Podróże z dziećmi

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni miejsce, które warto odwiedzić! KONKURS

Wakacje to czas, kiedy poza miejscem wypoczynku atrakcyjnym dla całej rodziny szukamy również miejsc do odwiedzenia, które będą ciekawe i interesujące dla naszych dzieci. Jednym z nich jest niewątpliwie Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To miejsce warto odwiedzić niezależnie od pory roku!

CN Experyment jest to miejsce gdzie nie tylko nasze pociechy, ale również my dorośli znajdziemy coś dla siebie. To właśnie tam mamy możliwość efektywnego przyswajania wiedzy dzięki temu, że wszystkie stanowiska są interaktywne. Daje to możliwość przeprowadzania doświadczeń i badania zjawisk w sposób bezpieczny i kontrolowany. To właśnie tam córka z dziecięcą ciekawością poznawała prawa zachodzące w przyrodzie i starała się zrozumieć otaczające nas procesy.

Wystawa zaciekawia i wciąga już od pierwszych kroków. Początkowo nieśmiało, z każdym krokiem coraz pewniej zagłębialiśmy się w kolejne stoiska. To miejsce, które niewątpliwie pobudza ciekawość otaczającym nas światem. Na odwiedzenie Experymentu przeznaczyliśmy jeden dzień i to była dobra decyzja, gdyż w samym centrum spędziliśmy bite 4 godziny na wspólnej zabawie i explorowaniu samego miejsca.

Jak wygląda nasz szkielet? Proszę bardzo 🙂 to zaciekawi chyba każdego, tak małego jak i dużego! Przy okazji można wpisać swój adres email, na który po wybraniu odpowiedniej opcji otrzymujemy pamiątkowe zdjęcie. Taka możliwość jest na kilku fajnych stoiskach, z czego chętnie skorzystaliśmy.

To element nowej wystawy stałej pt. Kierunek Zdrowie. Obok dotychczasowych galerii Hydroświat, Akcja: Człowiek!, Niewidoczne siły i Drzewo życia powstało kilkanaście nowych, interaktywnych stanowisk dotyczących codziennych wyborów, których powinniśmy dokonywać, aby cieszyć się jak najlepszym zdrowiem. Duża dawka wiedzy dla dużych i małych.

W strefie pierwszej pomocy stanowisko, które z pewnością przykuje Waszą uwagę na dłużej, to Odpowiedzialny kierowca – symulator jazdy samochodem, który umożliwi weryfikację, jak wyglądają reakcje kierowcy pod wpływem alkoholu.  Stanowisko jest wyposażone w efekty specjalne, aby jak najlepiej oddać efekt jazdy po używkach oraz by uwiarygodnić moment ewentualnego zdarzenia drogowego.

Dzieci jednak, szczególnie takie 3-4 latki to odkrywcy. Szukają więc czegoś, co pozwoli im coś fajnego odkryć by mogły się tym pochwalić. Tu Experyment proponuje Drzewo Życia – spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Na własnej skórze doświadczyliśmy trzęsienia ziemi, a także sprawdziliśmy, jak widzą zwierzęta. Zaś na stanowiskach paleontologicznych bawiliśmy się w odkrywców.

Wystawa NIEWIDOCZNE SIŁY pokazała nam, że nie trzeba studiować wzorów i wykresów, aby lepiej zrozumieć dziedzinę nauki, jaką jest fizyka. To na niej córka mogła spróbować unieść tatę, dużo radości sprawiły jej też piłki, które same latały.

Wystawa Hydroświat to miejsce niesamowite i wyjątkowe. Dzieci uwielbiają bawić się wodą i Experyment właśnie na tej wystawie daje im nieograniczoną możliwość zdobywania wiedzy hydrologicznej poprzez wspaniałą zabawę. Wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy poznajemy działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet mamy szansę stworzyć ogromny wir wodny! Ta wystawa była najbardziej oblegana czemu się zupełnie nie dziwię :).

Równie ciekawie prezentuje się wystawa Akcja Człowiek, gdzie zdobywamy wiedzę jak jesteśmy zbudowani? Jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać? Oraz jakie są tajniki funkcjonowania naszego organizmu.

Poza naukowymi Experyment gwarantuje również inne rozrywki, takie jak zjeżdżalnia, przejście nad przepaścią czy ścieżkę śladami zwierząt, gdzie dzieci za  prawidłowo znalezione zwierze po śladach przybijają pieczątki zdobywców. Maluszki również mogą odkrywać swój mały świat w strefie malucha, gdzie nawet starsza przez chwilę zagrzała miejsce.

Obok strefy malucha jest część kawiarniana i automaty z przekąskami oraz napojami ciepłymi i zimnymi. Nie ma jednak problemu by przyjść ze swoim wiktem, jest tylko prośba by nie spożywać posiłków przy eksponatach. Przy wyjściu znajduje się również sklepik pamiątkowy, gdzie zakupicie fajne experymentowe gadżety naukowe.

To miejsce niesamowite i na pewno zapadnie dziecku w pamięć. Dlatego razem z Centrum Nauki Experyment mamy dla Was niespodziankę 🙂 KONKURS, w który do wygrania jest wejściówka dla 3 osób (ważna do 10.2017) oraz zestaw drobnych upominków.

Aby wygrać należy odpowiedzieć poprawnie na pytanie:

Jak nazywa się pokój, w którym jestem; jakie ma właściwości i w jakim filmie związanym z czekoladą użyto tego efektu :)?

Odpowiedzi proszę umieszczać w komentarzach. Spośród prawidłowych zostanie wybrana jedna, do której poleci nagroda :). Bawimy się do 18 lipca 2017. Ogłoszenie wyników w ciągu 3 dni od daty zakończenia konkursu w edycji tego artykułu. Jeśli laureat nie zgłosi się po nagrodę 2 dni wybieramy kolejną osobę :).

Powodzenia!!

NAGRODA WĘDRUJE DO P. MAGDY, AUTORKI KOMENTARZA:

Jest to Pokój Amesa. Pokój Amesa skonstruowany jest tak, aby zniwelować efekt perspektywy w obserwacji ścian i podłogi. Jedna część pokoju znajduje się bliżej obserwatora, ale ze względu na skrzywienie ściany trudno to dostrzec. Zazwyczaj dodatkowo układa się na podłodze wzór z odpowiednio zniekształconych kafelków, który ukrywa fakt skrzywienia podłogi. Pokój Amesa igra z naszym mózgiem zaburzając mu postrzeganie perspektywy! Pokój pojawił się w filmie „Charlie i fabryka czekolady”- mniam!

GRATULACJE! INFO O WYGRANEJ JUŻ LECI DO PANI NA ADRES MAILOWY PODANY PRZY KOMENTARZU 🙂

Możesz również polubić…

16 komentarzy

 1. Ola Ryniawiec says:

  Pokój Amesa. Film? Hmm… Charlie i fabryka czekolady?:)

 2. Nigdy tam nie byłam, więc nie mam zielonego pojęcia, jakie powinny być odpowiedzi, także strzelam 😉 Sam pokój skojarzył mi się ze sceną z filmu Charlie i fabryka czekolady (te drzwi takie czekoladowe i do tego w jednej scenie była taka podłoga, kiedy to tacy bogacze dyskutowali o złotym bilecie z czekolady dla rozpuszczonej córeczki) 😀 Jeżeli chodzi o właściwości hmm patrząc na to, jak stoisz Ty i Pati myślę, że po prostu się zmniejszyłaś 🙂 Twoja Córa Cię przerosła 😀 A nazwa: wypij mnie (Alizja z Krainy Czarów właśnie musiała wypić napój, aby się zmniejszyć) 🙂 życzę wszystkim Uczestnikom POWODZENIA! Tym razem wiem, że dla mnie to tylko zabawa, a Ty będziesz miała się z czego pośmiać 😀

  1. Wymyśliłaś 😉 szłaś dobry tropem, ale ten pokój ma swoją nazwę 🙂 wszystko poza tym się zgadza! hehe

   1. Iwona Janiak says:

    No niestety wymyślić nazwę dla pokoju i jeszcze trafić to jak wygrana w totolotka 😉 widziałam już odpowiedzi innych, także na pewno Zwyciezca będzie wielkim Szczęściarzem 🙂

 3. Monika says:

  Miejsce rewelacyjne dla małych odkrywców świata 🙂
  Małżonek podpowiada mi, że jest to Pokój Amesa

 4. Monika says:

  Pomieszczenie to ma specyficznie ułożone ściany, przez co powstaje złudzenie optyczne (osoby w różnych kątach wydają się być różnego wzrostu mimo że w rzeczywistości są równego wzrostu). Efekt ten wykorzystano w jednym z moich ulubionych filmów „Charlie i fabryka czekolady”.

 5. Alicja says:

  Pokój Amesa powoduje złudzenie optyczne a film to oczywiście Charlie i fabryka czekolady. Super miejsce ciśnie się tam wybiorę z córkami. Pozdrawiam Alicja

  1. Alicja says:

   Miało być chętnie się tam wybiorę

 6. To i ja spróbuję:) efekt pokój amesa i charlie i fabryka czekolady ( jakoś nie podobal mi się za bardzo). Pozdrawiam

 7. Uwielbiam tego typu miejsca. Niestety Gdynia dla mnie trochę za daleko, ale jak znajdziey się w tych stronach, na pewno odwiedzimy 🙂

 8. Kropeczkamoja says:

  O jejku.
  My się wybieramy do Gdyni na wakacje i czytałam o tym Centrum 😉 też chcemy je odwiedzić 😉 więc muszę spróbować wygrać wejściówki 😉 pokój to Amesa to takie miejsce gdzie sufit i podłoga sa specjspecjalnie pochyłe co tworzy złudzenie optyczne które daje nam inne odczucie odległości i wielkości 😉 a wykorzystany w filmie Charlie i fabryka czekolady 😉
  Trzymam kciuki ;*

 9. To pokój Amesa. Pojawił się w Charlie i Fabryka Czekolady. Można się w nim też pośmiać np na Farmie Iluzji 🙂 Do dziś z uśmiechem patrzę na zdjęcia, na których moi 2,5-letni synowie są więksi ode mnie 😉
  Wspaniale opisałaś Eksperyment. Rok temu byłam blisko podczas See Bloggers, ale uznałam, że synowie są jeszcze za mali. W tym roku na See wybieram się chyba sama, więc nie wiem kiedy będzie okazja zabrać tam chłopców, ale z Twoich zdjęć wnoszę, że mieliby tam sporo do zrobienia 🙂

 10. To jest pokój Amesa. Ma właściwości takie gdzie sufit i podłoga są specjalnie pochyłe, co sprawia złudzenie optyczne , i sprawia że mamy inne odczucia co do wielkości i odległości. A film w którym użyto tego efektu to ” Charlie i Fabryka Czekolady” . Bardzo fajny zresztą. Uwielbiam aktora Johny Deepa . Bardzo bym się ucieszyła gdyby udało mi się wygrać wejściówki do Eksperymentu w Gdyni. Jeszcze nie byłam z rodziną tam. Pozdrawiam serdecznie.

 11. Do listy mailingowej oczywiście się zapisuję.

 12. Magda says:

  Jest to Pokój Amesa. Pokój Amesa skonstruowany jest tak, aby zniwelować efekt perspektywy w obserwacji ścian i podłogi. Jedna część pokoju znajduje się bliżej obserwatora, ale ze względu na skrzywienie ściany trudno to dostrzec. Zazwyczaj dodatkowo układa się na podłodze wzór z odpowiednio zniekształconych kafelków, który ukrywa fakt skrzywienia podłogi. Pokój Amesa igra z naszym mózgiem zaburzając mu postrzeganie perspektywy! Pokój pojawił się w filmie „Charlie i fabryka czekolady”- mniam! 😀

 13. Charlie i fabryka czekolady i pokój Amesa 🙂 My byliśmy w podobnym centrum w Chęcinach koło Kielc i też jest tam pokój Amesa. Mimo, że mieszkam w Gdyni, to w Eksperymencie jeszcze nie byłam (jedno dziecko było ze szkołą, drugie nie było), więc chyba trzeba to nadrobić, bo wstyd 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *