Dom

Domowe naprawy, które wykonasz sama!

Dawno, dawno temu w każdym domu był pan złota rączka. Tata, wujek, dziadek, sąsiad (niewłaściwe skreśl) potrafił przetkać zlew, przybić gwóźdź, wymienić korki elektryczne i naoliwić zawiasy w drzwiach. Tata, wujek i dziadek być może nie uczestniczyli w codziennych obowiązkach domowych na równi z mamą czy babcią, nie mieli zbytnio pojęcia jak posprzątać dom czy ugotować obiad, za to kiedy zdarzyła się usterka, bez gadania wchodzili w rolę bohatera domu i naprawiali, co się zepsuło. Czasy się zmieniły – niekoniecznie na gorsze, ale jednak. Dzisiejszy tata, choć na szczęście coraz częściej dzieli różne codzienne prace z mamą, może patrzeć na cieknącą toaletę czy zapowietrzony grzejnik z zakłopotaniem. Dobra wiadomość jest taka, że nie do wszystkiego trzeba od razu wzywać fachowca, bo wiele drobnych napraw domowych jest naprawdę łatwych do wykonania samemu – i przez tatę, i przez mamę.

Cieknący kran – wymiana uszczelki

naprawy
Cieknący kran to coś, z czym jesteś w stanie poradzić sobie sama

Jeśli kran cieknie, a w dodatku skrzypi przy odkręcaniu i zakręcaniu, to znaczy, że przyszedł czas na wymianę uszczelki. Super łatwe! Zakręć zawór pod zlewem/umywalką, a następnie odkręć kran, żeby spuścić resztki wody. Rozkręć kurek na części. Niektóre części są bardzo małe, więc najlepiej zatkaj umywalkę, żeby coś przypadkiem nie wpadło do spływu. Ułóż części w kolejności rozkręcania, aby nie mieć problemów ze złożeniem wszystkiego z powrotem (można dla pewności zrobić zdjęcie rozłożonym częściom). Wymień uszczelkę na nową. Skręć kurek.

Zatkany odpływ wanny/prysznica

Najczęstszą przyczyną są włosy sklejone resztkami mydła, które ugrzęzły gdzieś po drodze i nie pozwalają wodzie swobodnie odpływać. Na zatkany odpływ są dwie metody:

  1. Mechaniczna: Jeśli to możliwe, zdejmij ochronę odpływu, żeby mieć trochę więcej miejsca. Rozprostuj metalowy wieszak i zagnij go tak, aby powstał haczyk. Haczykiem postaraj się wydobyć jak największą część blokady – ważne, żeby nie popchnąć jej w głąb rury. Potem odkręć gorącą wodę i pozwól jej płynąć przez 1-2 minuty, to powinno dokończyć czyszczenie.
  2. Chemiczna: Kup środek do czyszczenia rur typu kret i wsyp go do odpływu. Zalej około trzema litrami gorącej wody: najwygodniej zagotować ją w czajniku i nie szkodzi, jeśli czajnik nie mieści 3 litrów, możesz gotować kilka razy. Zabroń domownikom używania wanny przez 2 godziny. Po tym czasie wlej do spływu jeszcze litr gorącej wody. Gotowe!

Jak załatać dziurę w ścianie

Zdarza się! Czy to klamka zbyt entuzjastycznie otwartych drzwi, czy usunięty z rozmachem gwóźdź, mogą zostawić po sobie nieładną dziurę i co teraz? Nic trudnego! W sklepie z artykułami budowlanymi kup uniwersalną masę szpachlową na bazie białego gipsu. Wymieszaj z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli dziura jest głęboka, nakładaj masę szpachlową warstwami, tak aby pojedyncza warstwa miała grubość nie więcej niż pół centymetra, po nałożeniu każdej warstwy zostaw do wyschnięcia (czas schnięcia jest umieszczony na opakowaniu). Kiedy wypełnisz cały ubytek i zaprawa wyschnie, zamaluj miejsce na ścianie odpowiednią farbą.

Cieknąca toaleta

Jeśli zbiornik na wodę w toalecie przestał się wypełniać, a woda cały czas spływa do muszli, najpewniej został uszkodzony pływak, który reguluje poziom wody w zbiorniku. Aby naprawić usterkę, zdejmij pokrywę zbiornika. Pływak umieszczony jest na końcu dźwigni, która drugim końcem zamyka zawór dopływu wody. Jeśli pływak jest przesunięty, umieść go z powrotem we właściwej pozycji. Jeśli tonie, czyli został uszkodzony, trzeba będzie kupić nowy. Aby zamontować nowy pływak, zakręć główny zawór wody i spuść wodę ze spłuczki. Zamocuj pływak według instrukcji na opakowaniu.

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu, a kiedy już to marzenie się spełni, chcemy o nasz dom troszczyć się jak najlepiej, nie tylko naprawiając to co się od czasu do czasu zepsuje, ale i na co dzień, ogarniając bałagan. Praktyczne porady jak posprzątać dom i dbać o różne sprzęty domowe są zatem zawsze mile widziane.

Możesz również polubić…

9 komentarzy

  1. Oj, ja to raczej nie wykonam, jestem kompletnie niezaradna w takich sprawach, ale gwoździa wbić umiem i słoik otworzyć zazwyczaj też 😉

  2. Anna says:

    To jest prawdziwe życie matki polki mój mąż ma dwie lewe ręce do napraw domowych i tym sposobem kiedy moi mali panowie mają drzemkę ja mogę wbić gwoździa, złożyć szafkę, przetkac rurę, a i fugi już kładłam Bo jak nie MY to kto??!!

  3. Julita says:

    Cenne wskazówki

  4. Agnieszka Markowska says:

    Przydadzą się takie wskazówki. Mąż nie zawsze ma czas, by pewne rzeczy zrobić.

  5. Snoch says:

    Specjalistka od wszystkiego

  6. Zrobię prawie wszystko. Naprawie kran, elektryke, przepcham zlew.jest dużo pisania.

  7. Ilona says:

    Sama naprawiam mniejsze usterki i wychodzi mi to całkiem nieźle tak skromnie mówiąc

  8. Kasia says:

    super fajne wskazówki! choć ja mam wrażenie czego nie dotknę wszystko się psuje 🙂 ale mężowi zawsze służę radą 😉

  9. Sporo tego U nas sami robimy drobne rzeczy ale czasem jak się mąż zabierze do większych napraw to potem trzeba wołać dziadka złotą rączkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *