Święta coraz bliżej, a Ty dalej zastanawiasz się jak zadbać o to, żeby na stole pojawiły się zdrowe potrawy. Dzisiaj poradzę Ci co podać na wieczerzy wigilijnej, jak zapobiec przejedzeniu się dzieci oraz jak pomóc na bóle brzuszka z tego powodu.
Dania przygotowywane na święta często są smażone, co powoduje, że stają się ciężkostrawne i bardziej kaloryczne. Lepszym zamiennym sposobem przyrządzania jest pieczenie, natomiast najlepszą z metod jest gotowanie w wodzie lub na parze. Jednym z podstawowych dań w święta jest ryba, najczęściej smażona. Zamiast tego możesz wykorzystać podane metody i upiec ją bądź przyrządzić na parze. W daniach spróbuj przemycić więcej błonnika, który ułatwi pasaż przez układ pokarmowy. Potrawy, które możesz spokojnie przygotować na wieczerzy i będą go zawierały to na przykład pasztet z soczewicy lub fasoli,a do pierogów z kapustą i grzybami dodaj kaszę gryczaną. Dobrą zamianą do przyrządzania ciast i pierogów będzie użycie mąki pełnoziarnistej. Słodkości również będą bardziej zdrowe, gdy wykorzystasz do ich wyrobu kasze bądź warzywa. Ciasta, które możesz przygotować z warzyw to marchewkowe, buraczane, a nawet szpinakowe. Do pierniczków natomiast wykorzystaj słodkie ziemniaki. Z kaszy jaglanej możesz zrobić raffaello, a z płatków owsianych ciasteczka z bananem. Dobrą opcją do przegryzienia będzie sałatka ze świeżych warzyw lub owoce.
Święta to czas kiedy większość z nas je ponad stan, co często kończy się bólami brzucha bądź wzdęciami. Dla dzieci zastawiony stół jest jeszcze większą pokusą na podjadanie ulubionych rzeczy bądź spróbowanie nowych. Zastanawiasz się co zrobić, żeby zapobiec przejadaniu? Podpowiem Ci kilka sposobów. Przede wszystkim pamiętaj o śniadaniu, pobudzi ono układ pokarmowy oraz da energię do działania. Ważna jest też regularność posiłków. Mimo, że wieczorem będzie taki ogrom rzeczy do zjedzenia to pamiętaj, że dzieci mimo to powinny jeść z taką regularnością jak co dzień. Będzie to powodowało, że wieczorem nie będą bardzo głodne, dzięki czemu nie zaczną się objadać z głodu i widoku jedzenia. W Wigilię zawsze się mówi, że trzeba wszystkiego spróbować zanim odejdzie się od stołu. Przez ciągłą zmianę wrażeń smakowych z różnorodnych dań zjadamy więcej, dlatego podaj dziecku na początku kilka z nich, na które ma ochotę, a po przerwie około 2-3 godzinnej kolejne. Zajmij dzieci zabawą, bądź idźcie na spacer. Aktywna przerwa od jedzenia poprawi metabolizm i pozwoli spalić część kalorii. Pamiętaj również o odpowiednim napojeniu, gdyż niewielkie odwodnienie można pomylić z głodem. Dlatego podawaj dziecku najlepiej wodę lub herbatki, tym bardziej jeżeli będzie aktywne. Dodatkowo napój ułatwi proces trawienia.
Może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko nie będzie umiało się powstrzymać przed zjedzeniem pyszności z wigilijnego stołu. Wtedy mogą pojawić się bóle brzucha, a jak im najlepiej zaradzić przedstawiamy poniżej:
- na samym początku najlepiej zrobić przerwę w jedzeniu około 3 godzinną, pozwoli to na spokojne trawienie i przesuwanie zjedzonego pokarmu przez układ pokarmowy, a nie będzie powodowało dalszego rozpychania żołądka
- podawaj dziecku płyny, przede wszystkim wodę, ale również różnego rodzaju herbaty. Może to być zwykła czarna, owocowe lub ziołowe takie jak rumianek czy melisa. Pamiętaj jednak, że muszą być one odpowiednio zaparzone, aby spełniały swoją rolę. Zaparzaj je tak jak na to wskazuje sposób przygotowania na opakowaniu. Możesz również podać dziecku kompot z suszu przygotowany na wieczerze, pomaga on na trawienie i zaparcia.
- pamiętaj aby zapewnić dziecku aktywność fizyczną, która wpłynie na pobudzenie pracy układu pokarmowego, dzięki czemu pokarm będzie łatwiej przesuwany.
Na koniec przedstawiam przepis na pierniczki bezglutenowe i bezlaktozowe:
Składniki:
- pół szklanki mąki ryżowej*
- pół szklanki mąki jaglanej*
- 1 szklanka mąki gryczanej*
- pół szklanki miodu lub cukru kokosowego
- 5-6 łyżek masła klarowanego
- 2 jajka***
- 3 łyżki cynamonu**
- 1 łyżka kardamonu**
- 1 łyżka imbiru**
- 1 łyżka zmielonych goździków**
- szczypta gałki muszkatołowej**
- szczypta soli
- szczypta sody
* zamiast trzech rodzajów mąk możesz zrobić z dwóch lub jednej
* jeżeli nie masz mąki jaglanej możesz dodać taką samą ilość zmielonej kaszy jaglanej
** możesz użyć przyprawy do piernika zamiast różnych przypraw
*** jaja możesz zastąpić zmielonym siemieniem lnianym lub nasionami chia
Przygotowanie:
Masło utrzeć z jajkami. Wymieszać suche składniki. Połączyć wszystkie składniki i zagnieść ciasto. Włożyć na kilka minut do lodówki, a następnie cienko rozwałkować. Wyciąć pierniczki i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 15-20 minut w nagrzanym piekarniku, w 170 stopniach C.
Autorzy:
mgr dietetyki Monika Woźnica
lic. dietetyki Magdalena Żołdak
Mój Dietetyk Poznań
Źródła:
http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Jak-nie-przejadac-sie-w-Swieta-Przestrzegaj-9-zasad,23059.html
http://pannaannabiega.pl/dieta/jak-nie-przytyc-w-swieta-10-rad-dietetyka/
http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,80256,5111928.html
http://hpba.pl/pyszne-pierniczki-bezglutenowe/
http://dietetyczniesiostro.blogspot.com/2013/12/spis-przepisow-na-lekkie-swieta.html?m=1
(fot. pinterest.com różnych autorów)
Super przepis na pierniczki bez laktozy. Podeślę koleżance, której dziecko jest bez laktozy. Może będą chętni.