Dużo badań prowadzonych w tym temacie pokazuje wiele bardzo dotkliwych konsekwencji dla syna nieobecności ojca. Ronald R. Rohnera i Robert Veneziano przestudiowali około 100 badań, przeprowadzonych w latach 1941 – 2001 i na tej podstawie sformułowali kilka istotnych wniosków:
- niedostatek bliskości i ciepła ojców oraz ich złe relacje z synami utrudniają chłopcom stanie się bardziej męskimi
- mniejsza dostępność i zaangażowanie ojców wpływają na obniżenie się u synów poziomu empatii oraz zdolności przystosowawczych
- brak ciepła ze strony ojców wpływa na wzrost przemocy u synów
- niedostatek miłości ojcowskiej powoduje wzrost problemów z zachowaniem u dzieci
- niedostatek opieki oraz dostrzeganej miłości ojcowskiej obniża satysfakcję z życia oraz zwiększa poziom stresu
Badacze (m.in. T. Parsons) podkreślają też, że chłopiec, który nie ma w rodzinie wzorca męskiego, sam tworzy sobie obraz „prawdziwego mężczyzny”, który może być wypaczony ze względu na dużą liczbę cech agresywnych. Zjawisko to nazwał „protestem męskim”. Chłopiec nie naśladuje zachowań matki, a wręcz przeciwnie –odrzuca je jako typowo babskie, podobnie jak neguje wszelkie wpajane zasady dobrego wychowania, co może stanowić ryzyko przejawiania zachowań agresywnych wobec rówieśników i dorosłych.
Autor: Katarzyna Duńska
Psycholog z wieloletnim stażem w pracy wychowawczej, doradczej i szkoleniowej, praktyk NLP (Instytut M. Ericksona w Berlinie) , coach, doradca zawodowy, trener. Posiada 20-letnie doświadczenie we współpracy z placówkami oświatowymi: szkołami, poradniami, radami pedagogicznymi, nauczycielami.