Chrypa nie jest chorobą, lecz objawem. Kiedy masz chrypkę, twój głos jest szorstki i słabnący. Jest to dolegliwość, z którą każdego roku zmaga się zdecydowana większość Polaków, a szczególnie dzieci. Najczęściej występuje ona jako jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych, ale może towarzyszyć również innym chorobom. Co jeszcze powoduje chrypkę u dziecka? Jak ją leczyć?
Chrypka u dziecka
Dzieci, przede wszystkim uczęszczające do żłobka i przedszkola, są szczególnie narażone na infekcje górnych dróg oddechowych i to one bardzo często mogą się zmagać z chrypką – nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Co oznacza ta dolegliwość? Chrypka wiąże się z problemami z mówieniem, z pieczeniem i drapaniem w gardle oraz kaszlem. Co istotne, nie musi ona wynikać wyłącznie z infekcji. Wystarczy, że twoja pociecha zacznie krzyczeć, płakać lub głośno śpiewać, a chrypka może pojawić się jako skutek nadwyrężenia strun głosowych. Inną, nieinfekcyjną przyczyną chrypki u dziecka może być występowanie ciała obcego w gardle. Co może o tym świadczyć? Niski głos u pociechy, a także częste napady kaszlu.
Najczęściej chrypka ustępuje samoistnie. Problem pojawia się wtedy, gdy utrzymuje się u dziecka mimo podjętych prób leczenia. Kiedy dolegliwość ta powinna być powodem wizyty u specjalisty? Jeśli objawy utrzymują się przez kilka tygodni, to wybierz się do lekarza. Jednak nawet długi czas występowania chrypki nie musi oznaczać niczego złego – w dalszym ciągu problem może być związany np. z przeciążeniem strun głosowych.
Najczęstsze infekcyjne przyczyny chrypki u dziecka to:
- Infekcje górnych dróg oddechowych – w sytuacji, gdy chrypce towarzyszą inne dolegliwości, takie jak katar, kaszel, ból głowy, gardła czy stan podgorączkowy, to prawdopodobnie jej przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych. Chrypka może towarzyszyć np. przeziębieniu, z którym każdego roku zmaga się niemal każdy Polak. Taka dolegliwość może również występować w przypadku zapalenia gardła.
- Alergia – chrypka może także wynikać z kontaktu z alergenem. Wówczas mogą wystąpić takie objawy jak świszczący oddech, kaszel czy duszności. Jeśli podejrzewasz, że chrypka u twojego dziecka może się wiązać z alergią, to koniecznie umów się na wizytę do specjalisty. W przypadku gdy badania wykażą, że rzeczywiście jest to reakcja na alergen, wówczas lekarz może przepisać leki antyhistaminowe, dzięki którym taki objaw nie będzie występować lub będzie mniej uciążliwy.
- Uszkodzenie mięśni i nerwów unerwiających krtań – chrypka może być powikłaniem leczenia innych chorób, może występować np. po operacji tarczycy.
- Refluks żołądkowo-przełykowy – przypadłość ta objawiać się może chrypką oraz bólem i pieczeniem w klatce piersiowej.
- Stres – chrypka u dziecka może wynikać również z silnego stresu i zaburzeń neurologicznych.
Jak leczyć chrypkę u dziecka?
Żeby poradzić sobie z chrypką, musisz wyleczyć przyczynę dolegliwości. Jeśli podejrzewasz alergię, wybierz się z dzieckiem do alergologa. Jeżeli nie wiesz, jaki jest powód chrypki, a objaw ten długo nie ustępuje, to wybierz się do lekarza, który wypisze ci skierowanie na niezbędne badania i na podstawie wyników wskaże źródło dolegliwości.
W przypadku chrypki związanej z chorobami górnych dróg oddechowych pomóc może:
- Picie herbaty z miodem, cytryną i syropem malinowym – napój ten działa bakteriobójczo, wzmacnia organizm i pomaga zwalczyć przeziębienie.
- Płukanie gardła – polecane w przypadku starszych dzieci. Możesz zastosować np. napar z rumianku. Ma on działanie łagodzące.
- Nawadnianie organizmu – wystarczy pić jak najwięcej wody, dzięki czemu śluzówka nie będzie sucha. Woda jest zalecana nie tylko w przypadku zmagania się z infekcją. Instytutu Żywności i Żywienia sugeruje, że dziecko powinno wypijać dziennie 100 ml wody na każdy 1 kg wagi.
Naprawdę podoba mi się twój szablon wp, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!