DZIECKO Zabawki

Super prezent na urodziny to ten, rozwijający kreatywność!

Ch. Dickens powiedział: „Różnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie”.

Super prezent czyli zabawki, które dają możliwość wszechstronnego rozwoju.

W życiu każdego dziecka pierwszymi jego towarzyszami są zabawki. Dobre zabawki to takie, które dają dziecku możliwość wszechstronnego rozwoju. Odpowiednio dobrane motywują nasze dziecko do działania, pomagają w poznaniu świata oraz kształtują jego postawę wobec otoczenia. To czym dziecko się bawi kształtuje jego osobowość, jak również decyduje jakim będzie człowiekiem w przyszłości oraz czym będzie chciało zajmować się w życiu dorosłym. Dlatego warto zastanowić się zanim zdecydujemy się na kupno zabawki, tym bardziej jeśli ma to być super prezent. Do czego służy, jaką pełni rolę i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Aby była atrakcyjna dla dziecka oraz pełniła przede wszystkim rolę edukacyjną.

Super prezent to taka zabawka, która pobudza do aktywności, rozwija zmysły, kształci zdolności, rozwija sprawności ruchowe, rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka, wzmacnia motywację do działania, zachęca do współdziałania i dzielenia się.

Najlepsze zabawki to jakie zbawki?

Takie jak na przykład klocki, które mają duży wpływ na rozwój umysłowy, rozwijają pojęcia matematyczne, poznanie figur geometrycznych, a budując dziecko poznaje pojęcia miary. Kształcą logiczne myślenie, wyobraźnie i pomysłowość. W przypadku klocków WADER to cała gama możliwości różnorakiej zabawy już dla młodszego dziecka (klocki dedykowane dla wieku 1+). Różne kształty, duże elementy ozdobione uroczymi naklejkami. Puszczamy wodze wyobraźni i budujemy: samochody, żyrafy, Zoo, warzywniak, kawiarnia, sklep z zabawkami. Do wyboru, do koloru. Dla dzieci to świetna zabawa, starsza córka (4lata) działa już dość kreatywnie, młodsza (niespełna rok) na razie bada i uczy się nakładać klocek na klocek. Super prezent, na naszej liście prezentów zajmuje wysokie miejsce.

Układanki, które umożliwiają manipulację, rozwijają percepcję i koordynację wzrokowo-ruchową, pozwalają na opanowanie kształtów, kolorów i wielkości, uczą cierpliwości i pokonywania trudności to kolejny na naszej liście super prezent. Friends on the Move – to żółwik edukacyjny od firmy Wader. To z nim dziecko uczy się cyferek, poznaje kolory oraz owoce. Dodatkowo „pancerzyk“ żółwika składa się z czterech wyciąganych elementów o różnych kształtach, które tworzą mini układankę. Dziecko może je z żółwika wyjmować i układać z powrotem w odpowiednie miejsca. Żółwik został również wyposażony w kółka, dzięki czemu można go pchać lub ciągnąć na sznurku, będzie idealnym kompanem do zabawy w domu i w ogródku. Zabawka zachęca malucha do działania, pobudza wyobraźnię, kształci pamięć oraz rozwija zdolności manualne dziecka.

Kolejna układanka edukacyjna z serii licencyjnej „Friends on The Move”, składające się z 4 elementów w żywej kolorystyce domino edukacyjne. Zabawa polega na dopasowywaniu kształtów (kwadrat, krzyżyk, koniczyna, kółko). Zaletami zabawki są: prosta i łatwa konstrukcja, podstawowae barwy, bezpieczeństwo w użytkowaniu. Układanki absolutnie zajmujące roczne dziecko, chętnie do nich wraca i szlifuje wciąż to nowe umiejętności.

Zestaw np. mała gospodyni, który przygotowuje do życia, uczy samoobsługi, usprawnia ruchowo i manualnie, wdraża do nawyków życia codziennego, uspołecznia dziecko. Firma Wader ma mocno rozbudowany świat kuchni. Nie od dzisiaj ich produkty cieszą nasze dzieci, dlatego tego typu prezenty wciąż są na czasie. Idąc z duchem czasu wprowadzono nawet neutralną kolorystykę, gdyż kucharzą nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy. Do nas trafiła płyta gazowa z garnkami – uroczy zestaw w pełni wyposażonej kuchenki. W skład zestawu wchodzi wieszak oraz akcesoria kuchenne, garnek i rondelek. Kiedy starsza córka bawi się w przedszkole na swoim górnym łóżku, rozkłada tam misie w kole i przygotowuje dla nich aktywności, chce mieć pod ręką kuchenkę by móc im przygotować również posiłek. To idealne rozwiązanie do tego typu zabaw.

Super prezent nie musi być drogi i modny!

Złym doradcą w kupowaniu zabawek jest dzisiejszy rynek zabawkarski, który zachęca poprzez kolorowe reklamy i gazety do kupna produktów modnych, kosztownych, atrakcyjnych wizualnie, jednak często w żaden sposób nie pobudzających rozwoju dziecka. Warto zaufać sobie i poszukać czegoś, co będzie stymulowało rozwój emocjonalny i poznawczy, rozwijało zmysły i zdolności percepcji oraz skłaniało do aktywności grupowych w przystępnej cenie.

Zwróćmy uwagę, że dzieci przesiąkają mentalnością społeczeństwa, chcą mieć dużo modnych rzeczy, obserwują takie wzorce w reklamach i w otaczającym je świecie.

Nie dopuśćmy do tego, by zabawka była traktowana jako gadżet, a nie wartość sama w sobie. Gadżet szybko się nudzi, łatwo go zastąpić inną, nowszą rzeczą, aktualnie reklamowaną. Warto promować zabawki, które stymulują rozwój dziecka, zachęcać je do zabawy prostymi, dostępnymi w domu czy na dworze materiałami oraz dawać możliwość podejmowania również innych aktywności bez używania zabawek.

Źródła:  Jaką rolę odgrywa zabawka z życiu dziecka? opr.   Alina Oleksy

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Sylwia says:

    Świetnie to wszystko ujęłaś, drogie zabawki z reklam niekoniecznie są takie naj naj naj….jak przekonuje reklama itp. Warto poświęcić odrobinę czasu by wybrać zabawki moze i tańsze jednak pozwalające dziecku wykazać się kreatywnością i wyobraźnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *