LifeStyle

Tradycje świąteczne dookoła świata

Boże Narodzenie to święta obchodzone w wielu krajach na całym świecie, ale każdy region ma swoje unikalne zwyczaje i tradycje świąteczne. Dziś zapraszamy Was w podróż przez różne zakątki globu. Odkryjcie z nami najciekawsze tradycje świąteczne!

Norwegia: ukrywanie mioteł

W Norwegii tradycje świąteczne sięgają  korzeniami dawnych wierzeń ludowych. Na przykład w Wigilię ukrywa się miotły, aby nie mogły ich ukraść wiedźmy i duchy. Dawniej wierzono, że złe moce stawały się szczególnie aktywne w ten wieczór, a miotła była ich ulubionym przedmiotem do podróży. Obecnie poza miotłami Norwegowie chowają również mopy. 😉

Filipiny: Festiwal Latarni (Ligligan Parul Sampernandu)

W sobotę poprzedzającą Boże narodzenie w mieście San Fernando odbywa się spektakularny festiwal latarni Ligligan Parul Sampernandu. W konkursie bierze udział 11 wiosek. Pierwotnie latarnie były niewielkie i tworzone z papieru. Obecnie ich wielkość sięga nawet do kilku metrów i są podświetlane żarówkami LED. Festiwal przyciąga turystów z całego świata.

Wielka Brytania: Christmas Crackers

Bardzo wesołym i zabawnym brytyjskim zwyczajem świątecznym są tzw. Christmas Crackers. To ozdobne papierowe tuby, które dwie osoby muszą pociągnąć za końce w swoją stronę, a gdy się rozrywają, wydają charakterystyczny trzask. W środku znajdują się drobne upominki, śmieszne żarty i papierowe korony, które często są zakładane podczas świątecznego obiadu.

Austria: Krampus – mroczny towarzysz św. Mikołaja

W Austrii tradycja świąteczna przybiera nieco bardziej mroczny obrót. Obok św. Mikołaja pojawia się Krampus – przerażająca postać przypominająca kozła i demona, która karze niegrzeczne dzieci. W austriackich miastach w pierwszych dniach grudnia odbywają się parady Krampusa, podczas których osoby przebrane w straszne kostiumy jednocześnie straszną i bawią widzów. Sama postać Krampusa znana jest również w Chorwacji, na południu Niemiec, w Węgrzech i Czechach. 

Tradycje świąteczne

Meksyk: Las Posadas

Jedną z najpiękniejszych i głęboko zakorzenionych tradycji świątecznych w Meksyku jest Las Posadas, czyli dziewięć wieczorów przygotowań duchowych, które odbywają się między 16 a 24 grudnia. Tradycja ta symbolizuje biblijną wędrówkę Maryi i Józefa szukających schronienia przed narodzinami Jezusa. Każdego wieczoru odbywają się procesje, w których uczestnicy, ze świecami i figurkami Jezusa, Maryi czy innych świętych, wędrują ulicami, śpiewając kolędy zwane villancicos navideños. Procesje te zatrzymują się na modlitwę lub odczyty fragmentów Pisma Świętego, zachęcając przy tym przechodniów do dołączenia.

Japonia: Święta z KFC

W Japonii Boże Narodzenie nie jest tradycyjnym świętem religijnym (1% Japończyków to chrześcijanie), ale wśród młodych osób  stało się popularnym czasem celebracji. Jednym z dość nietypowych zwyczajów jest spożywanie świątecznego posiłku w KFC. Ta tradycja rozpoczęła się w latach 70., gdy sieć KFC z powodzeniem wypromowała kampanię „Kentucky for Christmas”. Wiele rodzin składa zamówienia z wyprzedzeniem, aby cieszyć się świątecznym kurczakiem.

Australia: Święta na plaży

W Australii Boże Narodzenie przypada w samym środku lata, co czyni je zupełnie innym niż u nas w Polsce. Dlatego Australijczycy często święta spędzają na plaży bądź w przydomowych ogródkach, organizując grille i pikniki. Natomiast Święty Mikołaj z prezentami przybywa nie saniami, lecz na desce surfingowej.

Włochy: Befana – czarownica przynosząca prezenty

We Włoszech dzieci czekają nie tylko na św. Mikołaja, ale także na Befanę – dobrą czarownicę (przypominającą naszą Babę Jagę), która nocą z 5 na 6 stycznia przynosi prezenty. Wierzą, że Befana przeszukuje domy, zostawiając słodycze dla grzecznych dzieci i węgiel dla niegrzecznych. 

Islandia: Trole Holasveinar i ich matka Gryla

Na koniec przestawiamy Wam, dość straszą, ale chyba naszą ulubioną tradycję rodem z Islandii.

Jedną z najbardziej charakterystycznych bożonarodzeniowych islandzkich tradycji jest historia Jólasveinar, czyli Chłopców Świątecznych. To trzynaście skrzatów, które kolejno zstępują z gór na trzynaście dni przed Bożym Narodzeniem, aby odwiedzić ludzi. Chłopcy Świąteczni robią psikusy oraz zostawiają drobne prezenty w butach dzieci – o ile te były grzeczne, te niesforne dostają ziemniaki zamiast podarków!

Nad wszystkim czuwa ich matka Gryla. Według legend Gryla wędruje po kraju, szukając niegrzecznych dzieci, które następnie gotuje w swoim kotle. Wspiera ją równie groźny kot Yule Cat, który poluje na tych, którzy nie otrzymali nowych ubrań przed świętami. Tego rodzaju historie miały dawniej na celu przypominanie dzieciom o posłuszeństwie i pracowitości – nowe ubrania były nagrodą za ukończone prace przed świętami.

Każdy kraj ma swoje unikalne sposoby na celebrację świąt, a ich różnorodność stanowi dowód na to, jak bogate i fascynujące są tradycje na całym świecie. Od kolorowych procesji w Meksyku, przez magiczne opowieści o islandzkich trollach, po tradycyjne polskie 12 potraw na wigilijnym stole – każda tradycja niesie ze sobą niepowtarzalną atmosferę i znaczenie. A może w Waszych domach kultywuje się zwyczaje pochodzące z innych kultur?

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Joanna says:

    Zwyczaje potrafią nieźle zaskoczyć Te z crackersami i Krampusem są mi znane, spotkałam się z nimi w książkach

  2. Nie słyszałam o żadnej z tych tradycji także bardzo dziękuję za ten post.

  3. Ale super , nie wiedziałam o większości tych zwyczajów , z przyjemnością wszystkie przeczytałam .

  4. czerwonafilizanka says:

    W Japonii jest zdecydowanie więcej Buddystów, Święta Bożego Narodzenia to nie ich klimat i zwyczaj więc zupełna „egzotyka” podobnie jak ich zwyczaje dla nas. Co do zwyczaju z KFC to różne źródła różnie mówią.

    1. Tak czy inaczej jest to ciekawostka, o której nie każdy wie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *