Warzywa i owoce powinny znajdować kluczowe miejsce w diecie zarówno dzieci jak i dorosłych. Ale czy wiesz ile soku dzieci powinny wypijać i jakiego rodzaju soki podawać pociechom?
Warzywa i owoce zawierają dużo witamin i składników mineralnych, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Dodatkowo ich wartość odżywcza wpływa na zapobieganie wielu chorobom, np. cukrzycy. Poza tym warzywa są dobrym źródłem błonnika, który ułatwia pasaż pokarmu przez jelita. To właśnie warzywa i owoce są pierwszymi produktami, które wprowadzamy do diety dziecka. Dzieci mają trudniej rozwijającą się akceptację do smaku warzyw niż owoców, ze względu na preferencje do smaku słodkiego. W związku z tym coraz więcej mówi się, aby jako pierwsze w diecie malucha pojawiły się warzywa, np. brokuł, marchew.
Dzieciom jak i dorosłym zaleca się spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Prowadzi się coraz więcej badań nad korzyściami płynącymi z ich jedzenia. Mówi się, że nawet 7 porcji warzyw i owoców dziennie ma znacznie lepszy wpływ na zdrowie człowieka. Jedną porcją może być średniej wielkości owoc, lub jedna szklanka surówki. Również taką porcją może być szklanka soku. Należy jednak pamiętać, że porcje powinny być dostosowane do wieku dzieci, np. dla niemowlęcia ilość soku w ciągu dnia nie powinna przekraczać 100 ml a u dziecka powyżej 1 roku życia 180 ml..
Soki mogą być stosowane w diecie dzieci, ale wyłącznie naturalne lub z grupy specjalnego przeznaczenia żywienowego. Soki według prawa nie mogą zawierać dodanego cukru, więc należy zwrócić uwagę na to jakie napoje wybierać. Służą one w diecie jako porcja owoców, a nie gaszą pragnienia, dlatego między posiłkami, w celu jego ugaszenia najlepiej podawać wodę, np. źródlaną.
W żywieniu niemowląt nie powinno się podawać soków poniżej 5. miesiąca życia, a wg polskiej Grupy Ekspertów mogą być podawane od 7. miesiąca życia. Według badań jednym z najczęstszych błędów żywienia dzieci jest zbyt szybkie wprowadzenie soków do diety oraz zbyt duże ich ilości w codziennym żywieniu. Soki również charakteryzują się dużą zawartością witamin i związków mineralnych. Soki przecierowe zawierają również błonnik pokarmowy regulujący pracę jalit. Wartość energetyczna większości z nich wynosi 50 kcal/100g. Jedna porcja soku dla dziecka nie wnosi zagrożenia otyłości, czy cukrzycy w przyszłości, jednak należy ją traktować jako posiłek, np. podwieczorek.
Pamiętaj, że w diecie rozwijającego się dziecka nie tylko liczą się warzywa i owoce, ale prawidłowe zbilansowanie diety. Dlatego należy urozmaicić sposób żywienia stosując produkty spożywcze z różnych grup.
Autorzy:
mgr diet. Monika Woźnica, lic. diet. Magdalena Żołdak
Źródła:
http://www.zachowajrownowage.pl/wp-content/uploads/2015/07/4poradnik_zasady_zywienia.pdf
Socha, Jerzy, et al. „Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro.” Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka 12.1 (2010): 34-37.
Materiały Konferencyjne, Żywienie dziecka wczoraj i dziś, 2016
Smakowity pścik u nas z warzywami bywa lepiej i gorzej nie lubi kapusty ale zupy zje ze wszystkim soki lubi tylko pomarańczowe jak była mala to jadła chetniej Ale mamy przelom bo je obiady w szkole które sa bardzo zdrowe prawie jak u mamy
Cieszę się, że moja córka lubi zarówno owoce jak i warzywa 🙂