uspokajanie noworodka, zwijanie w kocyk
Dietetyk

Dietetyk radzi – Z butelki czy łyżeczką? Jak podawać pokarmy.

Podawanie noworodkowi pokarmu Niemowlę jest karmione piersią matki lub butelką ze smoczkiem przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym okresie następuje konieczność wprowadzania do jadłospisu pokarmów uzupełniających, pierwsze pokarmy uzupełniające wprowadzamy podając je łyżeczką.

Najlepiej, aby taka łyżeczka była twarda i płaska, sprzyjająca prawidłowej reakcji ruchowej dziecka. W tym okresie również należy rozpocząć naukę picia z otwartego kubka. Bardzo ważne jest aby po ukończeniu 1 roku życia nie podawać już dziecku pokarmów i płynów przez butelkę ze smoczkiem.

W 2014 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opracowało schemat żywienia dzieci oparty o normy żywieniowe. Schemat żywienia niemowląt został uproszczony, zaproponowano w zależności od miesiąca życia dzieckaodpowiednie postępowanie żywieniowe, podano rodzaj i konsystencje pokarmów oraz przykłady żywności odpowiednie do każdej kategorii.

Unia Europejska w 2006 roku wydała rekomendacje dotyczące umiejętności w zakresie karmienia niemowląt i przykładowych pokarmów podawanych w odpowiednich miesiącach życia dziecka:

Podawanie noworodkowi pokarmu

European Network for Public Health Nutrition: Networking, Monitoring,Intervention and Training (EUNUTNET ). Infant and young child feeding: standard recommendations for European Union. European Commission,Directorate Public Health and Risk Assessment, Luxemburg, 2006

 

Monika Frank – dietetyk poradnia Mój Dietetyk w Pozaniu

Specjalizuję się w poradnictwie żywieniowym dla dzieci i calych rodzin.

Zobacz naszą ofertę OFERTA DLA DZIECI

Zapraszam do kontaktu

tel. 696 884 351

mail: monika.frank@mojdietetyk.pl

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *