… pomimo tego, że jeszcze z ukrycia, tak wiele szczęścia daje on nam.
Kiedy dowiadujemy się, że pod naszym sercem rozwija się nowe życie bardziej niż kiedykolwiek, czy przed, czy po tym pięknym okresie, zwracamy uwagę na nasze zdrowie, na dietę, na tryb życia. Każdej przyszłej mamie leży na sercu dobro swojego dziecka, a szczególnie jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Okres ciąży to czas, kiedy z uwagą przyglądamy się termu rozwojowi, karnie poddajemy się przeróżnym badaniom by wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Co pokazują nam poszczególne badania i o czym mówią? O tym już za chwilę.
Według ogólnopolskich statystyk liczba badań wykonywanych w ciąży wzrasta, jednak nadal nie jest to 100% ciężarnych (a tak być powinno!), a podstawowy zakres badań zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne niestety nie jest w pełni refundowany przez Ministerstwo Zdrowia np. badania pod kątem chorób zakaźnych. Dlatego z pomocą przychodzą Laboratoria Diagnostyka, które od dnia 1 marca 2015 do 31.05.2015 rozpoczynają kolejną kampanię dla Kobiet planujących ciążę, w ciąży, oraz posiadających już dzieci i zachęcają do skorzystania ze znacznej zniżki na wszystkie zalecane badania, które w regularnej cenie są o wiele, wiele droższe.
W pakiecie dla pań w ciąży znalazły się zarówno badania obowiązkowe, jak i zalecane w kwocie 99 zł, dzięki czemu można zaoszczędzić 170 zł i mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. W zestawie znalazło się oprócz badań ogólnych i tarczycy, także badanie służące diagnostyce niepowodzeń ciążowych, związanych z zespołem antyfosfolipidowym, który jest zagrożeniem dla utrzymania ciąży, może być przyczyną poronień, zakrzepicy krwi (badanie P/c. p. kardiolipinie w kl. IgG i IgM) i to może być pierwszy krok we właściwym kierunku dla kobiet z problemami. Wskazane jest sprawdzenie poziomu elektrolitów (Na, K), ich nieprawidłowy poziom może powodować zaburzenia rytmu serca lub przedwczesne skurcze macicy, te mogą się pojawić, kiedy brakuje nam magnezu i wapnia. Należy także utrzymywać w normie poziom innych ważnych pierwiastków, przede wszystkim żelaza, którego braki dotykają aż 40% kobiet w ciąży. Żelazo ma ogromne znaczenie dla stanu matki i rozwoju płodu, anemia może powodować niską wagę urodzeniową dziecka, a nawet powodować poronienie. U przyszłych mam wykonuje się także próby wątrobowe. Podobnie jak przed ciążą obserwuje się poziom przeciwciał chorób zakaźnych (różyczka, toksoplazmoza i cytomegalia) wg indywidualnego schematu kontaktu z patogenami. Wszystkie te badania wskazują na to, czy płód prawidłowo się rozwija i pozwala na eliminacje ewentualnych zagrożeń ciąży i porodu.
Ciąża, to na tyle specjalny czas, że pewne parametry ulegaja modulacji i jest to uznawane za dopuszczalne (poziom czerwonych i białych krwinek, układ płytkowy, glukoza, hormony) ważne jdnak, aby nie przekraczały zakresów przewidywanych jako prawidłowe. Jest jednak – przez ostatnie lata publikowane opinie przez endokrynologów- ginekologów – wskaźnik, którego obserwacja w ciąży jest bardzo ważna – jest to TSH. Poziom hormonu TSH waha się na różnych etapach ciąży. Podstawowe jego wartości dla pierwszego trymestru wynoszą od 0,01 do 2,32 mIU/l. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze stężenie TSH mieści się kolejno między 0,1 i 2,35 mIU/l oraz między 0,1 i 2,65 mIU/l. Przy ogólnej normie 0,4 do 4,0 mIU/l. jak widac może to mieć znaczenie.
Warto zatem skorzystać z akcji Laboratoriów Diagnostyka i już teraz zarejestrować się -> TU <- by otrzymać kupon promocyjny na badania w wybranej przez siebie placówce, a przy okazji połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wziąć udział w konkursie! Konkursie nie byle jakim, bo do wygrania są UWAGA:
Dlatego Kochane przyszłe mamy z takiej promocji warto skorzystać na każdym etapie ciąży, nawet by powtórzyć wyniki badań i mieć pewność, że wszystko jest w 100% ok czego Wam z całego serca życzę :)!. A poniżej znajdziecie dokładnie opisane badania:
Morfologia krwi pełna – analiza wszystkich rodzajów komórek krwi (krwinek czerwonych-erytrocytów, RBC; krwinek białych-leukocytów, WBC i płytek krwi, PLT). W badaniu podawane są liczby (l.) poszczególnych krwinek, ich wymiary, zawartość hemoglobiny, itd. Badanie służy od oceny stanu zdrowia i pozwala na rozpoznanie stanów chorobowych, np. anemii (l. erytrocytów, ilość hemoglobiny, hematokryt), zaburzeń krzepnięcia (l. płytek krwi), zapalenia lub odczynu zapalnego (wzrost l. leukocytów), niedoborów odporności (spadek l. leukocytów), chorób rozrostowych krwi (wzrost l. leukocytów).
Mocz – badanie ogólne – jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób nerek i dróg moczowych oraz nieprawidłowości przemiany materii (np. cukrzyca, choroby wątroby). Obecność w moczu leukocytów, erytrocytów i bakterii pozwala na diagnostykę stanów zapalnych i zakażeń dróg moczowych, stanowiących powikłania położnicze.
TSH – (hormon tyreotropowy) – jest czułym wskaźnikiem stanu tarczycy. Wzrost stężenia TSH świadczy o niedoczynności tarczycy, spadek o nadczynności. W ciąży prawidłowy poziom TSH ulega obniżeniu. W przypadku I trymestru ilość powikłań wzrasta, jeżeli stężenie TSH przekracza 2,5 mIU/l. W kolejnych za prawidłowe przyjmuje się stężenie TSH 3,0 mIU/l.
Toksoplazma IgM – pierwotna toksoplazmoza przebiegająca w ciąży nie stanowi zagrożenia dla matki, lecz jest niezwykle niebezpieczne dla płodu. Może doprowadzić do utraty ciąży lub wad dziecka, ujawniających się bezpośrednio po urodzeniu lub po pewnym czasie. Kobiety, u których przed ciążą stwierdzono brak swoistych dla toksoplazmy IgG, nie miały kontaktu z pierwotniakiem, są nieodporne i przez to szczególnie narażone na zarażenie. Identyfikacja IgM swoistych dla toksoplazmy świadczy przebiegającym zarażeniu pierwotnym.
CMV IgM – pierwotne zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) w trakcie ciąży jest niegroźne dla kobiety, lecz stanowi ogromne zagrożenie dla płodu. Kobiety, u których przed zajściem w ciążę wykazano brak swoistych dla CMV IgG, są narażone na zakażenie w ciąży. Poza konieczną profilaktyką, jak unikanie zbiorowisk dzieci, zwłaszcza małych, powinny regularnie wykonywać oznaczenie CMV IgM, której obecność świadczy o przebiegającym pierwotnym zakażeniu wirusem.
P/c.p.kardiolipinie (IgG i IgM, łącznie) – oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw kardiolipinie (aCA) w klasie IgM i IgG jest pomocne w diagnostyce tzw. zespołu antyfosfolipidowego (APS) – układowej choroby tkanki łącznej. Powikłania położnicze związane z APS mogą prowadzić do obumarcia płodu, samoistnego poronienia lub przedwczesnego porodu. Obecność przeciwciał IgG jest silniej skorelowana z ryzykiem poronienia niż obecność IgM.
Elektrolity [Na, K] – kationy sodowy (Na+) i potasowy (K+), są najważniejszymi jonami osocza, wpływającymi bezpośrednio na utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej ustroju. Oznaczenie sodu i potasu w krwi jest przydatne w diagnostyce: chorób nerek, nadciśnienia, obrzęków, genezy zaburzeń pragnienia, zaburzeń rytmu serca. W ciąży, dodatkowo, nieprawidłowy poziom elektrolitów może doprowadzić do przedwczesnych kurczy macicy.
Magnez [Mg] – zbyt niskie stężenie Mg w surowicy powoduje osłabienie, kurcze i drżenie mięśni, zawroty głowy, nadpobudliwość, nudności. Niedobory Mg pozostają w związku z niedoborem potasu i wapnia [Ca]. Mogą przyczyniać się do nieprawidłowej kurczliwości macicy.
ALT (aminotransferaza alaninowa) – jest enzymem cytoplazmatycznym występującym głównie w komórkach wątroby. Najważniejszą przyczyną wzrostu poziomu ALT w krwi są choroby zapalne wątroby – nasilenie wzrostu zależy od charakteru zapalenia (ostrego lub przewlekłego). Oznaczenie ALT pomocne jest również w diagnostyce wewnątrzwątrobowej cholestazy ciążowej (ok. trzykrotny wzrost). Obejmuje ona niewielki odsetek ciężarnych w drugiej połowie ciąży (szczególne III trymestrze) i objawia się świądem skór. Wymagającej interwencji medycznej ze względu na konsekwencje dla dziecka. W prawidłowej ciąży obserwowany jest stopniowy niewielki spadek aktywności ALT.
Bilirubina całkowita – pomiar stężenia bilirubiny całkowitej w krwi jest przydatny w diagnostyce chorób wątroby, dróg żółciowych i zespołów hemolitycznych. W ciąży bilirubina może być naturalnie podwyższona, jednakże nadmierny wzrost sygnalizuje problemy z wątrobą w ogóle i może wiązać się ze specyficzną dla ciąży cholestazę ciążową.
Żelazo (Fe] – Ilość żelaza w organizmie zależy od: podaży w pokarmie, wchłaniania i utraty w przewodzie pokarmowym, w drogach rodnych lub moczowych. W przypadku ciąży obserwowany jest spadek żelaza w drugiej połowie. Deficyt żelaza prowadzi do anemii (niedokrwistość z niedoboru żelaza) i wymaga podjęcia dalszej diagnostyki i wyrównania.
Post powstał we współpracy i na zlecenie laboratoriów DIAGNOSTYKA i przy ich wsparciu merytorycznym.