rozwój mowy u dziecka porady logopedy rodzicielnik.pl
Logopeda

Logopeda radzi: ROZWÓJ MOWY DZIECKA – OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – dziecko 3 letnie.

ROZWÓJ MOWY DZIECKA – OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – dziecko 3 letnie

I przyszła pora na czwarty etap. Okres swoistej mowy dziecka, który trwa od 3 do 7 roku życia. To czas, w którym dzieje się najwięcej. Rozwija się artykulacja, wzbogaca zasób słownictwa oraz umiejętność budowania zdań złożonych. Jednak nie wszystko od razu.

Każda nowa umiejętność wymaga czasu, dlatego mowa dziecka kształtuje się krok po kroczku. Okres swoistej mowy jest etapem kilkuletnim, dlatego podzieliłam go na części. Dziś przedstawię, jak wygląda początek tego etapu – czyli, co „piszczy” w mowie u 3-latków 😉

Dziecko 3-letnie potrafi samodzielnie porozumiewać się z otoczeniem, mimo że jego mowa nie jest w pełni ukształtowana. Nadal pojawiają się liczne błędy, co jest normą i nie zawsze musi stanowić powód do niepokoju. W tym okresie rozwój słownika i rozumienie mowy następuje bardzo szybko, co nie zawsze idzie w parze z rozwojem narządów mowy, czyli języka, warg, policzków, podniebienia miękkiego itd. Ta rozbieżność jest przyczyną tego, że choć dziecko wie, jak poprawnie brzmi słowo, to nie potrafi go wymówić. I w tym momencie wspomnę Wam, że gimnastyka buzi i języka to coś, co powinno znaleźć się w repertuarze zabawa każdego dziecka. Dlaczego? Bo to pomaga dziecku szybciej opanować wymowę i zmniejsza dysproporcję między rozumieniem, a wymową.

Norma rozwojowa u 3-latka:

  • potrafi wymówić:

– wszystkie samogłoski ustne i nosowe: a, o, e, i, u, o, y oraz ą, ę,

– spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, t, d, n, l, ł, j

– pojawia się: s, z, c, dz

  • opuszcza sylaby początkowe lub końcowe w wyrazie
  • zamiast r mówi j lub l (czasem ł)
  • tworzy swoje własne nazwy dla przedmiotów
  • przestawia głoski w wyrazie

Ważne: większość z tych głosek dziecko potrafi powiedzieć w izolacji, co nie znaczy, że powie w słowie np. wymówi „s”, ale nie powie „sok” tylko „śok”. Łączenie głosek jest trudniejszą umiejętnością, więc dziecko zmiękcza głoski: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż na głoski: ś, ź, ć, dź.

W następnym artykule omówię mowę dziecka 4-letniego. Do poczytania 😉

autor: Agnieszka Siołek

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *