Dbam o rozwój DZIECKO

Ćwiczenia grafomotoryczne czyli jak przyjemnie ćwiczyć zmysły dziecka

Grafomotoryka, inaczej lokomocja mała to sprawność manualna rąk charakteryzująca się właściwą precyzją ruchów dłoni i palców oraz odpowiednim tempem wykonywanych czynności. Zajęcia manualne i graficzne warto wykonywać z dziećmi już w wieku przedszkolnym, dzięki temu ułatwi mu to proces nauki pisania w szkole. Pisanie to czynność wykonywana nie tylko ręką, wbrew pozorom wymaga wielu umiejętności takich jak precyzja ruchów. koordynacja wzrokowo-ruchowa czy całego ciała. To właśnie ćwiczenia grafomotoryczne wpływają na wszystkie zmysły naszego dziecka.

ćwiczenia grafomotoryczne

Ćwiczenia grafomotoryczne są niezwykle ważną czynnością w rozwoju naszego dziecka i warto je wprowadzić. Pamiętam z własnego dzieciństwa jak moja mama kupowała mi cienkie zeszyty w linie i sama tworzyła takie ćwiczenia wymyślając różne szlaczki, które musiałam dalej powtarzać. Obecnie mamy do tego celu wiele narzędzi, na przykład te, prezentowane poniżej.

Ćwiczenia grafomotoryczne Wydawnictwo Pryzmat

Wydawnicto Pryzmat, stosunkowo młode, jednak prężnie działające w obszarze opracowywania i wydawania książek oraz materiałów edukacyjnych skierowanych do grona najmłodszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Profesjonalne podejście autorów sprawia, iż wydawane publikacje prezentują wysoki poziom merytoryczny, metodyczny i edytorski oraz  są dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. Bogata szata graficzna, wesołe ilustracje, ciekawe zadania i łamigłówki, gry planszowe zachęcają dzieci do samodzielnej pracy.

Zestaw ćwiczeń grafomotorycznych zawiera następujące zeszyty: Szlaczki część 1 i 2, Obrazki część 1 i 2 oraz Kaligrafia. Każdy z zeszytów to 72 strony z pomysłowymi zadaniami i ćwiczeniami z zakresu rysowania po śladach, rysowania szlaczków, obrysowywania oraz rysowania zgodnie ze wzorem. Dodatkowo zeszyt Kaligrafia zawiera również, poza całym alfabetem, do przepisywania słowa oraz proste zdania. Same zeszyty nie są drogie, jedna część to koszt 15 zł więc naprawdę warto (TU KLIKNIJ).

Czas spędzony nad ćwiczeniami to nie tylko nauka, to przede wszystkim dobra zabawa. Dziecko znajdzie tam ulubione zwierzęta lub pojazdy oraz ciekawe obrazki. Przy okazji tych ćwiczeń możemy zaplanować z dzieckiem powiązane inne  fajne czynności, które będą ćwiczyć motorykę małą takie jak nawlekanie na sznurek, zabawy ciastoliną, układanie puzzli czy origami. O tym ostatnim będzie osobny wpis, bo Wydawnictwo Pryzmat również o tym pomyślało!

Nie wiem czy wiecie, ale to ogólny rozwój fizyczny dziecka ma ogromny wpływ na jego motorykę małą dlatego dzieciaki powinny mieć sposobność by jeździć na rowerze/hulajnodze czy rolkach, grać w gumę, skakać na skakance, biegać, wspinać się i czołgać. Lato to dobry czas na aktywności ruchowe, jeśli połączymy je z fajnymi ćwiczeniami grafomotorycznymi to maluch będzie miał fajnie i ciekawie zajęty czas, a my będziemy spokojni o sprawność jego rączek :).

Możesz również polubić…

13 komentarzy

  1. Justyna says:

    Bardzo ciekawe te ćwiczenia, zapamiętam je na przyszłość.

  2. Moja córa nie lubi takich ćwiczeń, ale może w końcu się przemoże 😉

  3. Świetna pomoc dydaktyczną. Muszę kupić dzieciom.

  4. Uwielbiamy takie książeczki i wszelkie ćwiczenia, moja córka z przyjemnością do nich siada. Uważam że to fantastyczna zabawa, a jednocześnie też nauka 🙂

  5. Mój junior uwielbia rysować „po śladzie” – chyba o to chodzi, prawda?

    1. Tak, dokładnie o to chodzi 🙂

  6. Ja też pamiętam za dziecka, jak takie szlaczki rysowałam, a mój syn nie bardzo lubił to robić.

  7. Mój synek ma 5 lat i do dziś wykonuje tego rodzaju ćwiczenia. Tylko książeczki są już bardziej zaawansowane 🙂

  8. Agnieszka Markowska says:

    Świetny wpis. Mój sześciolatek ma właśnie problem z grafomotoryką. Chodzi na tzw. terapie rączki.

  9. Ćwiczenia takie są ekstra u mnie dzieci uwielbiają robić takie szlaczki. Jednak z tego co słyszałam, to nie każde dziecko lubi je rysować.

  10. Nasze bliźniaki pokochał te ćwiczenia 🙂 Na szczęście… 🙂

  11. U mnie chyba u 3 latka czas na szlaczki nie przyszedł, bo mazia wszystko a szlaczków nie robi :(.

    1. Widocznie to nie jego czas, poczekaj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *