Mleczka roślinne w diecie Twojego Dziecka rodzicielnik.pl
Dietetyk

Dietetyk radzi – Mleczka roślinne w diecie Twojego Dziecka.

Mleczka roślinne w diecie Twojego Dziecka

Kampanie społecznościowe namawiają „Pij mleko, będziesz wielki”, co natomiast z dziećmi, które mają alergię na białka mleka lub nie toleruję laktozy (cukru mlecznego). Jaki produkt zastosować w ich żywieniu?

Alternatywą dla nabiału pochodzenia krowiego (i nie tylko, także koziego, owczego …) są mleczka roślinne. Stanowią one równie bogate źródło mikro i makroelementów, a także witamin. W większości nadają się do gotowania, zarazem są lekkostrawne, dobrze przyswajalne i tolerowane.

W przypadku dzieci z alergiami pokarmowymi należy uważać na mleczko sojowe i otrzymywane z orzechów.

Jak wygląda asortyment mleczek roślinnych: mleczka otrzymywane są z roślin strączkowych (mleko sojowe, z soczewicy) zbóż (owsiane, ryżowe, gryczane, jaglane z kukurydzy, komosy ryżowej, nawet amarantusa) pestek i orzechów (migdałowe, kokosowe, z orzechów laskowych), nawet konopi.

Kilka słów o najbardziej popularnych mleczakach:

Mleko sojowe: dobre źródło dostarcza białka, jak również witamin z grupy B. Zawarte w nim naturalne, roślinne związki, mogą przyczyniać się do obniżania poziomu cholesterolu.

Mleko ryżowe: dostarcza głownie węglowodanów. Proponuję wybierać mleczka które są dodatkowo wzbogacone witaminami i minerałami. Świetnie sprawdza się jako podstawa koktajlu owocowego, do gotowania owsianki, kaszki czy budyniu.

Mleczko kokosowe: dostarcza głównie tłuszczu, który podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Może ono stanowić doskonały dodatek dla napoju quinoa otrzymywanego z komosy.

Mleczko migdałowe: dostarcza 18 z 20 potrzebnych człowiekowi aminokwasów, jak również zawiera fosfor, wapń i żelazo.

Jakie mleczko wybrać?

Kieruj się preferencjami smakowymi Dziecka. Wybieraj mleczka, które są najbardziej naturalne i nie zawierają zbyt dużej ilości dodatków, np. cukru, aromatów. W miarę możliwości czasowych możesz przygotowywać je samodzielnie ze świeżych surowców.

Monika Frank – dietetyk poradnia Mój Dietetyk w Pozaniu

Specjalizuję się w poradnictwie żywieniowym dla dzieci i calych rodzin.

Zobacz naszą ofertę OFERTA DLA DZIECI

Zapraszam do kontaktu

tel. 696 884 351

mail: monika.frank@mojdietetyk.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *