Biblioteczka malucha DZIECKO Książki

Zestawienie książkowych nowości od Wydawnictwa Zielona Sowa

Biblioteczki naszych dzieci co jakiś czas wymagają odświeżenia. Czasem kierujemy się zmieniającymi zainteresowaniami, dorastaniem czy jako fani książek polecanymi nowościami wydawniczymi. Wydawnictwo Zielona Sowa od dawna u nas gości, a właściwie mocno się zadomowiło dlatego dzisiaj kilka smaczków dla dzieci w przedziale wiekowym od 4+ przez 6+ do 9+, zapraszam!

Królik i Misia Sposób na przekąskę” Julian Gough i Jim Field (Wiek 4+)

Królik i Misia
Trzecia część pełnych humoru przygód Królika i Misi

Trzecia część znanej i lubianej serii, która zdobyła serca wielu, ale wielu jeszcze nie przekonała. Spotkałam się z komentarzem w stylu „nie wiem, czy chcę czytać dziecku o zjadaniu własnej kupy” w nawiązaniu do pierwszej części przygód wiecznie niezadowolonego Królika i jego nadwyraz spokojnej i wyrozumiałej przyjaciółki Misi. Chodzi jednak o to, by w lekturę tę sięgnąć nieco głębiej i dopatrzyć się w zaprezentowanych z humorem historiach ważnego przekazu dotyczącego szeroko pojętej akceptacji inności, z którą dzieci spotykają się na co dzień. W trzeciej części „Sposób na przekąskę” Królik poznaje Sowę, o której to słyszał legendy, jakoby była groźnym potworem. Zamyka ją w więzieniu, ma poklask innych zwierząt i jest z siebie bardzo zadowolony. Okazuje się jednak, że puchata sówka jest nie tylko bardzo miła, ale również ma… bardziej niesmaczny zwyczaj od niego. Co w tej sytuacji? Czy Królik przyzna się do błędu? Czy zrozumie naukę płynącą z tej lekcji pokory? Nie traktujmy tych opowiadań dosłownie, to my dorośli jesteśmy po to, by z dzieckiem rozmawiać o przesłaniu jakie niesie za sobą dana lektura. Dziecko będzie śmiało się z fabuły i dobrze, warto jednak przenieść wskazane w książeczce wzorce na życie dokoła nas, na relacje z rówieśnikami. Ktoś obok naszego dziecka może być takim Królikiem i czy to, że jest inny ma spowodować wykluczenie, odepchnięcie, strach czy brak chętnych do przyjaźni? Tu pokazujemy Misię, która mimo niesmacznego zwyczaju Królika lubi go takiego jakim jest, chce go poznać mimo wszystko i w konsekwencji staje się jego przyjaciółką gdyż dostrzega w nim dobre cechy. Z prezentowanej części natomiast płyną dwie nauki, pierwsza bardzo ważna – nie ocaniamy drugiego na podstawie niesprawdzonych opowieści i zanim go nie poznamy, zaś druga równie ważna – nawet jeśli masz wstydliwą tajemnicę, wadę itp o której myślisz, że może cię wykluczyć z grupy, może się okazać, że ktoś obok ciebie, kogo np. bardzo lubisz również zmaga się z podobnym problemem.

Autor: Julian Gough
Data wydania: 2018
Format: 130×180
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 112
Wiek czytelnika: 4-5 lat
Seria: KRÓLIK I MISIA

„Buntalki” Agnieszka Stelmaszyk (Wiek 4+)

Buntalki

Pięcioletni Eryk jest buntalkiem czyli małym duszkiem leśnym. Zamieszkuje wraz z rodzicami pień starego dębu w zaczarowanym lesie buntalków. Chociaż musi pomagać rodzicom w opiece nad lasem chodzi do przedszkola i bardzo lubi bawić się z przyjaciółmi. Poznajemy rozterki małego przedszkolaka z jego własnej perspektywy. Każdy rozdział to krótkie opowiadanie, w którym każdy mały słuchacz na pewno odnajdzie cząstkę siebie. Właściwie nawet nie cząstkę patrząc na zachowanie pięciolatków ;). Ukazane z perspektywy dziecka różnego rodzaju problemy czy odczucia już od pierwszej chwili skupiają jego uwagę na prezentowanej treści. Daje również nam rodzicom wskazówki jak właściwie postępować z dzieckiem w różnych sytuacjach oraz pokazuje jak dzieci odbierają pewne komunikaty, które czasem bezwiednie im przekazujemy. Ja sama odnalazłam w tych opowiadaniach wskazówki jak mogę lepiej komunikować się ze swoim dzieckiem :).

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Data wydania: 2018
Format: 195×240
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 64
Wiek czytelnika: 4-5 lat

Oskar i Albert Absolutnie Dziki Wyścig (Wiek 4+)

Absolutnie Dziki Wyścig

Książka gra. Oskar Mądrala i Albert Wiercipięta to dwóch szalonych i słynnych badaczy zwierząt, którzy mają marzenie by zbadać jakiś nieodkryty jeszcze gatunek i zdobyć nagrodę Nobla. Gdy tak siedzą razem i piją kawę do pokoju wlatuje nowy gatunek motyla i siada Albertowi na nosie. Kiedy odlatuje obaj ruszają za nim w pościg gdyż każdy z nich chce zdobyć upragnioną nagrodę. Tak zaczynają się ich przygody. Początkowo rzucają sobie kłody pod nogi by spowolnić lub zmylić przeciwnika, jednak w pewnym momencie zaczynają działać zespołowo. Na kolejnych stronach dzieci znajdują różne zadania i śledzą poczynania dwóch naukowców. Poznają zwierzęta żyjące w określonych miejscach takich jak ocean, rafa, góry skalise czy pustynia, sprawdzają swoją wiedzę, pamięć i spostrzegawczość. Kto zdobędzie upragnioną nagrodę? O tym przekonacie się wyruszając w tę niezwykłą podróż :).

Autor: Stephan Lomp
Data wydania: 2018
Format: 257×330
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 32
Wiek czytelnika: 4-5 lat
Seria: PICTUREBOOK

W mojej głowie i w moim sercu… UCZUCIA” (Wiek 6+)

Uczucia

W poetycki sposób ukazane emocje jakie każdy z nas odczuwa, opatrzone pięknymi ilustracjami Richarda Jonesa. Pomogą zrozumieć dziecku, że niezależnie od wieku emocje, uczucia są w każdym z nas i nie są niczym złym. Obrazowym i prostym językiem nakreślone pozwolą wyobrazić sobie i zrozumieć co to jest strach, wstyd, smutek, samotność czy radość, odwaga, ekscytacja. Dzięki niej dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, że łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza.

Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją,
To – wierz lub nie – na serca dnie, uczucia we mnie żyją.
Czasami wpadam w groźny ton lub włosy rwę z rozpaczy,
A innym razem śmieję się – jak więc to wytłumaczyć?
Gdy spojrzysz z zewnątrz, zdaje się, że całkiem nic nie czuję,
Lecz wewnątrz mnie coś kłębi się, bulgocze i buzuje.

Ignaś, Hela i zaklęta studnia” oraz „Znikające listy” Barbara Supeł seria Już Czytam (wiek 6+)

Znikające listy

Lubicie tajemnicze zagadki? To coś dla Was! Ignaś i Hela jadą z rodzicami na wycieczkę i zwiedzają zamek. Są bardzo rozczarowani faktem, że nie spotkają żadnego ducha więc znudzeni chcą iść na lody. W pewnym momencie jednak przewodnik prowadzi ich do studni, okazuje się, że to zaklęta studnia. Gdy samotna kobieta zawoła do studni następnego dnia obudzi się jako mężatka. Jednak nie będzie wiedzieć kim będzie jej wybranek, może to być piękny książe lub brzydki garbus. Hela bardzo przejęta historią nie może odejść od studni, wtedy mama podchodzi do niej i próbuje przekonać, że to tylko legenda i nic się nie stanie. Na dowód pochyla się i woła, odpowiada jej ech. Kiedy dziewczynka widzi, że nic się z tatą nie stało odchodzi uspokojona. Jednak następnego ranka kiedy budzi się rano okazuje się, że… tato znikną! Na jego miejscu znajduje wielką ropuchę. Czy dzieci rozwiążą zagadkę i odczarują tatę? Czy mama, mimo sceptycyzmu, pocałuje obślizgłą ropuchę? 😉 Opowiadania z dreszczykiem emocji, zwarta akcja, wciągająca fabuła, duże litery i wyjaśnienia trudniejszych słów, gorąco polecam młodym adeptom czytania!

„Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane” Marta Kruczewska, Marcin Mortka (Wiek 6+)

Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane

Czy znacie już Tappiego i jego przyjaciół? Tappi to wesoły wiking, który mieszka w Szepczącym Lesie, gdzie żyje w zgodzie z wszystkimi mieszkańcami. Wraz ze swoim wiernym przyjacielem reniferem Chochotkiem wyrusza w kolejną podróż. Pełna przygód książka wciąga nie tylko małych, ale i dużych czytelników. W tej części zostaje porwany mały troll Marudzik, Tappi wraz z przyjaciółmi i mamą małego trolla wyrusza na pełne przygód poszukiwanie. Tappi uczy dzieci pomocy, wyrozumiałości i rozwiązywania problemów dobrocią. Każdy mieszkaniec Szepczącego Lasu jest dla niego bardzo ważny, dlatego kiedy znika mały troll nie waha się ani chwili by ruszyć z pomocą. Jeśli jeszcze nie znacie to zachęcam do poznania 🙂

„Detekyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu” Alex T. Smith (Wiek 6+)

Detektyw Pingwin i Sprawa zaginionego skarbu

Pan Pingwin, poszukiwacz przygód i pingwin, czego nie da się ukryć. Przed nim kolejna fascynująca przygoda. Kiedy Budyka Gnatek prosi Pana Pingwina o pomoc ten nie waha się ani chwili. Razem z pająkiem Colinem wyruszają po przygodę, a ich celem jest odnalezienie zaginionego skarbu. Zamierzają rozwiązać swoją pierwszą sprawę, która jednak nieco się skomplikuje i przyjaciele znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Na skarb mają bowiem również ochotę bracia O’Chuligan. Kto dotrze do skarbu pierwszy? Czy Pingwin swoją pierwszą sprawę będzie mógł zaliczyć do udanych? I jaką w sprawię rolę odegrała Edyta Krzaczek z Gordonem? Zachęcam małych miłośników kryminału do lektury :).

„Opowieść o Angelinie Brownie” David Almond (Wiek 9+)

Opowieść o Angelinie Brownie

Betty i Bert Brown to spokojne małżeństwo, on wiedzie monotonne życie kierowcy autobusu miejskiego, który niespecjalnie przepada za pasażerami, szczególnie małymi, zaś Betty do poczciwa kucharka w szkole św. Munga. Pewnego dnia, Bert w swojej kieszeni koszuli odkrywa małego aniołka. Pojawia się on zupełnie niespodziewanie i robi w życiu Brownów nieco zamieszania. Jednak przyjmują go oni z otwartym sercem i radością, tym bardziej, że stracili oni syna. Anioł otrzymuje imię Angelino i staje się ich przybranym synem. Chodzi z Betty do szkoły, jeździ z Bertem autobusem i żyje prawie jak normalny dzieciak. Wszyscy go bardzo lubią, jest przecież swoistą atrakcją i nowością. Niestety, za rogiem czai się zło. Ktoś go obserwuje i ma złe zamiary. Wreszcie przychodzi smutny dzień – Angelino zostaje porwany. Na jego ratunek idzie Bert wraz z grupką dzieci ze szkoły, jednak okazuje się, że nagle nikt im nie chce uwierzyć w opowieść o porwanym aniele, mimo że wszyscy go wcześniej widzieli. Jak skończy się ta historia? Czy Angelino odzyska wolność i wróci do swoich przybranych rodziców? Czy jednak zło wygra w tej opowieści? „Opowieść o Angelinie Brownie” to niezwykle ciepła opowiastka skierowana do najmłodszych. To taki typ książki, którą chętnie daje się dzieciom do przeczytania: mądra w swojej prostocie, a jednocześnie lekka i zabawna. Z drugiej strony dorośli również mogą skorzystać na lekturze tej książki, o ile oczywiście będą potrafili przez chwilę stać się dziećmi. Wtedy zauważą ukryte w książce prawdy, tak banalnie oczywiste, a jednocześnie często zapominane.

„Imaginarium Gildia Wynalazców” Agnieszka Stelmaszyk (Wiek 9+)

Imaginarium

Poznajcie Mariannę – intrygującą dziewczynkę, która od sukienek i falbanek woli wiertarkę i lutownicę! Całe dnie spędza w warsztacie i konstruuje przeróżne maszyny. Pewnego dnia ojciec Marianny wysyła ją do Francji, do ciotki Isabell Sorel, z czego Marianna nie jest zbyt zadowolona bo wie, że chodzi o nauczenie ją dobrych manier i ukierunkowanie na bardziej dziewczęce zainteresowania. Aby nieco poprawić jej humor, ciotka zaprasza także Miłosza – najlepszego przyjaciela dziewczynki, który jest nią i jej odwagą bardzo zafascynowany. Pewnego dnia w piwnicy starej rezydencji dzieci trafiają na drzwi, które prowadzą do… Imaginarium… Zanim tam jednak trafiają ciotka znika, a w piwnicy następuje wybuch, który odcina im drogę powrotną do domu. Kiedy docierają do niesamowitego świata okazuje się, że nie są tu anonimowi! Ktoś już tu na nich czeka… „Imaginarium” to najnowsza seria przygodowa Agnieszki Stelmaszyk, nawiązująca do tematyki steampunkowej. W fikcyjny świat wplecione zostały fakty historyczne i geograficzne. Całość uzupełniają zabawne czarno-białe ilustracje. Zapowiada się prawdziwa uczta dla wszystkich fanów twórczości Agnieszki Stelmaszyk!

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Data wydania: 2017
Format: 145×205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 328
Wiek czytelnika: 9-11 lat

„Franek i siła słów” Ewa i Łukasz Świerżewscy (Wiek 9+)

Wspaniałe kompendium wiedzy dla dzieci. Problemy w komunikowaniu się mają wszyscy, zarówno dorośli jak i dzieci. Nie wszystko bowiem jest oczywiste i zrozumiałe. Ot prosta historia, pewnego wieczotu Franek słyszy jak rodzice rozmawiają, zdaje się że właśnie o nim! „Widziałeś jak franek ciągle rośnie??” „Niedługo pół pensji będzie pożerał!! Jeszcze trochę a pójdziemy z torbami.” „Co ja bym dała, żeby się go pozbyć” „Wreszcie odzyskalibyśmy wolność”… podsłuchana wieczotrna rozmowa rodziców bardzo Franka przytłoczyła, chłopiec nie może zasnąć. Jest bardzo smutny i nie rozumie czemu mama i tata tak o nim mówią. Owszem, rośnie jak każde dziecko, ostatnio dużo je, ale żeby było aż tak źle? Chłopiec niespokojnie zasypia, śnią mu się koszmary i ciemny las. Rano budzi go budzik, jednak mimo, że zawsze wstaje radosny dziś czuje smutek. Przychodzi do kuchni, odburkuje mamie nieładnie, nie chce jeść, a kiedy tato mówi, że ma się ubierać bo muszą jeszcze pojechać do lasu chłopiec zaczyna płakać i prosić zdumionych rodziców, by go nie porzucali w lesie! Domyślacie się o co chodzi? Tak! Rodzicom chodziło o „franka” czyli szwajcarską walutę, nie podejrzewali, że syn słucha ich rozmowy. Książka jest bardzo wartościowa nie tylko dla dzieci, ale również dla nas rodziców, bo my również często mamy problem z komunikacją. Zachęcam do lektury 🙂

Autor: Ewa Świerżewska, Łukasz Świerżewski
Data wydania: 2017
Format: 165×210
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 160
Wiek czytelnika: 9-11 lat


Możesz również polubić…

9 komentarzy

  1. Pingwinem córka jest zachwycona, a Tappiego chętnie przeczytamy!

  2. Beata says:

    Moja córka zachwyca się przygodami Misi i królika. Czas na kolejną część

  3. Justyna says:

    My mamy jeszcze trochę czasu na takie „dorosłe” książki, ale bardzo ciekawe propozycje na przyszłość

  4. Monika says:

    Dzięki za kolejne cudne propozycje ciekawej literatury dla dzieci. Misia i królik oraz Tappi są u nas bardzo lubiane:)

  5. Margaretta says:

    Buntalki oraz Absolutnie dziki wyścig to coś dla nas….super propozycje.

    1. Margaretta says:

      Buntalki oraz Absolutnie dziki wyścig to coś dla nas….chętnie po nie sięgniemy

  6. Anna says:

    Dziekuję..bylam się zagosciłam

  7. Siła słów i Uczucia to moje typy, którym z ogromną przyjemnoscią przyjrzę się blizej. Bardzo lubię Wydawnictwo Zielona Sowa <3

  8. Ciekawe zestawienie i propozycje 🙂 Sam bym nie miał czasu na szukanie, a tak… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *