Dbam o rozwój DZIECKO Zabawki

Jak połączyć w zabawie różne wiekowo dzieci? Sprawdź mój sposób!

Jak połączyć w zabawie różne wiekowo dzieci?

Zajmują się lalami, karmią je, przewijają, wożą wózeczkiem. Gotują, piorą, sprzątają, robią zakupy. To nic innego jak zabawa w życie, która dla dzieci jest niezwykle atrakcyjna. Ochoczo do niej garną? To bardzo dobrze, ponieważ ćwiczenia życia praktycznego są bardzo ważne, a ich celem jest adaptacja dziecka do otaczającego je świata oraz zaspokajanie potrzeb rozwojowych. To dzięki nim dziecko kształtuje swoją wrażliwość, uczy się życia w społeczeństwie i pracuje nad trudnymi emocjami.

Jak połączyć w zabawie różne wiekowo dzieci?

Z pełną mocą zabawy w naśladowanie dorosłych rozkwitają po pierwszych urodzinach. Największe zainteresowanie zabawkami do naśladowania życia pojawia się w okolicach 18.-19. miesiąca: absolutny hit wśród dzieci to zabawkowy sprzęt typu kuchnia. To ważny etap  w rozwoju naszego dziecka: poprzez zabawę w naśladowanie zaczyna dostrzegać różnicę między zabawką a jej prawdziwym odpowiednikiem, między zabawą a rzeczywistością.  Dziecko zbiera informacje o otaczającym je świecie, co przyczynia się do rozwoju poznawczego malucha.

Jak połączyć w zabawie różne wiekowo dzieci?

Tak właściwie odpowiedź macie już w pierwszym akapicie. Od drugiego roku życia dziecko coraz chętniej bawi się w dorosłych i w życie, a chęć do tego typu zabaw nie mija przez kilka lat. W naszym domu obecnie mamy dwie dziewczynki w wieku 2 i 5 lat. Nie jest łatwo połączyć je w zabawie, ale nie jest to niemożliwe. Dla dwulatki ważniejsi są dorośli niż rówieśnicy, lubi naśladować nas i np. gotować, podawać jedzenie, wozić lale i misie w wózku, karmić, kłaść spać czy czytać im po swojemu książeczki. O ile starsza siostra jej w tym nie przeszkadza czyli nie zabiera zabawek i nie próbuje ingerować w zabawę – jest spokój.

Pięciolatka natomiast ma zabawę w naśladowanie już opanowaną do perfekcji i nawet tworzy własne scenariusze, w które próbuje wciągać młodszą siostrę, ta jednak ma inne potrzeby i niekoniecznie jest z tego powodu szczęśliwa, wtedy wybuchają awantury. Są jednak takie momenty kiedy bawią się wspólnie we względnej zgodzie, o ile tylko starsza córka jest nastawiona przyjaźnie i nie robi scen, kiedy młodsza siostra jej coś zabiera. Zapewne rodzice pięciolatków uśmiechną się tu pod nosem – tak, łatwo nie jest, jednak staram się być w pobliżu i o ile zwykle nie ingeruję w ich zabawę, tak w sytuacjach „zapalnych” staram się tłumaczyć starszej córce powody takich, a nie innych zachowań młodszej siostry i przyznam, że jest coraz lepiej. Oczywiście nie jestem idealna, sama wiele się uczę pisząc dla Was różnego rodzaju artykuły, dzięki czemu widzę co muszę poprawić w relacjach z moimi dziećmi, jakie są ich właściwe zachowania etapach rozwoju, a co warto skorygować czy wprowadzić na inne tory.

Chodź, ugotujmy coś razem dla mamy i taty

Wspomniałam na początku o kuchni. Jeśli nie macie jeszcze tego sprzętu w swoim domu, a Wasze dziecko zbliża się do drugich urodzin warto to rozważyć. Z większości komentarzy czytelniczek wynika, że zakup zabawki tego typu był absolutnym strzałem w dziesiątkę i muszę przyznać im rację. U nas zaczęło się od „gotowania” klocków w miskach wyjmowanych z naszej kuchennej szafki. Kiedy jednak straciłam kolejną porcelanę zaczęłam się mocno zastanawiać nad zaopatrzeniem moich dziewczynek w drewnianą kuchnię dostosowaną do dziecięcych potrzeb. W sklepie internetowym hoplik.pl znalazłam kuchnię idealną. Kuchnia drewniana Sevi posiada kuchenkę oraz zlew do mycia naczyń i dwa palniki. Na górnej półce można przechowywać wszystkie dodatkowe akcesoria, które posłużą maluchowi do kreatywnej zabawy. W skład zestawu wchodzi: patelnia, garnuszek z przykrywką, dwie łopatki oraz solniczka i pieprzniczka. Zlew można wyjąć i używać jako miseczki również, generalnie wyobraźnia dziecka nie zna granic. Kuchnia jest solidnie wykonana, a jej design naprawdę robi wrażenie, co możecie obejrzeć na zdjęciach. Jej parametry gabarytowe to 42 x 74 x 26 cm, dla naszej dwulatki idealna. Piekarnik można używać zgodnie z przeznaczeniem lub jako szafkę na akcesoria po skończonej zabawie.

kuchnia drewniana Sevi

Jak połączyć w zabawie różne wiekowo dzieci?

Przy okazji wymyśliłam również, że mogę w ten sposób przemycić też dobre nawyki żywieniowe i wybrałam do kuchni dodatkowo zestaw sałatwkowy Sevi. Drewniana miseczka, łyżka i widelczyk oraz drewniane i filcowe składniki sałatki np. plasterki jajek, ogórka, pomidora, papryki, cebuli, pieczarek, kilka frytek, oliwa z oliwek, ocet. W sumie 39 elementów do kreatywnej zabawy. Wymiary zabawki to 12 x 12 x 6 cm idealne dla małych rączek. Zabawki marki Sevi to świetna propozycja na prezent. Coraz częściej rodzice decydują się na porządne prezenty składkowe, które są zdecydowanie lepsze niż „milion dupereli”. W naszym przypadku to również był strzał w prezentową dziesiątkę.

Sevi zabawki drewniane

Od kiedy dziewczynki mają w domu kuchnię zaopatrzoną w zestaw sałatkowy zabawie nie ma końca praktycznie cały dzień. Szczególnie młodsza córka, bo to jej prezent urodzinowy, miesza, gotuje, przekłada, wykłada, rozkłada, karmi misie, lalki i nas oraz siebie. Starsza córka również przychodzi i pokazuje młodszej siostrze jak można się bawić. Tego typu zabawy i zabawki kształtują wyobraźnię i pomysłowość dzieci. Kiedy przyglądam się z boku jestem pełna podziwu jak mały człowiek odkrywa świat samodzielnie próbując wykonywać czynności, które obserwuje w świecie dorosłych. Podejmowanie prób wspólnej zabawy ze starszą siostrą prowokuje działanie zespołowe, które wymusza konieczność nawiązywania współpracy i podporządkowywania się regułom. To nie jest do końca akceptowalne przez dwuletnie dziecko, ale myślę, że mimo awantur przyniesie obu dziewczynkom korzyści. Młodsza szybciej zrozumie i nauczy się jak wygląda zabawa z rówieśnikami, a starsza kompromisu czy rozwiązywania problemów.

hoplik.pl

Wspominałam Wam na jednym z poranków live na Facebooku, że miałam okazję oglądać zabawki „drewniane”, które są sprzedawane w bardzo niskich cenach na naszym rodzimym rynku. Niskie ceny wynikają z miejsca produkcji zabawek czyli Chin. Jeśli chodzi o jakość to nie ma porównania z tymi, prezentowanymi powyżej. Otrzymane zabawki Sevi są porządnie zapakowane, każdy element zabezpieczony w sposób estetyczny i nie są to odpadki z produkcji tylko elegancki papier. Na zadowolenie z zakupu ma wpływ wiele składowych, sposób pakowania również.

Sevi jest jednym z najstarszych włoskich przedsiębiorstw działających w branży zabawkarskiej. Firma powstała w 1831 roku, a jej założyciel był Josef Anton Senoner, mistrz w dziedzinie obróbki drewna. W XIX wieku nikt nie przypuszczał, że Sevi zdominuje europejski i światowy rynek zabawek.
W pierwszych latach swojej działalności nowopowstała firma głównie operowała w okolicy północnych Włoch oraz w pobliżu granicy austriackiej, szwajcarskiej i francuskiej. Obce kultury wywarły znaczny wpływ na kształt zabawek Sevi tworząc niepowtarzalną kompozycję wizualną.

Niezmiennie od 1831 roku Sevi produkuje zabawki wyłącznie z drewna lub bezpiecznych materiałów tekstylnych. Wieloletnie doświadczenie w obróbce naturalnego materiału gwarantuje najwyższą jakość produktów oraz ich gładkie wykończenie. Do cech szczególnych firmy należy w pełni ręczne wykonywanie i malowanie zabawek, dzięki czemu każdy produkt jest niepowtarzalny. Lakiery i farby zastosowane w produkcji są w pełni nietoksyczne i odporne na działanie śliny. Wszystkie te cechy sprawiają, iż Sevi jest doskonałym wyborem dla najmłodszego grona odbiorców.

Jeśli więc jakość zabawek jakie dajesz swojemu dziecku ma dla Ciebie kluczowe znaczenie polecam uwadze markę Sevi, na pewno będziecie zadowoleni.

Nie jest łatwo połączyć w zabawie różne wiekowo dzieci, jednak trochę chęci i pomysłu, a okazuje się, że nie jest to niemożliwe. Oczywiście nie jest idealnie i dziewczynki ścierają się, co wynika nie tylko z różnicy wieku ale również z różnych charakterów, jednak zdecydowanie cieszy mnie to, że jednak potrafią znaleźć wspólny kurs jeśli da im się ku temu sposobność.

Możesz również polubić…

23 komentarze

  1. Monika Flok says:

    Kuchnia piękna i naczynia śliczne:) masz racje taka zabawa w gotowanie łączy dzieci w różnym wieku..nawet i mamy:)

    1. No właśnie, ja też mam fan ze wspólnego gotowania 😉 Już planuje kolejne zestawy do kompletu 🙂

  2. Bardzo ciekawy artykuł!

    1. Dziękuję 😉

  3. Dobór odpowiednich zabawek jest na pewno kluczowy. Liczy się nie tylko dobra zabawa, czy nabywanie określonych kompetencji społecznych, ale również wyrabianie poczucia estetyki.

    1. To prawda, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci 🙂

  4. Anna Kozakiewicz says:

    śliczna ta kuchnia

    1. Tak, robi wrażenie 🙂

  5. Monika says:

    Kuchnia jest cudna. Marzyła mi się drewniana kuchnia dla córki,ale niestety zostałyśmy obdarowane plastikowa mimo poinformowania,ze chcemy zakupić drewniana (nawet zrzutka miała być),wiec już nie szukałam więcej (w sekrecie powiem, ze czekam aż się zepsuje :p). Moje dzieci wspólnie chetnie bawią się w dom i figurkami z bajek,które lubią oboje.

    1. O widzisz, to zapraszamy do nas na wspólną kuchenną zabawę 😉 Ja się już czaję na kolejne zestawy do niej, kawowy, tort itp.

  6. Gotowanie to zawsze świetna zabawa 🙂 moja córka uwielbia ze mną gotować ale jeszcze nie mamy takiej kuchni dla niej. 🙂

    1. U nas wspólne gotowanie ma miejsce czasami, niestety mamy mikro kuchnię i niezbyt przyjazną do takich aktywności 🙁

  7. Mój 2,5 latek codziennie ze mną gotuje obiad w prawdziwej kuchni. Ciekawe, czy to byłaby dla niego zabawa?

    1. Jeśli lubi gotować to pewnie przypadłaby mu do gustu 🙂

  8. Monia says:

    Taki zestaw zabawek to świetne rozwiązanie dla dzieci 🙂 Sama chętnie bym taki przygarnęła kilka lat wcześniej 🙂

    1. Bawię się 😉 nie mówię, że nie 😉

  9. Córka zawsze bawiła sie z kuzynem, bo rodzeństwa nie ma, a kuzyn z tego samego rocznika 🙂

    1. Super, fajnie że miała kogoś do wspólnych zabaw 🙂

  10. Mam bliźniaki więc u mnie problemu z różnica wiekowa nie ma

  11. Aga widać, że dziewczynki się super dogadują. Super kuchenka.

  12. Paolina paolina says:

    U nas Oli uwielbia zabawy kuchnia, gotuje i piecze 🙂 czasami młodsza podbiera mu produkty i potem razem ukladaja na talerzykach i zjadaja

  13. fajny wpis ! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *