LifeStyle

Jak osiągnąć rodzinny work-life balance?

Znacie to uczucie? Ciągle gonicie pomiędzy pracą a domem, chcąc spełnić oczekiwania wszystkich dookoła? Marzeniem wydaje się, stworzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Ale od czego zacząć? 

Dziś przygotowaliśmy dla Was artykuł na temat work-life balance, czyli modnego w ostatnim czasie hasła, które staje się coraz bardziej istotne w zabieganym świecie. Przedstawimy Wam kilka praktycznych porad, które ułatwią pogodzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. 

Jak dobry plan pomoże zarządzać czasem?

Nic się samo nie zrobi. Żeby zacząć sprawnie zarządzać swoim czasem, trzeba najpierw dokładnie się przyjrzeć temu jak wygląda twoja codzienność. Dlatego zacznij od stworzenia realnego planu dnia, uwzględniając, dojazdy, pracę, czas wolny i zobowiązania. Ustal priorytety, podziel obowiązki pomiędzy domowników. Może zbyt wiele rzeczy jest na Twojej głowie i pora część z nich  oddelegować na partnera/partnerkę? 

Jak poprawić komunikację w rodzinie?

Co tu dużo mówić — bez dobrej, szczerej komunikacji ciężko jest dojść do porozumienia. Niestety nikt nikomu w myślach nie czyta, a pioruny lecące z oczu gdy po raz kolejny to ty rozpakowujesz zmywarkę, niewiele zmienią. Pamiętaj, by regularnie rozmawiać z partnerem/partnerką oraz dziećmi (jeśli są dość duże). Uczcie się wzajemnej komunikacji, wyrażania potrzeb i oczekiwań. Ustalcie wspólne zasady dotyczące podziału obowiązków domowych i zadbajcie o to, by były sprawiedliwie rozdzielone. 

Dlaczego warto pamiętać o swoich potrzebach? 

Czas wolny to nie przywilej dla wybranych, a bardzo ważny element troski o swoje zdrowie. By mieć siłę i chęci wypełniania swoich codziennych ról zarówno w domu jak i pracy, musisz (nie powinieneś, a musisz!) znaleźć czas na odpoczynek. Pamiętaj, że odpoczynek to nie tylko chwila spokoju z książką czy serialem, ale także zdrowy sen

Nie miej również  oporów przed wpisaniem do waszego tygodniowego rodzinnego planu dnia, czasu tylko dla siebie. To bardzo ważne, by nie zaniedbywać swoich pasji i zainteresowań. Regularne dbanie o własne potrzeby wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie i relacje z rodziną. 

Kiedy i gdzie odpuścić, by znaleźć work-life balance?

Podczas tworzenia planu dla swojej rodziny możesz dojść do takiego punktu, w którym uznasz, że tego się inaczej nie da. Ilość obowiązków jest tak duża, że nie da rady z niczego zrezygnować, więc w pierwszej kolejności zaczynasz redukować czas dla siebie, a w dalszej stwierdzasz, że 6 godzin snu to zdecydowanie zbyt wiele. 

I to jest  miejsce, w którym warto odpuścić. Przymknąć oko na stertę prania, poza tym nastawianie tylko pełnej pralki jest bardziej ekologiczne! Obiady na 2-3 dni też są dobre, a bałagan w pokoju nastolatka nie jest przecież twój!

Jak postawić granicę między pracą a życiem prywatnym?

Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia work-life balance ma również rozsądne podejście do pracy. Jak to osiągnąć?:

  • Nie traktuj nadgodzin jako normy. Pracuj tyle, ile jest to konieczne do wypełnienia obowiązków, ale nie poświęcaj im całego wolnego czasu.
  • Pamiętaj, że przysługuje Ci urlop i dni wolne. Korzystaj z nich, aby odpocząć i zregenerować siły.
  • Ustal granice między życiem zawodowym a prywatnym. Nie sprawdzaj służbowej poczty e-mail ani nie odbieraj telefonów służbowych po godzinach pracy.
  • Naucz się mówić „nie”. Nie bój się odmawiać dodatkowych zadań, jeśli masz już za dużo na głowie.
  • Urlop to nie czas na nadrabianie zaległości w pracy. To czas na odpoczynek i relaks.
  • Planuj urlopy z wyprzedzeniem, aby móc w pełni z nich skorzystać.
work-life balance

Znalezienie balansu między pracą a życiem rodzinnym, czyli coraz popularny work-life balance, jest dużym wyzwaniem, jednak możliwym do osiągnięcia. Dzięki właściwej organizacji i dobrej komunikacji w rodzinie. Elastyczność i otwartość na zmiany to prawdziwy klucz do sukcesu. Wspierajcie się wzajemnie, a na pewno znajdziecie rozwiązania, które pozwolą Wam znaleźć równowagę i harmonię w codzienności.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *