LifeStyle

Poradnik dla młodych rodziców

Jak żywić małe dziecko? Czy podawać mu suplementy, a jeśli tak, to jakie? Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną i skórę? Jak leczyć pierwsze infekcje? To tylko niektóre pytania, które nurtują świeżo upieczonych rodziców.

Pojawienie się na świecie pierwszego dziecka to istna rewolucja w życiu każdego rodzica. Wszystko jest nowe i nieznane, a dodatkowo zmienia się wszystko – całe dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami. Odtąd wszystko jest podporządkowane niemowlakowi. Jeśli rodzice nie mają żadnego doświadczenia w opiece nad maluchem, to pierwsze tygodnie po narodzinach mogą być naprawdę ciężkie. Ale to wszystko wynika przecież z niewiedzy, zatem warto zawczasu się dokształcić – można przeczytać kilka książek z poradami dla młodych rodziców, poszukać porad w internecie czy porozmawiać ze znajomymi rodzicami.

Młodzi rodzice powinni między innymi zdobyć wiedzę na temat prawidłowego odżywiania malucha i ewentualnej suplementacji, pielęgnacji jamy ustnej i skóry, a także tego jak radzić sobie z pierwszymi infekcjami.

poradnik dla rodziców

Odpowiednie żywienie

Prawidłowe żywienie malucha ma bardzo duży wpływ na jego rozwój fizyczny i psychiczny. Odpowiednio zbilansowana dieta stanowi profilaktykę wielu chorób. W pierwszych miesiącach życia ma miejsce tzw. programowanie metabolizmu, a więc i stanu zdrowia w dorosłym życiu. Właściwe żywienie zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym takim jak: cukrzyca, otyłość, miażdżyca, osteoporoza, nowotwory i alergie. Powszechnie wiadomo, że najlepszym pokarmem dla maluchów jest mleko matki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Od 17. tygodnia życia można zacząć podawać pokarmy uzupełniające i nie później niż w 26. tygodniu. Oczywiście nowe produkty powinno się wprowadzać stopniowo, zaczynając od małych porcji – należy sprawdzić czy nie występuje nietolerancja danego pokarmu u dziecka. Są jednak takie składniki jak witamina D, kwasy Omega-3 i witamina K, które nie występują w wystarczającej ilości nawet w świetnie zbilansowanej diecie niemowlaka.

Suplementacja

By zapewnić niemowlęciu odpowiedni poziom witaminy D i kwasów Omega-3, należy stosować suplementy. Oczywiście mowa tu o specjalnych suplementach przeznaczonych dla małych dzieci. Jeśli chodzi o witaminę D, to dawkowanie powinno być następujące:, noworodki urodzone o czasie i niemowlęta (0-12 miesięcy) 400-600 IU/dobę, dzieci w wieku 1-10 lat 600-1000 IU/dobę, młodzież w wieku 11 – 18 lat 800 – 2000 IU/dobę.

Głównym źródłem kwasów Omega-3 (czyli DHA i EPA) są tłuste ryby morskie, choć badania dowodzą, że kwasy DHA pochodzące z alg są tak samo dobrze przyswajane przez organizm. Jeżeli kobieta karmi piersią, to powinna przyjmować dawkę 200 mg DHA, a jeśli nie przyjmuje, to należy suplementować dziecko. Niemowlęta po zakończeniu karmienia piersią (do 2 lat) powinny przyjmować 100 mg DHA/dobę, niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym 100 mg, wcześniaki 100-200 mg, starsze dzieci i młodzież (od 2 do 18 lat) 250 mg DHA i EPA.

Pielęgnacja jamy ustnej

Najczęstsze problemy w obrębie jamy ustnej u małych dzieci to: pleśniawki, afty, próchnica i ząbkowanie. Zasadniczo profilaktyka tych dolegliwości (oprócz ząbkowania) polega na dbaniu o odpowiednią higienę jamy ustnej. Pleśniawki (drożdżycę jamy ustnej) i afty (nadżerki) leczy się miejscowo – można stosować preparaty dostępne bez recepty. A jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy udać się do lekarza.

U małych dzieci występuje tzw. „próchnica butelkowa” – dlatego po każdym karmieniu należy czyścić jamę ustną. Ponadto należy ograniczyć spożycie słodyczy i przekąsek u starszych dzieci.

Ząbkowanie z kolei czeka każde dziecko i każdego rodzica. Niestety towarzyszy mu ból, swędzenie i obrzęk dziąseł, obfite ślinienie, a nawet brak apetytu i niepokój. By pomóc w dolegliwościach bólowych, należy stosować masaż dziąseł, podawać schłodzony gryzak i smarować dziąsła żelem znieczulającym.

Pierwsze infekcje

Jeśli dziecko jest karmione piersią, to przez pierwsze 6 miesięcy jest chronione przez infekcjami dzięki przeciwciałom z mleka matki. Później pojawiają się pierwsze infekcje, czyli zazwyczaj przeziębienia. Leczenie polega na oczyszczaniu nosa, w wypadku wysokiej temperatury podawaniu leku przeciwgorączkowego oraz podawaniu preparatów roślinnych (lipa, sok z malin, prawoślaz), a także witaminy C i cynku. Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych preparatów dla najmłodszych.

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry niemowlaka polega na nawilżaniu i niedopuszczeniu do powstania podrażnień. Skóra malucha jest bardzo delikatna, więc potrzebuje także specjalistycznych, delikatnych kosmetyków. Szczególnie narażone na podrażnienia i otarcia są fałdy skórne na szyi, za uszami, w pachwinach i pod pachami.
Pomocny może być mini poradnik, dostępny na stronie: https://www.bioaron.pl/poradnik-dla-mlodych-rodzicow/. Można w nim znaleźć cenne porady dla młodych rodziców w skoncentrowanej formie.

Artykuł sponsorowany opublikowany na zlecenie Agencji Marketingowej Brand.ceo

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *