Książki

O marzeniach, pokonywaniu własnych słabości i bolesnym zdobywaniu doświadczeń… „Błahostka i kamyk” Ewa Nowak

Eg3

„Chyba przez podróżowanie już dawno temu zauważyłam, że życie to ciągłość. Pozornie wydaje się, że można je podzielić na odcinki – na przykład związane z miejscami, w których przebywasz. Tymczasem nawet jeśli odjedziesz osiem tysięcy kilometrów od domu, całe swoje życie zabierasz ze sobą. Możesz mieć tylko bagaż podręcznym ale w głowie zostają ciężkie walizy z całą przeszłością. (…) Pamięć niestety mam dobrą. Nie lubię pamięci, ale ona najwyraźniej lubi mnie.”

Marlena, główna bohaterka powieści Ewy Nowak, straciła rodziców we wczesnej młodości. Chętnych do wychowywania małej sieroty było wielu i spór o to toczył się długo, jednak ostatecznie wygrała silna więź z dziadkiem. Mimo tego rodzina podzieliła się opieką i tak dziewczyna od lat żyje w swoistym rozdarciu między Polską, gdzie ma ukochanego dziadka, a Kanadą gdzie zawsze czeka na nią stęsknione wujostwo. Strata rodziców bardzo mocno wpłynęła na życie Marleny, bardzo długo obwiniała się o ich śmierć i przez lata nie była w stanie rozmawiać z bliskimi o tej stracie uzurpując sobie prawo do wyłącznego przeżywania żałoby i smutku. To silna, ale jednocześnie subtelna i wrażliwa dziewczyna, która na każdym kroku musi dokonywać trudnych wyborów. Jednak dzięki wydarzeniom, w których bierze udział i osobom, które spotyka na swojej drodze odkrywa prawdę o sobie. I mimo, że są to bolesne doświadczenia nie ucieka przed nimi, ale dzielnie stawia im czoła na progu dorosłego życia. A co najważniejsze ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie.

Eg2

Mimo trudnych problemów podejmowanych przez autorkę powieść jest lekka w odbiorze, ukazuje nam świat młodej, zranionej przez los dziewczyny, która pokazuje światu pełną ironii i ciętej riposty pewną siebie maskę, jednocześnie walcząc z wewnętrznym demonem, którego głos sprawia jej wewnętrzny ból, jednak nie potrafi nad nim zapanować. Powieść napisana językiem prostym, ale nie infantylnym przenosi czytelnika w świat młodzieńczych dylematów, pierwszych miłości i trudnych decyzji, które mają wpływ na dalszą przyszłość. Czasem bawi, częściej wzrusza i nakłania czytelnika do refleksji bo przecież obok nas może być taka „Marlena”, która pod przykrywką uśmiechu ukrywać może wieloletni ból i gorycz, a jednocześnie potrzebować konkretnych działań i gestów, nawet jeśli początkowo odbierze je jako formę ataku.

Błahostka i kamyk to fabuła pełna emocji, świetnie zarysowany problem tożsamości, pogłębione psychologicznie portrety bohaterów, a przede wszystkim ponadczasowa tematyka. Książka ciekawa i godna polecenia nie tylko młodzieży, ale i starszym czytelnikom. Moja ocena 10/10.

Błahostka i kamyk
Autor: Ewa Nowak

Oprawa:  miękka

Objętość: 248 stron

Cena: 24,99 zł

Grupa docelowa: powyżej 16 lat

Premiera: 24 sierpnia 2016 r.

 

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. oo juz mnie zaciekawiłas;) lubie takie opowiesci;)

  2. To mnie zaciekawilaś-chyba mi się spodoba :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *