Książki

HATE LIST Jennifer Brown Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Hate List. Czasy nastoletnie, szkoła podstawowa i tak charakterystyczna dla niej codzienność. Jedni są popularni i lubiani, inni gnębieni i raczej samotni. Aby poradzić sobie z falą hejtu Valerie tworzy listę, na której zapisuje nazwiska tych, którzy się jej czepiają. Szczerze ich nienawidzi i zupełnie jawnie życzy im śmierci. Kiedy poznaje Nicka i zakochuje się w nim, odkrywa przed nim sekret posiadanej listy. Od tej chwili zaczynają razem wpisywać na nią nazwiska tych znienawidzonych, tych „do odstrzału”.

HATE LIST. Nienawiść. Jennifer Brown Wydawnictwa Nasza Księgarnia to poruszająca powieść o losach nastolatki, która gnębiona w szkole za swój styl ubierania się, w domu zaś ignorowana przez wiecznie kłócących się rodziców  szuka zrozumienia i akceptacji. Znajduje ją w osobie młodego chłopaka Nicka Levila, który staje się jej przyjacielem i miłością. Młodzi świetnie się rozumieją, lubią razem spędzać czas na rozmowach, a Valerie zupełnie nie dziwi, że Nick lubi mówić o śmierci. Przecież to tylko żarty. Takie gadanie. A jej Hate List to jedynie taka forma „wyżycia się”.

Kiedy jednak budzi się obolała w szpitalu docierają do niej przerażające obrazy wydarzeń, które miały miejsce kilka godzin wcześniej. Zaczyna rozumieć, że dała się oszukać własnemu osądowi. Jej marzenia się spełniły, ci którym życzyła śmierci nie żyją. Zabił ich bliski jej człowiek. Człowiek, którego kochała i myślała, że zna.

Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do rówieśników w Sejmie, szkolnej stołówce, gdzie wszyscy uczniowie zbierali się przed lekcjami. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie nielubianej koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję.

Teraz Valerie musi stawić czoło kolegom, nauczycielom oraz a może przede wszystkim sobie samej. Czy osoby przeznaczone „do odstrzału” kiedykolwiek jej wybaczą? Dla kogo będzie bohaterką, a dla kogo sprawcą wydarzeń? Czy naprawdę w szkole, do której chodzi po tych wydarzeniach zapanowała kreowana przez media sympatia, spokój i harmonia?

Hate List. Nienawiść to książka pokazująca bezwzdlędne środowisko nastolatków. Do czego może doprowadzić znęcanie się nad słabszymi psychicznie uczniami. Jak ofiara może stać się zimnym katem. W naszej rzeczywistości częściej się słyszy o popełnianych samobójstwach z powodu prześladowania przez rówieśników, aniżeli o zabójstwach tego typu. Jednak nikt nie powiedział, że coś takiego nie może przytrafić się naszym dzieciom.

Książka dała mi wiele do myślenia, wzbudziła refleksje. Nastolatki zostawione same sobie z problemami ich wieku, dla nich najważniejszymi i najtrudniejszymi w tym momencie. Przyglądający się rozgrywkom dorosłych. Często ignorowane, szukające „pocieszenia” w alkoholu czy narkotykach. Pragnące akceptacji i zrozumienia.

Bądźmy czujni, dziecko nie przestaje być dzieckiem wraz z nabyciem pewnej samodzielności, wiek nastoletni nie zwalnia nas z bycia rodzicem, nie daje nam przerwy w wychowaniu. A to, kogo wychowamy, kata czy ofiarę będzie zależeć wyłącznie od nas.

Mocna lektura. Polecam.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *