rozwój mowy dziecka rodzicielnik.pl
Logopeda

Logopeda radzi: ROZWÓJ MOWY DZIECKA – OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – dziecko 4 letnie

ROZWÓJ MOWY DZIECKA – OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – dziecko 4 letnie

Okres swoistej mowy dziecka trwa od 3 do 7 roku życia. W ostatnim artykule wyjaśniłam Wam, jak rozwija się mowa u 3-latka, a dziś opowiem o mowie 4-latka. Granice w rozwoju mowy dziecka mogą być płynne, co oznacza, że to, co przypisane jest do rozwoju mowy dziecka 3-letniego może przesunąć się w czasie i zadziać dopiero w wieku 4 lat. Mowa zależy od indywidualnych czynników i dobrze o tym pamiętać.

CO PISZCZY W MOWIE U 4-LATKA?

Dziecko 4-letnie staje się jeszcze bardziej zrozumiałe dla otoczenia aniżeli 3-latek. Poprzez wzrastające kontakty i umiejętności społeczne dziecka z otoczeniem, zasób słownictwa znacznie się poszerza. 4-latki są zazwyczaj bardzo aktywne werbalnie, dużo mówią, pytają, są ciekawe siebie i swojego otoczenia, co sprzyja nabywaniu słownictwa i nauce budowaniu zdań złożonych.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

  • W tym wieku, oprócz głosek, które pojawiły się we wcześniejszych etapach, dziecko mówi s, z, c, dz, której do tej pory było zastępowane ś, ź, ć, dź. Dlaczego? ś, ź, ć, dź są głoskami łatwiejszymi. Dopiero, gdy język i wargi zrobią się sprawniejsze dziecko zaczyna wymawiać s, z, c, dz. To naturalna kolej rzeczy.
  • Dziecko może zacząć wymawiać sz, ż, cz, dż, ale jeśli tych głosek brak, nie ma co się niepokoić. Są trudniejsze do opanowania i częściej spotkasz je u 5-latka. Dlatego na tym etapie 4-latek może zastępować je łatwiejszymi głoskami i mówić np. safa, salik, capka, zaba, dzem albo śalik, ćapka itp.
  • Może pojawiać się głoska „r”, ale tak, jak w przypadku sz, ż, cz, dż  brak „r” jest w tym okresie rozwojową normą.
  • Często pojawia się hiperpoprawność – to znaczy, że dziecko zastępuje „stare” głoski nowo opanowanymi głoskami. Dla przykładu: dziecko nauczyło się mówić „sz” lub r i wstawia je w słowa: zamiast „lala” mówi „rara”, zamiast „stół” mówi „sztół” itp.

W następnym artykule zajmiemy się mową 5-latka. A tymczasem Drogie Mamy – dbajcie i czuwajcie nad rozwojem mowy swoich pociech 🙂

 

Jeśli macie pytania związane z tematem rozwoju mowy lub wątpliwości zapraszam na bezpłatne konsultacje e-mail pod adresem: kontakt@agnieszkasiolek.pl lub poprzez formularz kontaktowy na stronie www.logopeda.agnieszkasiolek.pl

 

autor: Agnieszka Siołek

www.logopeda.agnieszkasiolek.pl

www.pracowniaedukreacji.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *