe testy, opinie, a może zweryfikowano jakieś dotychczasowe?
Tomek 8* Poznań: Co roku prezentowane są nowości. Wielu producentów zauważyło, że posiadanie w ofercie fotelika montowanego tyłem to nie tylko dodatek, ale już obowiązek oraz podstawa w tworzeniu oferty. Doskonale widać to było na ostatnich targach dziecięcych w Kolonii, gdzie wszyscy czołowi producenci pokazywali nowości w segmencie RWF. W testach też zmieniane są normy i jednak okazuje się, że najwyższe oceny uzyskują fotele tyłem, a te przodem, które kiedyś oceniane były wysoko, dziś prawnie się nie liczą.
Agnieszka Rodzicielnik: Podczas naszego niedawnego spotkania live padały pytania o tzw. poddupniki. Mówiliśmy też o co najmniej niepokojącym zjawisku przewożenia dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych nie zapiętych w fotelikach w ogóle. I mimo, że się powtórzymy to warto by jeszcze raz wybrzmiało..
Tomek 8* Poznań: Można to podsumować tak: przewożenie dziecka w źle dobranym foteliku, na poddupniku, w źle dostosowanym foteliku do dziecka to raczej brak świadomości, nad której budowaniem my w 8* cały czas, nieustanienie pracujemy. Natomiast przewożenie dziecka bez fotelika w samochodzie to przejaw skrajnej ignorancji i głupoty.
Agnieszka Rodzicielnik: Dziękuję Ci za poświęcony nam czas i do następnego razu :).
Pamiętajmy, że to od nas bardzo dużo zależy i starajmy się przed i podczas każdej podróży zrobić wszystko, by zapewnić naszym dzieciom maksimum bezpieczeństwa.
Adresy sklepów
Sklep stacjonarny Poznań
ul. Heleny Szafran 8
60-693 Poznań
tel: 796 400 011
Sklep stacjonarny Wrocław
Dom Handlowy Astra stoisko JUNIOR (nr. 103)
ul. Horbaczewskiego 4-6
54-130 Wrocław
tel: 71 354 97 23
Sklep stacjonarny Łódź
ul. Łąkowa 11
90-562 Łódź
tel: 695 296 644 Agnieszka
tel: 791 278 693 Dobromiła
Sklep stacjonarny Białystok
ul. Hetmańska 40
15-727 Białystok
tel: 608 623 854
Sklep stacjonarny Warszawa Bemowo
ul. Połczyńska 75
01-336 Warszawa
tel. 531 569 426
Sklep stacjonarny Warszawa Białołęka
ul. Bruszewska 17
03-046 Warszawa
tel. 531 569 426
Sklep stacjonarny Słupsk
ul. Kotarbińskiego 6
76-200 Słupsk
tel. 577 853 411
Sklep stacjonarny Lublin
ul. Nałęczowska 18 lokal 168
20-701 Lublin
tel. 698 942 151
Sklep stacjonarny Szczecin
ul. Korony Północnej 17A
71-781 Szczecin
tel. 784 503 938
Sklep Osiem Gwiazdek w Dąbrowie Górniczej
(Małe ABC)
ul. Marcina Kasprzaka 5
41-303 Dąbrowa Górnicza
tel. 32 268 13 06
Sklep Osiem Gwiazdek Kielce (sklep LE-GO)
ul. Rolna 6
25-001 Kielce
tel. 41 344 50 84
Sklep Osiem Gwiazdek Olsztyn
10-416 Olsztyn
Bezpieczeństwo dziecka rzecz najważniejsza (y)
Mam pytanko, jakie foteliki polecacie dla trójki dzieci (9, 7, 4 lata), gdzie zamontowanie tyłem nie wchodzi w grę… może jakaś dobra rada?
Zapraszamy do kontaktu ze sklepem najbliższym Twojemu miejscu zamieszkania, na pewno doradzą i pomogą co mogą 🙂
Dla mnie bezpieczeństwo dzieci w czasie jazdy jest bezdyskusyjne. Synów w wieku 4,5 lat wciąż wożę tyłem do kierunku jazdy.
Sklep 8 gwiazdek w Warszawie jest mi dobrze znany.
To super, jesteś dobrym przykładem dla innych rodziców 🙂
Odpowiedni fotelik, brak kurtki pod pasami w nim to istotne sprawy. Ale należy też pamiętać by nie dawać dziecku w podróży autem np tabletu do rąk, bo on też może wyrządzić krzywdę w razie wypadku.
To wszystko dokładnie wybrzmiało w live 🙂