Książki

Dzieci Filozofują. Życie, uczucia, dobro i zło – co to takiego? Wydawnictwo Zakamarki

Dzieci zadają pytania, często mnóstwo bardzo ważnych pytań, co z nimi zrobić? Czy powinniśmy na nie odpowiadać? Tak, bo nasze odpowiedzi mogą pokazać dziecku możliwy punkt widzenia, jednak dobrze jest również uczyć je, by samodzielnie myślały, zastanawiały się i dokonywały ocen, a dzięki temu zyskiwały niezależność i stawały się odpowiedzialne. Jeśli wolisz dialog z dzieckiem od stereotypowych i gotowych odpowiedzi te książki są właśnie dla ciebie!

W prezentowanych książkach z serii Dzieci Filozofują na każde zadane pytanie pada kilka odpowiedzi. Czasem są to odpowiedzi oczywiste, innym razem zaskakujące. Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

życ

Życie Co to takiego? To zbiór pytań o to, dlaczego istnieje człowiek, dlaczego i po co żyjemy czy dlaczego umieramy? To pytania o szczęście, ambicje, nieszczęście, istnienie, sens życia i śmierć. Proponowane odpowiedzi dają do myślenia i prowokują do zadawania kolejnych pytań:

Czy będziesz kiedyś mistrzem? Tak, bo chcą tego moi rodzice. Tak, ale… Jeśli Ty tego nie chcesz to kto decyduje? 

Mistrz

Uczucia Co to takiego?

ucu

To rozważania na temat dowodów miłości, zazdrości, konfliktów, miłości, przyjaźni i nieśmiałości. Pytanie, które sama zadałam córce to „Skąd wiesz, że rodzice cię kochają”, byłam zaskoczona jak bez zastanowienia zaczęła wymieniać: bo mnie całują i przytulają, bo dają mi piciu i jedzenie, bo się ze mną bawią, bo mnie zabierają na fajne wycieczki, bo mi mówią kocham cie…Przyznam, że niesamowicie było słuchać tego z ust własnego dziecka, które bez wahania i z pewnością odpowiadało na pytanie. Oczywiście dla niespełna czterolatki są tam niektóre tematy jeszcze za trudne i niezrozumiałe, ale spokojnie można wykorzystać te łatwiejsze elementy.

martwią

Dobro i zło Co to takiego?

diz

W tej części wspólnie z dzieckiem zastanowimy się nad tym, do czego mam prawo, czy muszę być uprzejmy dla innych, czy zawsze powinienem słuchać rodziców, czy dobrze jest zawsze wszystko mówić, czy zawsze można robić to, na co się ma ochotę i czy powinno się pomagać innym.

rodz

Na koniec każdego zagadnienia mamy krótkie roważanie na dany temat, pytania bez odpowiedzi, zagadnienia do przemyślenia, mądre wskazówki. Myślę, że wielu z Was, podobnie jak ja wyniesie z tych książek naukę, mimo, że są dedykowane naszym dzieciom. Drodzy rodzice to wydawniczy MUST HAVE Waszej domowej biblioteczki!

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Świetna propozycja dla małych moli ksiażkowych.

  2. Nie znam, nie słyszałam, ale skoro mówisz, że to MUST HAVE muszę się za nimi rozejrzeć 😉

  3. Gosia Rusak says:

    Ciekawa książka. Tym bardziej, że dzieci potrafią nas zaskakiwać pytaniami. Ja ostatnio musiałam odpowiedzieć na pytanie „dlaczego ludzie umierają”. Z chęcią kupimy.

  4. Ciekawa seria i powiem szczerze, że pierwszy raz się z nią spotykam. Lubię książki, które pomagają wychowywać dzieci i zaszczepiają w nich dobre wartości.

  5. O jeju, jakie cudne te książeczki. Wpisuję na swoją listę must have

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *