Książki

„Doris ma dość” Pija Lindenbaum Wydawnictwo Zakamarki

1Mała Doris bardzo lubi budować z piasku, jednak nigdy nie udaje jej się dokończyć budowli bo zawsze mama coś od niej chce. Dziś musi iść na przyjęcie, na które nie ma najmniejszej ochoty, a do tego Egon znów wziął jej rower bez pytania. By tego było mało musiała ubrać sukienkę, której nie cierpi, a po powrocie z nudnego przyjęcia urodzinowego bez prezentów mama kazała jej odstawić rower, na którym przecież nie ona jeździła. To wszystko sprawia, że Doris ma dość! Postanawia uciec z domu…

„Doris ma dość” Pija Lindenbaum to pisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej krótka historia małej dziewczynki, napisana prostymi zdaniami, językiem łatwym do przyswojenia przez malucha. Pokazuje emocje dziewczynki, jej złość, poczucie niespawiedliwości, odczucie bycia ignorowaną przez dorosłych i ostateczny ich wybuch.

2

To również pokazanie nietypowego formatu rodziny jakim jest mama + partner i jego dziecko w całkiem naturalnym świetle, by już od małego przekazywać dziecku różne oblicza rzeczywistości.

Jakie przygody spotykają małą Doris podczas jej ucieczki z domu, czy mama faktycznie zaczyna jej szukać i z jaką reakcją dorosłych spotyka się wybuch emocji małego dziecka dowiecie się sięgając po tę pozycję. Krótka, ale wartościowa książeczka, którą zrozumie każde dziecko 3+, to również okazja do rozmowy z dzieckiem na tematy rodzinne.

3

„Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. Swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której równorzędnym głosem są ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci odnajdują w jej książkach swój świat!”

wiek 3+
obrazki = tekst
Poznań 2016
23,5 x 26,5 cm
twarda oprawa
36 stron
 Cena 29,90 zł

Możesz również polubić…

9 komentarzy

 1. Ciekawa pozycja dla nas. Może zakupimy za jakiś czas.

 2. Ale nerwus! 😉 Chyba każde dziecko ma czasem takie swoje humorki. Bardzo mi się graficznie podoba ta pozycja.

 3. Bardzo ciekawa książka 😉 do listy zakupowej

 4. Koniecznie do nabycia. Zresztą poza twoim opisem przyciągają też ilustracje 🙂

 5. Super ilustracje :D. Na pewno nie ominie nas jej zakup

 6. Fajne ilustracje, bardzo w naszym stylu. Muszę się w nią zaopatrzyć

 7. Gosia Rusak says:

  Tematy rodzinne zawsze są trudne dla małego dziecka, a jak widać ta książka może kogoś wspomóc. Ilustracje świetne 🙂

 8. ja says:

  Ta książka jest koszmarna. Smutna i okropna. Dziecko olane przez własną matkę, pozostawione same z własnymi emocjami, bez wsparcia. A później niby „wszystko cudnie, wszystko pięknie”. No nie, nie i jeszcze raz nie!

  1. Myślę, że trochę zbyt dosłownie ją odbierasz :), ja tu raczej widzę pokazanie dziecku, że też ma prawo do trudnych emocji, że nie na wszystko musi się zgadzać i może o tym głośno powiedzieć, czy wykrzyczeć – ma do tego prawo. W momencie kulminacji emocji (czyli tym najważniejszym) znalazła wsparcie matki i nie została „olana”, wcześniej jednak musiała spróbować poradzić sobie z nimi sama. Tego też nasze dzieci muszą się nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *