dietetyk radzi dziecko nie chce pić dziecka rodzicielnik.pl
Dietetyk

Dietetyk radzi – Twoje Dziecko nie chce pić mleka …

dietetyk radzi dziecko nie chce pić dziecka rodzicielnik.plKampanie społeczne nawołują „Pij mleko – będziesz wielki”.
W szkołach dzieci dostają napoje mleczne na drugie śniadanie. Dzień przedszkolaka zaczyna się od zupy mlecznej czy też kakao …

Tymczasem … dietetycy nie zalecają zbyt wczesnego wprowadzania mleka do diety dziecka. Mleko na liści produktów dozwolonych pojawia się dopiero w drugim roku życia, im później wprowadzone, tym lepiej dla zdrowia dziecka.
Oczywiście wcześniej dziecku podawane są przetwory mleczne, najlepiej w postaci produktów fermentowanych: twarożek, kefir, jogurt naturalny (od 10 miesiąca życia).

Dlaczego tak późno wprowadzamy słodkie mleko?
Zbyt wczesne podanie mleka wiąże się z ryzykiem rozwoju cukrzycy. Dodatkowo mleko jest pełne enzymów, antybiotyków. Dodatkowo białka mleka często alergizują. U dzieci bardzo często stwierdza się nietolerancję laktozy (np. po antybiotykoterapii). Mleko nie zawiera bakterii fermentacji, stąd wypicie mleka może skończyć się bólami brzuszka i biegunkami.

Dlatego, jeśli Twoje Dziecko konsekwentnie odmawia picia mleka warto się zastanowić, czy nie „odstawia” go intuicyjnie, ze względu na nadwrażliwość na ten produkt.

Natomiast jeśli jesteś Mamą 3 latka i presja szklanki mleka dziennie spędza Ci sen z powiek podpowiadamy:

• zasada małych kroczków, małych zmian – podawaj dziecku mleko z ulubionej łyżeczki, 2-3 razy dziennie po kilka łyczków. Przyzwyczai się do smaku.

• Nie przerażaj porcją – przysłowiowa szklanka mleka na raz, to naprawdę dla Twojego Malucha za dużo. Podawaj w ulubionym kubeczku – niewielką ilość.

• Przemycaj – ugotuj na mleku budyń lub kaszkę. Możesz też przygotowywać koktajle owocowe.dietetyk radzi dziecko nie chce pić dziecka rodzicielnik.pl

• Przykład idzie z góry …. czy Twoje Dziecko widzi, że pijesz mleko?

Nie stresuj się jeśli Twoje Dziecko nie chce pić mleka – jako napoju. Konieczne jest dostarczenie co najmniej 3 porcji produktów nabiałowych dziennie. Możesz pokryć to zapotrzebowanie podając ser, kefir czy jogurt.

 

Monika Frank – dietetyk poradnia Mój Dietetyk w Pozaniu

Specjalizuję się w poradnictwie żywieniowym dla dzieci i calych rodzin.
Zobacz naszą ofertę OFERTA DLA DZIECI

Zapraszam do kontaktu
tel. 696 884 351
mail: monika.frank@mojdietetyk.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *