Zabawa poprzez naukę ma miejsce nie tylko w żłobku czy przedszkolu. Warto poświęcić trochę czasu w zaciszu domowym wspólnie z dzieckiem. Wykorzystać jego naturalną ciekawość świata na poznawanie czy utrwalanie nowego. Wydawnictwo Edukacyjne wychodzi naprzeciw nie tylko pedagogom, ale również nam rodzicom.
Trzy lata mam… i czytam sam!
To wyjątkowa seria logopedyczna trzydziestu zeszytów Kocham Czytać do wczesnej nauki czytania. Zaprezentowany w niej sposób pozwala nauczyć czytania już trzyletnie dziecko. Kolejne książeczki wprowadzają w świat pisma uwzględniając tym samym etapy rozwoju mowy i możliwości percepcyjne małych dzieci.
Prawda jest taka, że siedmiolatki nie są już tak bardzo zainteresowane pismem, ich fascynacja skierowana jest bardziej w kierunku przekazu audiowizualnego. Dochodzą więc do wniosku, że język pisany nie jest im potrzebny, interaktywny komputer w tym zestawieniu wygrywa.
Warto jednak wiedzieć, że nawet korzystanie z internetu, wyszukiwanie wiadomości czy nauka języków obcych możliwe są dzięki sprawnemu czytaniu ze zrozumieniem. Dlatego naukę czytania warto rozpocząć dużo wcześniej, wtedy kiedy nie jest ona nauką, a właśnie zabawą.
Zeszyt nr 1 Samogłoski
Dzięki umiejętności odczytywania i wypowiadania samogłosek maluch może samodzielnie czytać specjalnie skonstruowane książeczki. Po wprowadzeniu samogłosek dzieci uczą się odczytywania sylab.
Zeszyt nr 2 Wyrażenia Dźwiękonaśladowcze
W rozwoju mowy wyrażenia te pojawiają się jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Dziecko chętnie powtarza imitowane przez nas odgłosy zwierząt i pojazdów. Ciekawostką jest, że opisywanie świata za pomocą wyrażeń dźwiękonaśladowczych uwrażliwi małego człowieka na język poezji.
Zeszyt 19 Jagoda i Janek w Grecji
To początek serii książeczek, które pomogą dzieciom opanować umiejętność czytania tekstów ze zrozumieniem. Wszyscy wiemy, że korzystanie z książek, opracowań, publikacji czy internetu uwarunkowane jest umiejętnością dostrzegania istotnych informacji oraz ich zapamiętywania. Stąd w zeszytach od 19 do 30 znajdują się nazwy państw i miast, jak również słowa, których znaczenie można zrozumieć z kontekstu. Lektura zachęca dzieci do zadawania pytań i rozmowy, a nam daje możliwość powspominania wycieczki do Grecji kiedy jeszcze dzieci nie było.
Zeszyt 20 Jagoda i Janek w Holandii
Historia podobna jak i w poprzednim zeszycie. Warto po zakończonym czytaniu zadać kilka kluczowych pytań, by sprawdzić zrozumienie tekstu. Wiele dzieci ma nie tylko problem ze znalezieniem odpowiedzi w tekście, ale również ze zrozumieniem pytania. Jeśli maluch ma trudności z udzieleniem właściwej odpowiedzi próbujemy zmotywować go, by pokazał nam odpowiedź na obrazku. Czy wiecie, że rozmowy podczas wspólnej lektury są najlepszym sposobem na stymulację rozwoju języka dzieci?
Zeszyt nr 31 i 32 Jagoda i Janek w Trójmieście oraz Jagoda i Janek w Zakopanem
Pasują nam oba, ponieważ byliśmy z córką i tu, i tu. Dzięki temu możemy rozmawiać, wspominać, poznawać przygody Jagody i Janka oraz porównywać je z naszymi. To seria przeznaczona dla dzieci, które umieją już samodzielnie czytać, ale również dla tych ćwiczących umiejętność słuchania krótkich narracji i zapamiętywania najważniejszych informacji. U nas dochodzi jeszcze utrwalanie. Niewiątpliwie książeczki te pozwolą dzieciom poznawać najpiękniejsze zakątki kraju, jak również wskażą na co warto zwracać uwagę podczas wakacyjnego wypoczynku.
Trenuj mózg z Neuronkiem Jesienne przygody w Neuronkowym Lesie
To pierwszy z serii zeszyt ćwiczeń do usprawniania języka i zdolności narracyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zawartość książki pomoże nam nie tylko w treningu intelektualnym, ale również podczas omawiania z dzieckiem zachowań, które ułatwią mu rozwiązywanie problemów doświadczanych w różnych strefach życia.
Ćwiczenia z Neuronkiem to nie tylko wzbogacanie słownictwa i ćwiczenie narracji, to również usprawnianie szybkości pracy percepcyjnej (razem z żukiem Stefanem ścigamy się, kto w ciągu jednej minuty znajdzie więcej zielonych liści), percepcji wzrokowej (zapamiętywanie i odtwarzanie figur geometrycznych), czy usprawnianie myślenia abstrakcyjnego (które przedmioty są twarde). To zaledwie kilka z całej palety sprawności, które rozwijamy i uspraniamy z dzieckiem podczas wspólnej zabawy z Neuronkiem.
Zeszyt ten dostarczy dzieciom wiele radości. Sympatyczny i nietuzinkowy gospodarz jakim jest Neuronek na pewno przypadnie waszym maluchom do gustu, a poznając jego kolejne przygody dzieci wciągnął się we wspólną zabawę. Nauczą się jak rozwiązywać problemy, wydawać sądy oraz podejmować decyzje.
Książka zawiera ćwiczenia do wykonywania w domu lub na zajęciach, bajki z motywem przewodnim i morałem – do każdej zestaw pytań i ilustracje, naklejki i wycinanki rozwijające motorykę i pamięć słuchową oraz koordynację wzrokowo-ruchową, jak również obrazki wspomagające percepcję wzrokową, zwłaszcza kojarzenie kształtów, wielkości i kolorów. Polecam gorąco!
Plus dla autorów za duża czcionkę,która z pewnością ułatwia czytanie początkującym dzieciom. Trenuj z neuronkiem ma ćwiczenia rozwijające myślenie,słuch,mowę i motorykę.