Dom

Lampy jako dodatek dekoracji retro wnętrza

Możesz wrócić do minionej epoki i wcale nie potrzebujesz do tego wehikułu czasu. Klimat dawnych lat stworzysz bez problemu w swoim mieszkaniu. Moda na styl retro trwa nieprzerwanie od co najmniej kilku sezonów i raczej szybko nie zaginie. To z jednej strony uniwersalne wyposażenie, z drugiej przytulne, nastrojowe dodatki, które niezwykle ocieplają każde wnętrze.

lampy

Unikalny charakter osiąga się również poprzez wykorzystanie funkcjonalnych mebli, które po renowacji zyskują nowe życie. Nie da się jednak ukryć, że główną rolę grają w tym stylu dodatki. Dekoracją może być również źródło światła, czyli wszelakie lampy retro i właśnie takie dzisiaj będziemy przedstawiać.

Lampy, które staną się dekoracją

Jeśli chcesz w swoich „czterech kątach” stworzyć retro klimat, wybieraj raczej dodatki bez przepychu, ale takie, które staną się ich wyraźnym akcentem. Stawiaj na elementy drewniane, metalowe – świetnie sprawdzają się te ręcznie tworzone albo takie, które odrestaurowano.

Doskonałą dekoracją będą lampy w naturalnym kolorze drewna. Hitem są dzisiaj też lampy czarne i w kolorze starego złota oraz miedzi – te doskonale wpisują się w tak modny ostatnio styl loftowy.

Zastanawiasz się nad modelem lampy retro? Stawiaj raczej na te wiszące, ale subtelne. Coraz częściej wykorzystuje się same żarówki albo delikatne klosze szklane. W stylu retro nie bardzo sprawdzają się plafony ani kryształowe żyrandole. O wiele lepiej jest postawić na drewniane kinkiety albo duże stojące lampy z szerokim kloszem.

Pamiętaj, że w pokoju retro możesz mieć kilka źródeł światła. Jedna lampa retro to zdecydowanie za mało. Lepiej sprawdzą się dodatki w postaci lampek biurkowych czy wspomnianych już kinkietów. Warto stawiać na delikatniejsze światło, ale w większej ilości niż jedną mocną żarówkę, która będzie generować oświetlenie o zimnej tonacji i białej barwie.

Dużym powodzeniem cieszą się też lampy o uniwersalnym wzornictwie. Dzięki temu w razie zmiany klimatu konkretnego wnętrza ta sama lampa może służyć przez długi czas. Wystarczy wtedy zmienić inne elementy dekoracyjne, by stworzyć zupełnie inny styl w swoim domu.

Na co zwracać uwagę wybierając lampy retro?

Pamiętajmy, że lampy retro jako element dekoracyjny, są jednocześnie źródłem światła. To musi być optymalne na tyle, by móc korzystać z danego pomieszczenia w sposób komfortowy dla wszystkich domowników.

Wybieraj klosze, które nie będą zbyt osłonięte, bo do klimatu retro pasuje raczej oświetlenie ciepłe o żółtym zabarwieniu. Jeśli klosz będzie zbytnio osłaniał żarówkę, światło nie będzie rozproszone po całym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj oprócz lamp retro modne są również tzw. żarówki Edisona. Te nadają się idealnie jako oświetlenie typowo dekoracyjne, jako dodatek. Jeśli mają być głównym źródłem światła, to raczej sprawdzą się w sypialni, nigdy w pokoju dziennym, w kuchni ani gabinecie. Sztuczne światło jest w ich przypadku po prostu zbyt ciemne.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową bloga o wnętrzach Poliszdesign.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Kasia Hartung says:

    Są naprawdę piękne. My mamy lampy w każdym wnętrzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *