choroby i przeziębienia w ciąży
Ciąża

Choroby i przeziębienia w ciąży.

Okres ciąży to czas podwyższonego ryzyka w odniesieniu do chorób i przeziębień. Po pierwsze kobieta ciężarna ma znacznie obniżoną odporność, po drugie – ciąża jest przeciwwskazaniem do brania większości leków, również tych doraźnie pomagających w przeziębieniu czy też grypie. Czy można jakoś sobie z tym poradzić? Można i większość kobiet bez większych tego typu problemów przechodzi ciążę. Najważniejsza jest bowiem profilaktyka. W przypadku chorób przede wszystkim należy im zapobiegać. W pierwszej kolejności zadbaj o dietę, aby była zróżnicowana, bogata w witaminy i substancje wzmacniające organizm. Dobrze jest postawić na owoce i warzywa, bo to one są głównym źródłem cennych witamin. Poza tym zdrowe odżywianie przysłuży się ciężarnej mamie i dziecku – więcej korzyści płynie ze zjedzenia kilku  słodkich owoców niż kalorycznego tortu.

Dbaj o to, by codziennie się ruszać, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań ze względu na przebieg ciąży. Specjalne zajęcia fitness dla przyszłych mam albo spacer mają zbawienny wpływ na naszą kondycję, a ta ma bezpośrednie przełożenie na stan naszego organizmu.

W sezonie tzw. grypowym unikaj miejsc, gdzie jest wiele osób (np. środki masowego transportu) lub ogranicz korzystanie z nich. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji nie bój się reagować, gdy siedzący obok pasażer kicha i kaszle, nie zasłaniając ust. Pamiętaj, że tu chodzi nie tylko o Twoje zdrowie, ale także o bezpieczeństwo ciąży.  Nie miej więc skrupułów i zwróć uwagę nierozważnemu choremu. Myj ręce po każdym powrocie do domu. Unikaj przegrzania, a także przechłodzenia organizmu.

Więcej o chorobach i przeziębieniu w ciąży – czytaj na www.ladymama.pl.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *