W Polsce z roku na rok przybywa dzieci u których pojawia się problem z nadwagą oraz otyłością. W latach 2009 – 2011 skontrolowano 52 szkoły i tylko w dwóch nie stwierdzono uczniów borykających się problemem masy ciała. Co więcej z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że u większości najmłodszych występują niedobory wielu składników odżywczych wapnia, witaminy D, potasu, magnezu i folianów. Często w diecie młodzieży brakuje też witamin: E, C, A czy B12, kwasów tłuszczowych omega-3, a także żelaza, cynku i jodu które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój młodego organizmu.
Od 1 września 2015 roku zgodnie z nowa ustawą ze sklepików szkolnych musiało zniknąć tzn. śmieciowe jedzenie. Ma to nauczyć dzieci oraz nauczycieli na czym polega zdrowe i bezpieczne odżywianie. Musimy dać wyraźny sygnał i wyeliminować ze szkoły tłuste, słone i słodzone pokarmy, które są główną przyczyną nadwagi, otyłości, niedożywienia oraz zaburzeń w rozwoju fizycznym i umysłowym. Wiadomo jak trudno osobom dorosłym przystosować się do zmian dlatego też trzeba zacząć jak najwcześniej wyrabiać preferencje smakowe i zdrowe nawyki żywieniowe wśród najmłodszych. Drodzy Rodzice pamiętajcie, że to właśnie Wy macie największy udział w kształtowaniu nawyków żywieniowych! Natomiast kolejną ważną instytucją jest szkoła i to ona po części wpływa na wiedzę żywieniową podopiecznych.
Pierwszy posiłek powinien być pełnowartościowy zawierający węglowodany złożone uwalniające cukier do krwi powoli i stopniowo co zapobiega skokom cukru
i napadom głodu. Ważne jest, aby rodzice zwrócili uwagę na produkty które stanowią drugie śniadanie zabierane z domu, jeśli będą one odpowiednio zbilansowane nasz maluch nie będzie potrzebował dodatkowych porcji energii przed powrotem do domu i zapewni mu to siłę, aby zmierzyć się z wyzwaniami w szkole.
Najłatwiejsze miejsce, dostępne dla najmłodszych, stanowią właśnie sklepiki znajdujące się na terenie szkoły. Kanapki z jasnego pieczywa czy też drożdżówki będą zastąpione pieczywem razowym lub pełnoziarnistym z dodatkiem przetworów mięsnych z niską zawartością tłuszczu, nabiałem i obowiązkowo warzywami. Świeże owoce staną się zamiennikiem słodyczy, królować będą napoje bez dodatku cukru
i substancji słodzących oraz woda. Słone i kaloryczne przekąski ustąpią miejsca orzechom, suszonym owocom czy produktom zbożowym. Rodzice i Nauczyciele powinni zachęcać dzieci do korzystania z tych produktów i sami dawać odpowiedni przykład!
Polskie 11-latki są na 6 miejscu pod względem otyłości w Europie. Nadwagę
ma 28 procent chłopców i 22 procent dziewczynek dlatego, też należy
pamiętać, że to po co sięgają jest odzwierciedleniem nawyków wyniesionych z domu. Zmiany powinny zacząć się u podstawy, a odmienione sklepiki będą stanowić wszystko to co dziecko zna i wybiera ze smakiem.
Monika Frank – dietetyk poradnia Mój Dietetyk w Pozaniu
Agnieszka Piotrowska – studentka dietetyki
Specjalizuję się w poradnictwie żywieniowym dla dzieci i całych rodzin.
Zobacz naszą ofertę OFERTA DLA DZIECI
Zapraszam do kontaktu
tel. 696 884 351
mail: monika.frank@mojdietetyk.pl