Biblioteczka malucha Książki Literatura

Daleka droga do wody Linda Sue Park Wydawnictwo Media Rodzina

Udało mi się pokonać wszystkie przeszkody w moim życiu dzięki nadziei i wytrwałości. Bez nich na pewno bym sobie nie poradził. Chcę powiedzieć wszystkim młodym – zachowajcie spokój, kiedy jest ciężko albo coś nie idzie po waszej myśli. Poradzicie sobie, jeśli nie zrezygnujecie i wykażecie się wytrwałością. Rezygnacja nie daje nam tego szczęścia, jakie możemy zdobyć w życiu dzięki wytrwałości i nadziei. Salva Dut, Rochester, stan Nowy Jork 2010 rok

Daleka droga do wody Linda Sue Park Wydawnictwo Media Rodzina

To niezwykła, podwójna opowieść oparta na prawdziwej historii młodego chłopca, który uciekając przed wojną w południowej części Sudanu dociera do obozów dla uchodźców w Etiopii i Kenii. To historia dziecka, które zmuszone jest nagle opuścić znane sobie środowisko i udać się w nieznane. Dżungla, pustynia, rzeka, obcy ludzie, rany i ból to wszystko, z czym musiał zmierzyć się podczas wędrówki wciąż mając nadzieję, że gdzieś tam odnajdzie bliskich.

Z drugiej strony współczesna historia małej dziewczynki, która każdego dnia musi przebyć daleką drogę do studni by przynieść wodę dla swojej rodziny. Jej również towarzyszy ból i nadzieja. Mimo, że każdy dzień wygląda tak samo. Siedem miesięcy w roku.

To wzruszająca historia człowieka, który dzięki determinacji i częśliwemu losowi stał się pomysłodawcą projektu Woda dla Sudanu. Niektóre szczegóły w książce zostały wymyślone, jednak najważniejsze wydarzenia opierają się na osobistych doświadczeniach Salvy. Podczas opisywanego konfliktu zabijano, aresztowane, porywano, torturowano i trzymano jako niewolników miliony ludzi, a kolejne musiały uciec na zawsze ze swoich domów. Wśród nich były setki tysięcy chłopców podobnych do Salve, który w desperacji przemierzali tereny Sudanu, Etiopii i Kenii szukając bezpiecznego schronienia. Niezwykle poruszający w książce jest moment, kiedy Salva po 19 latach staje przy łóżku swojego ojca, o którym myślał, że nie żyje.

Książka niezwykła, której przyświeca pełne nadziei przesłanie:

Nawet w trudnych warunkach dzięki nadziei można odnaleźć własną przyszłość

warto sięgnąć.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Monika says:

    Książka z całą pewnością jest wzruszająca. Piękne przesłanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *