Porady

Czy to dobrze, żeby dzieci widziały jak ich rodzic okazuje uczucia nowemu partnerowi/partnerce?

cb8464b6-f458-4d7a-8a5d-74839a9e0a03Warto chyba zacząć od tego, że nikt nie odpowie jednoznacznie na tak postawione pytanie, tak jak nikt nie stworzył przepisu na tworzenie nowej rodziny po rozwodzie z dziećmi z poprzednich związków.(piszę o tzw. rodzinach patchworkowych w innym miejscu). Oczywistym jest, że to jest trudna sytuacja i dla dorosłych i dla dzieci.

Na kilka kwestii chce zwrócić uwagę:

  • Nie należy fundować dzieciom sytuacji – na zasadzie terapii szokowej –gdzie bardzo krótko po rozstaniu rodziców widzą nowego partnera/partnerkę w sytuacji bliskości, zażyłości. Oczywiście pytanie kiedy jest już właściwy czas, tak jak pisałam wcześniej, chodzi o stopniowe dawkowanie przy dużej uważności rodziców na reakcje dzieci
  • Nie chodzi o to, żeby ukrywać nowy związek i okazywanie bliskości nowej partnerce/partnerowi – warto pamiętać, że to jak będziesz budował(a) nową relację będzie wzorcem dla Twoich dzieci, nawet jeśli będą się buntowały, okazywały niezadowolenie i tak nieświadomie będą ten wzorzec przejmować. Od kogo jak nie od rodzica dzieci mogą mieć szansę nauczyć się jak dorośli okazują sobie ciepło, czułość, bliskość.
  • Chodzi o naturalność zachowania dorosłych i spójność. Jeśli gdzieś głęboko masz zakodowane że jesteś nie ok., bo okazujesz bliskość innej osobie niż drugi rodzic, kiedy dzieci to widzą, to wszyscy tak naprawdę mają problem: Twój partner/partnerka bo czuje się „dziwnie” z takim Tobą (pisałam już o tym), dzieci bo też nie wiedzą „co jest grane” a nieświadomie rejestrują niespójność między tym co mówisz a robić. No i Ty też masz problem, że dzieci powyższe rejestrują, ale również dlatego, że wewnętrznie ponosisz ogromne koszty psychiczne tej sytuacji. I dlatego przede wszystkim musisz rzecz wewnętrznie uporządkować. A jeśli dasz sobie wewnętrzne przyzwolenie to pewne twoje zachowania staną się naturalne

Autor: Katarzyna Duńska

Psycholog z wieloletnim stażem w pracy wychowawczej, doradczej i szkoleniowej, praktyk NLP (Instytut M. Ericksona w Berlinie) , coach, doradca zawodowy, trener. Posiada 20-letnie doświadczenie we współpracy z placówkami oświatowymi: szkołami, poradniami, radami pedagogicznymi, nauczycielami.

www.wspolnedzieci.pl

plansza 750 x 100 px

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *