poród zabiegowy rodzicielnik.pl
Zdrowie dziecka

Nowa, obowiązkowa książeczka zdrowia dziecka dla każdego noworodka od 1 stycznia.

Wiele rodzajów obecnie funkcjonujących książeczek zdrowia dziecka, od jutra zastąpi jeden wzór przygotowany przez resort zdrowia we współpracy z ekspertami. Wzór określony został w załączniku 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.porod-2

Projekt został przygotowany w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem, który od dawna zabiegał o to w resorcie. Wzór książeczki ostatecznie zaakceptował prof. Marian Zembala, wówczas minister zdrowia. Jest ona elementem dokumentacji medycznej.

W nowej książeczce znajdą się między innymi informacje o przebytych chorobach zakaźnych, hospitalizacjach, alergiach czy zwolnieniach z zajęć sportowych. Oprócz tego stałe pozycje to nr PESEL dziecka, jego grupa krwi, dane opiekunów, informacje o przebiegu ciąży, porodu oraz o miejscu urodzenia dziecka.

W dokumencie pojawi się również przypomnienie o obowiązku rodziców do zgłaszania się z dzieckiem na szczepienia ochronne. Każde szczepienie dziecka będzie odnotowane w książeczce szczepień dołączonej do książeczki zdrowia dziecka.

Rodzice będą zobowiązani do okazywania książeczki zdrowia dziecka podczas każdej wizyty w gabinecie lekarskim lub pielęgniarskim, ale jej brak nie może stanowić odmowy udzielenia świadczenia. Nowe książeczki zdrowia dziecka będą wydawane przez szpitale od nowego roku.

Źródło: http://www.mz.gov.pl/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *