Kulinarnie

Wartości odżywcze kiełbasy.

Fot_4Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kiełbasa jest zdrowa. Na pewno jest smaczna i na pewno zawiera wartości odżywcze i składniki, które są potrzebne do właściwego zbilansowania naszych posiłków.

Tradycyjny skład kiełbasy to mięso wieprzowe lub drobiowe z dodatkiem przypraw naturalnych.

Produkt dobry jakościowo cechuje się:

– wysoką mięsnością
– małą ilością E na etykiecie
– brakiem fosforanów
– brakiem glutaminianu sodu

To te składniki psują opinię kiełbasie, wywołując przekonanie, że nie jest to zdrowy produkt.

Tymczasem dobra jakościowo kiełbasa jest źródłem białka, stanowiącego budulec dla organizmu człowieka. Najwięcej wartości odżywczych posiadają kiełbasy suche, np. sucha staropolska, sucha krakowska, czy podsuszana z szynki. Przewagę mają też produkty drobiowe, które wykazują się zarówno prozdrowotnymi, jak i dietetycznymi właściwościami. Kiełbasy drobiowe zawierają więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasy
i pełnowartościowe białko. Mięso drobiowe zawarte w kiełbasie jest też źródłem cennych witamin: A, B1, B2, B12, C E PP i mikroelementów – w tym cynku, magnezu i potasu.

Magdalena Matynia, główny technolog Madej Wróbel

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Jako dietetyk potwierdzam, nie należy się przejadać. Zawsze warto kupić dobry produkt aby uniknąć dostarczania nie chcianych składników do naszego ciała które znajdują się w produktach niższej jakości. Co może powodować rożne reakcje naszego ciała :).
    Pozdrawiam autorkę bloga.

    1. Dziękuję za pozdrowienia i również ślę wraz z życzeniami zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *