bezpieczeństwo
DZIECKO Przydatne gadżety

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Kiedy pojawia się dziecko, wszystko się zmienia. Być może brzmi to jak frazes, ale w pełni odpowiada rzeczywistości. Nie bez powodu uważa się, że rodzicielstwo stanowi furtkę do nowego etapu życia. Gdy maleństwo jest w pobliżu, trudno trzymać się ustalonej wcześniej rutyny. Zmienia się także spojrzenie na świat oraz lista priorytetów. Dla większości rodziców najważniejszą kwestią staje się zapewnienie swojemu potomkowi bezpieczeństwa i warunków do zdrowego rozwoju.
bezpieczeństwo

Gdy pojawia się dziecko…

Dla większości ludzi pojawienie się dziecka stanowi powód do ekscytacji. I to nie tylko dla tych, którzy długo marzyli o rodzicielstwie, ale także tych, w przypadku których maleństwo było nieplanowane. Jednakże odczuwana radość często bywa podszyta niepokojem, a nawet lękiem. 

Młodzi rodzice mają zwyczaj martwić się o bezpieczeństwo swojego dziecka. Przy czym warto pamiętać, że obawy niekoniecznie muszą być złe – w wielu sytuacjach sprawiają, że stajemy się bardziej uważni i świadomi potrzeb malucha. Nie oznacza to jednak, że trzeba pogrążać się w negatywnych emocjach, ponieważ w nadmiarze mogą one przyćmić przyjemność z wychowywania nowego człowieka.

Dobrym sposobem na zapanowanie nad lękiem (a także wykorzystanie go w dobrym celu) jest stworzenie listy potencjalnych niebezpieczeństw. Kiedy pociecha jest mała i jeszcze nie potrafi samodzielnie się poruszać, istnieje mała szansa na to, że natknie się na jakieś zagrożenie. Niemniej, dzieci rosną bardzo szybko i nie mija dużo czasu, nim zaczynają swobodnie się poruszać. Dlatego dobrze zacząć przygotowywać się na ten moment już z chwilą, kiedy niemowlę pojawia się w domu. Przygotowanie listy niebezpieczeństw, które mogą czyhać na nie w mieszkaniu, znacznie ułatwi to zadanie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Dzieci są bardzo aktywne i ciekawskie. Uwielbiają eksplorować swoje otoczenie, dotykać poszczególnych przedmiotów, a nawet brać je do buzi. Niestety, na tym etapie swojego rozwoju nie mają jeszcze wykształconego myślenia przyczynowo-skutkowego, dlatego nie zdają sobie sprawy, że niektóre z ich działań mogą zakończyć się katastrofą. To rodzice muszą dokładać wszelkich starań, aby nie dopuścić do niczego złego. Oczywiście, nie da się bezustannie obserwować pociechy, zwłaszcza że wielu szkrabom wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, aby zrobić coś niedobrego.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka z piambo.pl

Dobrym rozwiązaniem tego problemu będzie zabezpieczenie wszystkich newralgicznych elementów. Większości rodziców oczywistym wydaje się, że należy zastawić schody oraz założyć mechaniczną blokadę na drzwi piekarnika. Wiele mam i tatusiów decyduje się także na zaklejenie rogów i narożników mebli miękką taśmą. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej świadomi zagrożeń opiekunowie pomijają drzwi przesuwne. Ostatecznie, dorosłym rzadko kojarzą się z czymś groźnym. Dla dziecka jednak mogą stanowić ogromne zagrożenie!

Zabezpieczenia

Tylko wyobraź sobie, co może się stać, jeśli dziecko chwyci za drzwi przesuwne, otworzy je, a następnie zasunie, nie zabierając na czas rączki z szyny! Wypadek gwarantowany. Nawet jeśli do niego nie dojdzie, pozostawienie szafy bez nadzoru może sprawić, że maluch znajdzie potencjalnie zagrażające przedmioty – urządzenia elektryczne lub środki czystości. Jeśli nie przechowujesz ich w ten sposób, nie oznacza to, że możesz spać spokojnie. Obecność dziecka we wnętrzu szafy z pewnością poskutkuje ogromnym bałaganem. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zabezpieczenie drzwi przesuwnych! Blokadę tego rodzaju zwykle wystarczy po prostu przykleić za pomocą taśmy dwustronnej, aby uniemożliwić maluchowi otworzenie szafy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *