LEGO
Dbam o rozwój DZIECKO Zabawki

Rozbudź kreatywność swojego dziecka

Któż nie zna popularnych klocków LEGO? Są częścią nie tylko świata zabawek dzieci na całym świecie, lecz światowej popkultury. Ich historia sięga początków XX wieku, kiedy to Oleg Kirk Christiansen, dziesiąty syn ubogich farmerów został cieślą. Początkowo założył firmę stolarską zajmującą się produkcją drabin, jednak kiedy przyszedł kryzys, a on sam przeżył osobistą tragedię (śmierć żony) i spłonął mu warsztat, by ukoić smutek swoich czworga dzieci po stracie matki wystrugał im do zabawy drewnianą kaczkę. Ta prosta zabawka tak spodobała się jego dzieciom oraz dzieciom sąsiadów, że zdecydował się na produkcję popularnej zabawki.

W 1932 roku firma niesiona popularnością ruszyła do przodu, a dwa lata później przyjęła nową nazwę znaną nam do dziś – LEGO skrót od duńskiego zwrotu „Leg godt” (dun. baw się dobrze). Powiedziałabym proroczo, bo po dziś dzień dzieci świetnie się bawią przy klockach LEGO i chyba nie ma domu, w którym by nie gościły. Od takich przystosowanych dla maluchów (DUPLO) po świetne zestawy kreatywne dla starszaków, takie jak chociażby Lego Creator KLIKNIJ, które pobudzają kreatywność i pokazują, że zabawa nie musi być nudna, a z jednego zestawu można zbudować trzy różne konstrukcje połączone ze sobą tematycznie. W ten sposób dziecko uczy się twórczo myśleć i poszerza horyzonty.

LEGO

Tajemnica popularności klocków LEGO

Zabawa klockami LEGO nie ma górnej granicy wieku. Chętnie i z pewnym sentymentem sięgają po nie również dorośli wspominając czasy swojego dzieciństwa, kiedy rodzice musieli się nieźle nakombinować by zdobyć oryginalne zestawy. Absolutnym atutem klocków LEGO jest nie tylko ich ponadczasowość czy świetna jakość, ale przede wszystkim to, że mimo upływu lat i wypuszczania kolejnych serii każdy klocek do siebie pasuje i nieważne, czy jest z 1989 czy 2018 roku. Twórcy wciąż wykazują się kreatywnością i wychodzą dzieciom naprzeciw proponując zestawy dostosowane do aktualnej mody lub modzie nadając kierunek (np. LEGO Friend’s – zobacz).

Klocki LEGO stymulują rozwój dziecka na wielu obszarach. Budowanie z nich pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego warto sięgnąć po zestawy Creator, które umożliwiają stworzenie więcej niż jednej konstrukcji (3w1), a dzięki temu że można je swobodnie łączyć z innymi zestawami dadzą dziecku (i rodzicom) nieograniczone możliwości wspólnej zabawy twórczej.

Kreatywnie z LEGO

Jak wspierać kreatywność u dziecka? Wymyśl samodzielnie – działajmy wspólnie. Pozwólmy dziecku wymyśleć co chce zbudować i usiądźmy do zabawy razem z nim. Badania pokazują, że współpraca jest istotną częścią procesu produkowania doskonałych pomysłów, pod warunkiem, że wszyscy członkowie grupy czują, iż mają równy wkład w dyskusję. Dlatego podczas wspólnej zabawy dziecko musi czuć, że jest równym partnerem, a nie osobą jedynie wykonującą polecenia dorosłych.

W początkowym okresie młody adept sztuki budowlanej będzie głównie burzył nasze budowle, chwytał pojedyncze klocki i rzucał nimi o podłogę, jest to naturalny etap w rozwoju. Po jakimś czasie będzie próbował zbudować swoją pierwszą budowlę z zaledwie dwóch trzech klocków, a zanim się obejrzymy będzie tworzył coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje.

Klocki LEGO goszczą w naszym domu w całkiem pokaźnej ilości i jest to jedna z lepszych inwestycji zabawkowych, która pozostaje z dzieckiem na lata.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Beata says:

    W letnie upały gdy jest za gorąco na dworze całe dnie spędzamy budując z Lego tak samo w zimowe dni gdy jest zbyt zimno

  2. U nas dzieci same wykonują różne postacie i modele z klocków lego. Super zabawa.

  3. Klaudia says:

    Ostatnio kupiłam córce drewniany domek dla lalek. Myślałam, że najlepszą zabawą będzie dla niej ustawianie mebelków, bawienie się postaciami itd, tymczasem ona najpierw zabrała się za dekorowanie ścian 😀 Nie spodziewałam się tego, ale bardzo mnie ucieszyło, że znalazła jeszcze jakiś pomysł na zabawę domkiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *