Książki

O chłopcu, który pływał z piraniami David Almond – październikowa premiera Wydawnictwa Zielona Sowa

” – A jaki sens ma życie, jeśli nie ma w nim żadnych niebezpieczeństw, z którymi można się zmierzy i je pokonać? „

piranie

Mały Stan Potts wiedzie spokojne życie wraz z ciocią Annie i wujkiem Ernie w Rybim Zaułki, aż do czasu kiedy władze zamykają fabrykę wuja i traci on pracę. Wtedy do ich domu wkracza totalny fiś, wujek Ernie wpada na szalony pomysł produkcji konserw rybnych w puszkach i zamienia dom rodzinny w małą fabrykę dorabiając się niewielkiej fortuny. Mały Stan przyzwyczajony do ciężkiej pracy dzielnie pomaga cioci i wujkowi, każdego dnia wstaje wczesnym rankiem i idzie prosto do pracy, a spać kładzie się późno. Do czasu. Nadchodzi dzień urodzin Stana, jego ciocia Annie chcąc zrobić mu przyjemność zarządza dzień wolny od pracy, a chłopiec może iść do wesołego miasteczka, otrzymuje nawet z tej okazji parę groszy w prezencie. Z zamiarem dobrej zabawy chłopiec rozpoczyna podróż, która zmieni życie wielu osób.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy chłopiec zdobędzie się na odwagę i zanurkuje w akwarium pełnym piranii, czy ciocia i wujek będą go szukać czy jednak w szale produkcji rybnych konserw nie zauważą jego zniknięcia, czy Stan postanowi wrócić do domu, do kochających go wuja i ciotki? A może wybierze się z wielkim mistrzem Panchem Pirellim nad Amazonkę, by uczyć się pływania z piraniami? Kogo jeszcze Stan spotka na swojej drodze i czy będzie szczęśliwy koniecznie musisz sięgnąć po tę książkę.

Początek był dla mnie nieco męczący, jest to książka typowo dla dzieci, jednak z każdym kolejnym rozdziałem historia Stana wciąga coraz bardziej. Wzrusza i bawi, pokazuje, że czasem trzeba w życiu podjąć trudne decyzje w krótkim czasie, postawić wszystko na jedną kartę by odnaleźć swoje przeznaczenie. Ważne by wierzyć w siebie i w swoje możliwości. To opowieść o tym, że warto wierzyć w przyjaźń, która gdy będzie szczera i bezinteresowna może zmienić czyjeś życie. To opowieść, która uczy, że nie warto się zrażać nawet jeśli ktoś nas odpycha, ale dobrym sercem i intencjami można go sobie zjednać i zyskać przyjeciela na dobre i na złe.

To książka dla dzieci w wieku 9+, warto ją mieć w biblioteczce by poza standardowymi lekturami obowiązkowymi nasza pociecha odkrywała również inny świat literackiej przygody.

”  „Chłopiec, który pływał z piraniami” to niesamowita opowieść o podróży, która zmienia wszystko. Świat widziany oczami dziecka obdarzonego wielką wyobraźnią i sercem to miejsce, które każdy z nas chciałby odwiedzić. Dorośli, by przypomnieć sobie, że sami kiedyś tacy byli. Dzieci, by dowiedziały się, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy, a niektóre, nawet najbardziej nieprawdopodobne marzenia, mogą się spełnić. „

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 264
Okładka: miękka
Wiek: 9+
Cena rynkowa: 24,90 zł
Moja ocena: 8/10

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Książki, które poruszają wyobraźnię, a dodatkowo uczą podejmowania decyzji są bardzo potrzebne w domowych biblioteczkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *