Dom

Sposoby aranżacji ścian z udziałem tapet ściennych

To niesamowite, jak wielkie możliwości aranżacyjne dają nam tapety dekoracyjne. Planujesz remont mieszkania? Dowiedz się jak ciekawie ozdobić ściany!

tapety

W wielu domach ściany po prostu się maluje. Jest to pewien minimalizm, który oczywiście ma swoje niewątpliwe zalety. Niemniej uwzględnienie w projekcie aranżacji wnętrz tapet ściennych, otwiera drzwi niesamowitych możliwości. Dzięki nim możemy nadawać wnętrzu niezwykły charakter. Lubimy rośliny? Na pewno dobrze będziemy się czuć we wnętrzu w którym uwzględniono albo tradycyjną tapetę z motywami roślin, albo po prostu nowoczesną fototapetę z krajobrazem. Przepadamy za skórą we wnętrzu? Niewątpliwie spodobają nam się także tapety ścienne z teksturą imitującą skórę, np. skórę krokodyla czy zebry. Do projektowania wnętrza z udziałem tapet ściennym możemy podejść na wiele sposobów. W tym artykule skupimy się na dwóch metodach: tapeta jako główny element aranżacyjny oraz tapeta jako atrakcyjny dodatek nadający smaku całej kompozycji.

Tapeta na jednej ścianie

Zastosowanie tapety ściennej tylko na jednej ze ścian stosuje się w różnym celu. Pas tapety ściennej może posłużyć po prostu w celu wyeksponowania jednej ze stref w mieszkaniu – na przykład części jadalnianej w mieszkaniu, gdzie salon jest połączony z aneksem kuchennym. Pokrycie tapetą ścienną tylko jednej ze ścian umożliwia ponadto zastosowanie bardziej śmiałych, wyraźnych wzorów. W przypadku wytapetowania całego pomieszczenia, mógłby powstać efekt wizualnego 'przytłoczenia’. Decydując się na położenie tapety tylko na jednej ścianie możemy także operować kontrastami barw i tekstur. Jedna ściana może być dla przykładu pokryta jasną tapetą w kwieciste ornamenty z wyczuwalną pod palcami teksturą, natomiast pozostałe ściany w kolory delikatnego wrzosu lub pastelowej zieleni. Możliwości są ogromne!

Tapety na wszystkich ścianach

tapeta

Wytapetowanie wszystkich ścian to nadal klasyk. Dość popularną metodą jest wytapetowanie tylko górnej części ściany – jej dolną część wykłada się ozdobną boazerią. Tapetując wszystkie ściany na ogół używa się bardziej subtelnych, delikatnych wzorów, aby niepotrzebnie nie ograniczać wizualnie przestrzeni wnętrza. Choć nie oznacza to oczywiście, że odważny wyraźny wzór zawsze będzie zły – wszystko zależy od planowanej aranżacji, charakteru pomieszczenia oraz jego powierzchni użytkowej.

Wytapetowanie wszystkich powierzchni ścian na pewno ma także wymiar praktyczny. Na przykład zastosowanie porządnej tapety zmywalnej w pokoju dziecięcym ułatwi utrzymanie go w czystości przez całe lata – bez potrzeby odmalowywania wnętrza. Tapety ścienne dają nam faktycznie fantastyczne możliwości aranżacyjne, z drugiej jednak strony ich zastosowanie we wnętrzu niesie ze sobą pewien ciężar odpowiedzialności. Wybierając tapetę musimy mieć pewność, że w naszym mieszkaniu faktycznie będzie się ona dobrze prezentować z innymi elementami wyposażenia. Dlatego właśnie wiele osób remontujących lub wykończających mieszkanie decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz.

Artykuł opracowany przez specjalistów ze sklepu Innetapety.pl .

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Bardzo ładnie napisane 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *