Biblioteczka malucha Literatura

Sierpień miesiącem książki. Prezentacja Wydawnictw

Papierową książkę próbują wyprzeć ebooki i audiobooki. Mnie jednak, mimo widocznego wokół postępu technologicznego, wciąż kręci papierowa książka. Usiąść z kubkiem gorącej herbaty i zagłębić się w lekturę, raz po raz przkręcając szeleszczące kartki to luksus. Którego nie potrafię sobie odmówić. Sięgać po książki uczę też swoje dzieci.

Książki uczą, bawią, pomagają poznawać świat i poszerzają horyzonty. Dzięki nim dziecko przyswaja nowe wyrazy, naturalnie uczy się ich znaczenia. Książki rozwijają wyobraźnię, zmuszają do tworzenia w umyśle obrazów. Uczą myślenia, dzięki nim dziecko poznaje zasady poprawnej pisowni i lepiej się wysławia. Dostarczają również mnóstwa pomysłów, a co za tym idzie uczą kreatywności. Przy okazji przyczyniają się do odprężenia i relaksu. Jak widzicie zaszczepienie odruchu sięgania po książkę w naszych dzieciach niesie za sobą same korzyści.

Połowa wakacji za nami. Sierpień to już trochę taki czas, kiedy powoli szykujemy się do obowiązków, które przynosi ze sobą wrzesień. Ja chciałabym ten miesiąc poświęcić właśnie książkom. Dzięki uprzejmości kilkunastu wydawnictw mam dla Was całkiem spore naręcze książek. Tak dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Na publikacje recenzyjne zapraszam już od pierwszego sierpnia, teraz zaś prezentuję Wydawnictwa, które goszczę:

Wydawnictwo Martel

 Wydawane przez nich książki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców – są to przede wszystkim publikacje skierowane do dzieci i młodzieży, ale nie tylko – dorośli też znajdą coś dla siebie. W swoim dorobku wydawniczym mają wiele wierszy, znanych baśni i bajek, popularnych rymowanek i piosenek, jak również książek kulinarnych.

Wydawnictwo Debit

Wydawnictwo Debit założone zostało w 1991 roku w Bielsku-Białej. Od samego początku specjalizowało się w literaturze dziecięcej. W ofercie ponad czterystu tytułów są bajki, baśnie oraz książki o charakterze edukacyjnym dla najmłodszych. Wydaje także tytuły popularnonaukowe, a także obszerne opracowania o charakterze albumowym i encyklopedycznym, wspomagające edukację dzieci i młodzieży.

Wydawnictwo Debit w maju 2016 roku oficjalnie weszło w struktury Wydawnictwa Sonia Draga.

Wydawnictwo Babaryba

Wydajemy ukochane książki z naszego dzieciństwa i takie zupełnie też premierowe! Babaryba kocha dzieci z wzajemnością!

Wydawnictwo MD Monika Duda

Kolorowe książki dla dzieci przyczyniają się do rozwoju naszych dzieci. Bajki i opowieści wprowadzają dzieci w świat ciekawych bohaterów, natomiast atlasy i encyklopedie dla dzieci pomagają w poszukiwaniu własnych zainteresowań i zgłębiają wiedzę. Nasze wydawnictwo dla dzieci prezentuje szeroką ofertę tytułów. Właśnie dlatego proponujemy różnego rodzaju książki edukacyjne i kolorowanki. Działamy online, więc z naszym asortymentem można zapoznać się po wejściu na stronę internetową. Nasze książki wciągają dziecko do swojego barwnego świata i zapewniają ciekawe zajęcie na długie godziny.

Wydawnictwo GREG

Wydawnictwo GREG jest nie tylko największym wydawcą lektur szkolnych w Polsce, ale też najbardziej innowacyjnym – jako pierwsze na rynku wydało lektury z opracowaniem. Pomysł znacząco ułatwił naukę uczniom wszystkich typów szkół – czytając lekturę, w każdej chwili można zapoznać się m.in. z charakterystyką bohaterów, planem wydarzeń czy biografią autora. Posiada w swojej ofercie również pomoce naukowe dla dzieci przedszkolnych.  Prężnie rozwija dział książek dla dzieci – elementarze, słowniki, bajki i wiersze. W ofercie znajdziemy też rymowanki, łamigłówki, malowanki, książki plastyczne dla maluchów. Wydają wklasyków literatury dziecięcej i młodzieżowej w kolorowej serii „Kolorowa Klasyka”

Wydawnictwo Edukacyjne

Bestsellerem Wydawnictwa Edukacyjnego jest pakiet edukacyjny dla przedszkolaków „Szkoła za pasem”. To skompensowane środki dydaktyczne przeznaczone dla dziecka i nauczyciela przygotowujące do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

Szkoła za pasem – roczne przygotowanie do szkoły to zestaw składający się z:
✔ czterech zeszytów kart pracy (tematycznie na każdą porę roku)
✔ Przewodnika metodycznego dla nauczycieli
✔ trzech płyt CD
✔ Programu wychowania przedszkolnego
Uzupełnieniem kart pracy są publikacje:
✔ Kolekcja literek – przygotowanie do nauki czytania i pisania,
✔ Kolekcja cyferek – wprowadzenie w świat cyfr i znaków matematycznych,
✔ Kolekcja łamigłówek – gimnastyka umysłu cz. 1 i 2.

Wydawnictwo Skrzat

Wydawnictwo Skrzat – krakowskie wydawnictwo działające od 1994 roku. Specjalizuje się głównie w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. W swojej ofercie ma zarówno klasykę polskiej i światowej poezji oraz prozy dla dzieci, jak i książki autorów współczesnych. Dla najmłodszych oferuje książki edukacyjne.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Zielona Sowa to wydawnictwo, w którym pracują ludzie pełni pasji, ciekawi świata, a przede wszystkim zaprzyjaźnieni z dziećmi. Wydawane przez nas książki są tworzone z myślą o najmłodszych: wzbogacają wiedzę, niosą dobre emocje, rozwijają wyobraźnię, pokazują świat i zachęcają do samodzielnego odkrywania w nim tego, co piękne i dobre.

Priorytetem  Zielonej Sowy jest tworzenie książek wartościowych, kładących duży nacisk na aktywne nauczanie  przez zabawę, edukację domową oraz wyróżniających się  dobrą jakością. W naszej ofercie można znaleźć wiele książek edukacyjnych – począwszy od tych sztywnostronicowych dla najmłodszych, przez elementarze dostarczające wiedzy oraz książki aktywnościowe.

Wydawnictwo Zakamarki

Wydawnictwo Zakamarki powstało na początku 2007 roku w Poznaniu. Początkowo należało do szwedzkiej grupy wydawniczej Norstedts, w skład której wchodzi jedno z największych szwedzkich wydawnictw książek dla dzieci – Rabén & Sjögren, a od 2011 roku jego właścicielkami są Katarzyna Skalska i Natalia Walkowiak.
Wydawnictwo Zakamarki wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Wiele naszych tytułów to książki obrazkowe dla młodszych dzieci, mamy też sporo ciekawych propozycji dla dzieci starszych, czytających już samodzielnie. Jesienią 2012 roku do naszej oferty dołączyły książki francuskie.

Wydawnictwo Egmont

 

Historia Egmontu zaczęła się w 1878 roku, kiedy to siedemnastoletni Duńczyk Egmont Harald Petersen założył w rodzinnym mieszkaniu małą drukarnię. Pieniądze na ten cel zdobył zastawiając za zgodą matki jej fotel bujany, lampę oliwną, cztery sosjerki i maszynę do szycia. W dniu, w którym Egmont szedł do miasta odebrać pierwszy sprzęt drukarski znalazł na ulicy monetę. Została ona jego szczęśliwą monetą i do dzisiaj przechowywana jest w centrali firmy w Kopenhadze. Dziś jest międzynarodowym koncernem medialnym, który prowadzi działalność w ponad 30 krajach, zatrudniając w ponad 100 firmach 4700 pracowników. W Europie jest największym wydawcą książek i czasopism dla dzieci oraz młodzieży.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

„Nasza Księgarnia” to jedna z najstarszych oficyn wydawniczych w Polsce. Działalność edytorską rozpoczęła w sierpniu 1921 roku.
W okresie międzywojennym przewagę w produkcji wydawniczej stanowiły książki metodyczne dla nauczycieli oraz podręczniki szkolne. Książki dla dzieci, choć produkowano ich znacznie mniej, odznaczały się bogatą, jak na owe czasy, szatą graficzną. Do września 1939 r. nakładem NK ukazały się ogółem 454 tytuły.

W latach 1939–1945, w czasie wojny, „Nasza Księgarnia” nie przerwała działalności wydawniczej, zmieniła tylko jej formy, przystosowując je do warunków pracy konspiracyjnej.

Po wojnie, 10 czerwca 1945 r., wydawnictwo przekształciło się w spółdzielnię pod nazwą Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”. A 1 stycznia 1954 r. stała się przedsiębiorstwem państwowym. Początkowo jego nazwa brzmiała: „Państwowe Wydawnictwo Literatury Dziecięcej Nasza Księgarnia”. W lutym 1960 r., decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki, została zmieniona na „Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia”.

W 1992 roku Naszą Księgarnię przekształcono w przedsiębiorstwo prywatne.

Wydawnictwo Media Rodzina

20 lat w życiu wydawnictwa to tyle, co pierwsze zdanie książki, może pierwszy akapit, pierwsza strona czy rozdział. Jakże często jej dalsze losy – to czy będzie wydana i to czy będzie czytana – zależą od tego, co było na początku.

Na początku naszej dwudziestoletniej drogi była książka Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły A. Faber i E. Mazlish. Przywiózł ją do Polski Robert David Gamble, Amerykanin, żeby – jak mówi – pomagała ludziom żyć. Zrealizowanie tej misji powierzył mnie, kiedy jeszcze pracowałem w państwowym Wydawnictwie Poznańskim, ale stało się to możliwe w firmie, którą założył i nazwał Media Rodzina of Poznań, Inc.

Wtedy, jesienią 1992 roku, nie przypuszczaliśmy, że będziemy wydawać następne książki. Jednak entuzjastyczne przyjęcie pierwszej książki, która ukazała się w grudniu 1992 roku, spowodowało, że  zaczęliśmy myśleć o ciągu dalszym. Robert Gamble, wierny swojej misji niesienia pomocy, okazał się niezgłębioną kopalnią pomysłów, ja natomiast mogłem zająć się ich układaniem fundamentów solidnego wydawnictwa.

Jednym z jego głównych filarów stały się popularne poradniki o tym, jak żyć w rodzinie, w społeczeństwie, dotyczące wychowania, uzależnień. Spośród nich wiele już gościło i gości na listach bestsellerów, m.in. pierwsza nasza książka Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…, która po dwudziestu latach obecności na rynku ciągle znajduje się w ścisłej czołówce naszych najlepiej sprzedających się książek, Inteligencja emocjonalna Daniela Golemana czy Mały poradnik życia H. Jacksona Browna Jr., którego kalendarz cieszy się stale rosnącym powodzeniem.

Bezprecedensowym wydarzeniem w życiu naszego wydawnictwa stało się wydanie Harry’ego Pottera J. K. Rowling. Łączna sprzedaż siedmiu tomów cyklu osiągnęła już 5 mln egzemplarzy, co pozwoliło nam w sposób wyraźny zaistnieć na rynku literatury dla dzieci i młodzieży. Do tej pory byliśmy dumni z licznych edycji Opowieści z Narnii C.S. Lewisa, teraz mogliśmy pokusić się o pierwsze w Polsce wydanie Baśni i opowieści H.Ch. Andersena, przełożone bezpośrednio z języka duńskiego, o pełne wydanie w nowym przekładzie Baśni dla dzieci i dla domu braci Grimm. Te fundamentalne edycje baśni sprawiły, że naszą uwagę w większym stopniu skierowaliśmy w stronę klasyki, którą w nowych szatach graficznych i nowych przekładach zaprezentowaliśmy, wydając Pinokia C. Collodiego z ilustracjami R. Innocentiego, tom baśni rosyjskich Czarna kura z ilustracjami G. Spirina czy Księgę dżungli R. Kiplinga z ilustracjami J. Wilkonia.

Spośród polskich książek największy sukces odniósł Pan Kuleczka  W. Widłaka z ilustracjami E. Wasiuczyńskiej. Wydany w tym roku tom szósty cyklu pt. Pan Kuleczka. Radość wywołał entuzjastyczną radość wśród wielu tysięcy fanów bohaterów serii: muchy Bzyk-bzyk, kaczki Katastrofy, psa Pypcia i pana Kuleczki.

Klikając na poszczególne logotypy Wydawnictw przejdziecie do ich stron, gdzie serdecznie was zapraszam.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *