zabawki sensoryczne
Dbam o rozwój DZIECKO Zabawki

Dlaczego warto kupować zabawki sensoryczne dla dzieci?

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele zabawek dla dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, w kupowaniu zabawek chodzi o to, by dziecko miało wspaniałą zabawę. Jeśli rodzicom zależy na rozwoju dziecka, to wybiorą dla swojej pociechy zabawki sensoryczne. Są to zabawki idealne nie tylko do rozwoju intelektualnego. Mają ogromny wpływ na zmysły dziecka (chodzi o zmysł słuchu, zmysł dotyku i zmysł wzroku). Małe dzieci uwielbiają sensoryczne zabawki. Zwracają one uwagę dziecka i uczą go nowych umiejętności. Sprawdź, jakie rozwojowe zabawki dla dzieci są rekomendowane przez psychologów dziecięcych.

Najmłodsze dzieci wykazują potrzebę posiadania wielu zabawek. Jeszcze jakiś czas temu nie zwracano aż tak bardzo uwagi na to, co dziecko dostaje do zabawy. Wynikało to z tego, że rodzic kupował swojemu dziecku akurat to, co było w sklepie i cieszył się z tego, że w ogóle mógł coś kupić. Rynek produktów dla małego dziecka zaczął rozwijać się mniej więcej pod koniec lat 90. XX wieku. Nowocześni rodzice nie kupią zabawki tylko dlatego, że jest zabawką. Wybiorą starannie zaprojektowane zabawki sensoryczne dla dzieci. Doskonale wiedzą, jak ważna jest integracja sensoryczna. Okazuje się, że coraz więcej maluchów ma problemy z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dlatego tak ważna jest troska o to, by zmysły dziecka rozwijały się w sposób prawidłowy.

Sensoryczne zabawki dla wszystkich dzieci

Wzrok malucha przykuwać będą żywe kolory i dość proste kształty. Pomoce sensoryczne są różnej wielkości, więc trzeba je umiejętnie dobierać do wieku dziecka i jego małych rączek. Są to zabawki o różnych fakturach, dzięki czemu receptory czuciowe zaczynają odbierać odpowiednie bodźce. Dziecko powinno mieć kontakt z takimi zabawkami od pierwszych miesięcy życia. Rodzic znajdzie bez problemu odpowiednie zabawki dla niemowląt, które sprawdzą się w integracji sensorycznej.

Jeśli chodzi o zabawki sensoryczne, to mogą to być zabawki służące do poznawania świata za pomocą jednego lub kilku zmysłów. Wybór zależy od tego, nad jakim zmysłem dziecka rodzice chcą popracować.

Zabawki sensoryczne dla niemowlaka, które rozwijają zmysł dotyku, to takie, które mają różne faktury. Każda zabawka mająca odmienną fakturę to jednocześnie zabawa i ćwiczenie dla malucha. Taka zabawka pozwala dzieciom badać różne powierzchnie (gładkie, chropowate). 

Zabawki sensoryczne, które mają służyć do rozwijania wzroku to przykładowo kostki sensoryczne, które wyróżniają się tym, że składają się z kolorów, które stanowią kontrast. Taka zabawka sensoryczna sprawia, że małe dziecko wodzi za nią wzrokiem. Zabawki tego typu są dobre nie tylko dla noworodków, ale i dla rocznego dziecka. Zabawkę sensoryczną można też kupić dla nieco starszego dziecka, ale wówczas trzeba wybierać produkty z bardziej intensywnymi kolorami. 

Zabawki sensoryczne, które korzystnie działają na zmysł słuchu, to instrumenty muzyczne (gitara. dzwonki, zabawki z cymbałkami). W przypadku starszych dzieci zabawka sensoryczna będzie idealną propozycją dla dziecka, które odczuwa problemy z koncentracją. Muzyczne gadżety mogą pomagać w relaksowaniu się dziecka, dzięki czemu będzie mu łatwiej koncentrować się na jakimś zadaniu.

Zabawki sensoryczne dla dzieci, czyli co wybrać?

Poznawanie świata przez małe dziecko zapewniają zabawki sensoryczne dla niemowląt. Atrakcyjnie zaprojektowane zabawki sensoryczne pobudzają ciekawość dziecka i wpływają na jego zmysły. Wielu rodziców nie zakłada, że ich dzieci mogą mieć jakikolwiek problem ze zmysłami. Dlatego tak ważne jest obserwowanie pociech i wczesne wychwytywanie pojawiających się problemów. Poza tym takie produkty zapewniają świetną zabawę. Mogą to być na przykład kostki sensoryczne, które poprawiają zdolności motoryczne, a także rozwijają kreatywność.

Zabawka sensoryczna na prezent

Zabawki sensoryczne mogą być świetnym pomysłem na prezent dla małego dziecka w rodzinie czy dziecka przyjaciół. Dostępne są przesympatyczne przytulanki dla niemowląt (pluszowe misie, misie Bukowski). Przytulanka dla noworodka to zawsze mile widziany przez rodziców dziecka upominek. 

Bardzo fajną propozycją są układanki dla niemowląt. Najlepiej jest je dobierać do wieku i zainteresowań dziecka. Te zabawki mogą być wykonane z różnych surowców, na przykład bardzo na czasie są drewniane układanki. Drewno kojarzy się z ekologicznym podejściem do życia i wyklucza z życia dziecka wszędobylski plastik. 

W terapii integracji sensorycznej bardzo polecane są piramidy marki Little Dutch. Rodzice mogą swoim dzieciom kupić też układanki magnetyczne o różnorodnej tematyce i dla dzieci w różnym przekroju wiekowym.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że dzieci praktycznie w każdym wieku lubią coś budować i burzyć. Piramidy zabaw to alternatywa dla tradycyjnych klocków. Jeśli dzieci bawią się w grupie, ma to pozytywny wpływ na umiejętności społeczne. 

Jeśli chodzi o zabawki dla najmłodszych, warto je kupować w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie łączona jest miłość do dzieci z pasją do zabawek. To gwarantuje, że do dzieci dotrze przesyłka z najlepszymi i najbezpieczniejszymi zabawkami na świecie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *